Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / ASF – stan zagrożenia

ASF – stan zagrożenia

Powiat Mielecki wciąż jeszcze uznawany jest za  „czysty” od ASF, ale sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna dla lokalnych producentów trzody chlewnej i zakładów przetwórstwa mięsnego.

Zagrożenie pomorem potwierdzają już nie tylko obawy przed niszczycielską siła zarazy, ale konkretne wnioski, wynikające z kontroli przeprowadzonych na terenie Powiatu Mieleckiego.

Jak informował podczas posiedzenia Piotr Chrabąszcz, Powiatowy Lekarz Weterynarii,  na terenie Powiatu Mieleckiego odnotowano przypadki hodowli świń, przeważnie w małych liczebnie stadach, których właściciele mają problemy z udowodnieniem pochodzenia swych zwierząt.

 

Główne nieprawidłowości w zakresie przestrzegania zasad bioasekuracji

– wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed wejściami do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie, i wyjściami z tych pomieszczeń, przy czym szerokość wyłożonych mat powinna być nie mniejsza niż szerokość danego wejścia lub wyjścia, a długość – nie mniejsza niż 1 m, a także stałe utrzymywanie tych mat w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego – 83 nieprawidłowości

– brak środków dezynfekcyjnych w gospodarstwie – 68 nieprawidłowości

– zabezpieczenia budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych – 47 nieprawidłowości

Łączna liczba stwierdzonych nieprawidłowości – 761

 

To bardzo trudna – w ocenie specjalistów – sytuacja, która może zaszkodzić wszystkim pozostałym producentom na tym terenie.  Powiat Mielecki produkuje i przetwarza około 30% produkcji mięsnej w skali województwa. Zagrożenie jest tym bardziej niebezpieczne dla tych legalnych hodowli, że w przypadku wykrycia ogniska tej groźnej choroby trzeba będzie wybić całe stada w promieniu 5 km.

 

– Musimy zdać sobie sprawę z tego, że tej groźnej choroby dla zwierząt hodowlanych nie da się powstrzymać drogą administracyjną – powiedział Stanisław Lonczak, Starosta Mielecki.

– Wszystko zależy od ludzi, którzy wykonują swoje obowiązki w tych dziedzinach, które mają wpływ na rozprzestrzenianie się ASF –u. Jeżeli będą robić to solidnie, mamy szansę oprzeć się zarazie.Dużo też zależy od samych hodowców. Bioasekuracja, owszem – kosztuje, ale jest konieczna i o wiele tańsza, niż koszty, jakie później przyszłoby ponieść w przypadku wybicia całej hodowli. Na szczęście ci więksi hodowcy zdają sobie już z tego sprawę. Gorzej jest z tymi, którzy mają nieliczne stada, ale też mają mniejsze możliwości finansowe – dodał.

 

W związku z dynamicznym rozwojem sytuacji i narastającym zagrożeniem przeniesienia się niebezpiecznej zarazy na teren powiatu mieleckiego odbyło się kolejne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego w poszerzonym składzie. Na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów, kół łowieckich, a także producentów trzody chlewnej i przemysłu wędliniarskiego.Podczas ożywionej dyskusji wypracowano szereg wniosków, które – w opinii ich autorów – powinny przyczynić się do ograniczenia czynników przenoszących wirus tej niebezpiecznej choroby.

  1. 1. Wystąpienie do Prezesa RM o pomoc finansową dla:

– rolników – bioasekuracji,

– służb weterynaryjnych – zwiększenie etatu,

– myśliwych – w zakresie środków na bioasekurację oraz proces dalszej redukcji dzika.

 

  1. 2. Aktywacja powiatowego/gminnego zespołu zarządzania kryzysowego w zakresie ASF

– nadzór nad rozwojem sytuacji w zakresie zagrożenia.

– stała gotowość w ramach PZZK/GZZK.

 

  1. 3. Intensyfikacja poszukiwań padłych dzików (Lasy Państwowe, Myśliwi, PSP, Policja i inne służby dostępne na terenie gmin).

 

  1. 4. Dalsza redukcja populacji dzików w całym powiecie.

 

  1. 5. Akcja informacyjno-szkoleniowa dotycząca bioasekuracji zarówno rolników, jak i myśliwych podczas polowań oraz mieszkańców powiatu mieleckiego.

 

  1. 6. Sprawdzić koła myśliwskie z zakresu przestrzegania bioasekuracji, wyposażenie

 

  1. 7. Wystąpić do Nadleśnictw na terenie powiatu mieleckiego o objęcie środkami bioasekuracji pracowników Lasów Państwowych oraz Zakładów Usług Leśnych.

 

Dodatkowo, z inicjatywy Stanisława Lonczaka, Starosty Mieleckiego odbyło się spotkanie konsultacyjno – informacyjne Zarządu Powiatu z posłem na Sejm RP – Ferdynandem Kapinosem, który z ramienia swojego ugrupowania (PiS) brał udział w pracach komisji przygotowującej poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Projekt wpłynął do Sejmu 17 grudnia 2019 roku. W kolejnych dniach prac parlamentu przeszedł tryb od pierwszego do trzeciego czytania i został uchwalony 23 grudnia 2019.

Nowe uchwalone prawo, jak informował F. Kapinos, ingeruje aż w 9 innych ustaw, dając poszczególnym organom i instytucjom państwa możliwość podejmowania działań ograniczających rozprzestrzenianie się choroby.

Wypowiedź Stanisława Lonczaka:

Marek Patyk

 

Sprawdź również

5. Bieg po pasie startowym mieleckiego lotniska ZAPISY!!!

Zapraszamy wszystkich lubiących aktywny wypoczynek na piątą edycję biegu po pasie startowym mieleckiego lotniska. Organizatorami …