Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Grid / ŚWIĘTO BOŻEGO CIAŁA czyli NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA

ŚWIĘTO BOŻEGO CIAŁA czyli NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA

„Zróbcie mu miejsce Pan idzie nieba, pod przymiotami ukryty chleba.

Zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się dzieciom jego powodzi.”

 

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała…

 

W dzisiejszej Belgii, w Mont-Cornillion niedaleko Liege (ówczesne Leodium), młoda zakonnica augustiańska Julianna otrzymała w latach 1209-11 objawienia, podczas których Pan Jezus prosił o ustanowienie święta Bożego Ciała. Zwierzyła się z nich swemu spowiednikowi. Ten jednak zignorował tę informację.

Po dwudziestu latach, kiedy Julianna została przełożoną klasztoru, ponownie przekazała tę prośbę archidiakonowi katedry w Liege – Jakubowi.  Opatrzność sprawiła, że archidiakon Jakub z Liege został w roku 1261 wybrany papieżem. Jako Urban IV rządził Kościołem zaledwie 3 lata, ale pod koniec pontyfikatu, 11 sierpnia 1264 r., bullą Transiturus polecił obchodzić święto Bożego Ciała w całym Kościele.

W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier

w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie.

Obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

Przed rozbiorami w procesji stołecznej kapłana niosącego monstrancję z Najświętszym Sakramentem podtrzymywał król wespół z najwyższymi dostojnikami państwowymi. Uczestnictwo wiernych w procesji łączyło się z manifestacją uczuć narodowych.

Również w okresie II Rzeczypospolitej procesje Bożego Ciała w Warszawie były niezwykle uroczyście celebrowane. Także w pierwszych latach po wojnie (1945-48) w warszawskiej procesji prymasowi towarzyszyli przedstawiciele komunistycznych władz, z Bolesławem Bierutem na czele, chcący w ten sposób zyskać uznanie społeczeństwa.

Później zakazano odbywania procesji w miejscach publicznych, wobec czego odbywały się one wokół kościoła.

Obecnie w wolnej Polsce procesje Bożego Ciała odbywają się na ulicach miast i wsi bez żadnych przeszkód.  W tym właśnie dniu to Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie wychodzi do ludzi, aby im błogosławić.  W pozostałe dni  –  wierni przychodzą do kościoła, aby się modlić przed Najświętszym Sakramentem, prosząc o błogosławieństwo.

 

      Także w Tuszowie Narodowym organizowane są co roku uroczyste procesje Bożego Ciała, z udziałem ministrantów, miejscowych strażaków, dzieci pierwszokomunijne, małych chłopczyków z dzwoneczkami, dziewczynek sypiących kwiaty, księży i licznej rzeszy wiernych. Ołtarze polowe ustawione były w następujących miejscach:: przy figurze Św. Jana Pawła ll, pod pomnikiem gen. Wł. Sikorskiego, przed posesją Pani Marii Mróz i przed posesją Pani Anieli Łącz.

 

                                                                                                                                            Kazimierz Tarapata

      Załączam kilka zdjęć, przedstawiających procesję oraz ołtarze polowe w Tuszowie Narodowym

 

 

 

Sprawdź również

Spotkanie sieci nauczycieli bibliotekarzy Mielca i powiatu mieleckiego

14 marca 201 8 roku w czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie – Filia w …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *