Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Historia i Kultura / Życie kulturalne / 15-letni Mistrz Świata z Mielca z wizytą u marszałka Władysława Ortyla

15-letni Mistrz Świata z Mielca z wizytą u marszałka Władysława Ortyla

Ma 15 lat i już sięgnął po tytuł Mistrza Świata i to w tak niekonwencjonalnej dziedzinie, jak układanie kostki Rubika stopami – to młody mielczanin Jakub Kipa. Dziś – 16 września 2013 roku  –  spotkał się z marszałkiem Władysławem Ortylem, by osobiście podziękować za wsparcie, jakiego udzielił mu Samorząd Województwa Podkarpackiego, aby mógł uczestniczyć w mistrzostwach świata w Las Vegas.

Na Mistrzostwach Świata w Las Vegas, które odbyły się pod koniec lipca tego roku, Jakub w 38 sekund ułożył kostkę Rubika stopami. Dzięki temu zdobył tytuł Mistrz Świata oraz pobił rekord Europy w tej konkurencji. Nieco ponad 9 sekund zajęło Jakubowi ułożenie kostki rękami w czasie spotkania z marszałkiem Władysławem Ortylem oraz dziennikarzami regionalnych mediów w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

„Do końca nie wierzyłem, że zdobędę medal, chciałem się otrzeć o podium, nawet o 2 miejscu nie marzyłem, bo wiedziałem, że są lepsi od mnie, szczególnie taki zawodnik, który wygrał ze mną Mistrzostwa Europy pół roku wcześniej a jednak byłem lepszy, udało mi się, pokonałem go                   i wygrałem” – nie ukrywa satysfakcji Jakub.

Przygodę z kostką Rubika rozpoczął przed 4 laty. Zaczęło się od chęci wypełnienia wolnego czasu podczas wakacyjnego wyjazdu. Dziś Kuba nie rozstaje się z kostkami, układając je w każdej wolnej chwili. Poświęca na to nawet 2 godziny dziennie.

„Komputer jest niezbędny, jeżeli chodzi o trening. Mam tam wszystkie stopery i algorytmy do mierzenia, schematy, które muszę wypełnić – bez tego nie można” – nie ukrywa Jakub.

W mistrzostwach świata w układaniu kostki Rubika w Las Vegas wzięło udział pół tysiąca zawodników z całego świata, w tym 4 z Polski. Jakub promował w czasie mistrzostw Podkarpacie, zdobywając zloty medal. Jest bardzo wdzięczny wszystkim,  którzy swym wsparciem umożliwili mu sięgniecie po tytuł mistrz świata. Wśród instytucji, które udzieliły mu wsparcia był Samorząd Województwa Podkarpacia.     

„Chcemy wyławiać tych, którzy są utalentowani, który dają nam duże efekty, jeżeli chodzi o promocję województwa. Wszyscy wiemy, że to jest ważne – do tego trzeba używać różnych elementów, nie tylko przez sport, w kilku dyscyplinach jesteśmy wyjątkowi- w ubiegłym tygodniu gościliśmy Rafała Wilka – mistrz świata w specyficznej dziedzinie, dziś Jakuba Kipę  – w specyficznej dyscyplinie – która też promuje województwo podkarpackie” – podkreśla marszałek Władysław Ortyl.  

Jakub jest w trzeciej klasie gimnazjum i teraz najważniejsze jest dla niego skończenie szkoły. Ma dziewczynę, lubi grać w siatkówkę i słuchać muzyki. Cieszy się swoim sukcesem, ale nie ukrywa, że wymaga on pracowitości i samodyscypliny, aby osiągnąć wyniki trzeba być cierpliwym. 

Jak podkreśla ojciec mistrza Grzegorz Kipa – na co dzień trener pływania – bardzo ważne jest, aby zauważać i wspierać pasje młodych ludzi. To one pomagają im się rozwijać, uczą aktywności, współzawodnictwa, ale i otwierają na świat. „Ci młodzi ludzie się spotykają, są cały czas w kontakcie, umawiają się na przykład w pizzerii i układają przez kilka godzin – to bardzo widowiskowe. Oni tym żyją, nie da się zmusić do tego ani zachęcić, oni tym, żyją. Jedni pływają  inni układają kostkę, ważne aby nie byli tylko przed telewizorem czy komputerem” .   

 

Aleksandra Gorzelak-Nieduży

Biuro prasowe

15-letni Mistrz Świata z Mielca z wizytą u marszałka Władysława Ortyla

Sprawdź również

Wysoka fala 1934

Po długotrwałych zawirowaniach spowodowanych obostrzeniami, ograniczającymi nasze możliwości, nareszcie możemy zaprosić na nowa wystawę w naszej …