Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Fotogaleria / August Jaderny – fotografia z artyzmem, patriotyzmem i pietyzmem [55 zdjęć]
August Jaderny z żoną

August Jaderny – fotografia z artyzmem, patriotyzmem i pietyzmem [55 zdjęć]

Janusz Halisz w atelier Jadernych z albumem swojego autorstwa

8 września 2018 r. w „Jadernówce” Oddziale Fotograficznym Muzeum Regionalnego w Mielcu została otwarta wystawa „August Jaderny Fotografista” oraz prezentacja albumu autorstwa Janusza Halisza pod tym samym tytułem.

Fotografowie: August Jaderny, a następnie jego syn Wiktor Jaderny, to historia Mielca, powiatu mieleckiego, a nawet szerszego regionu, sama w sobie. August Jaderny umiejętnie połączył sztukę fotografowania z wprost niezwykłą aktywnością społeczną, w tym także patriotyczną na przełomie XIX i XX w. oraz I wojny światowej, gdy rodziła się niepodległa Polska. Nie tylko to jednak zapewniło mu swoistą nieśmiertelność, ale także fakt zachowania się przez ponad już 100 lat owoców jego pracy. Gromadzenia ich i przechowywania, eksponowania i propagowania. Robią to już co najmniej od dwóch pokoleń mieleccy muzealnicy, kolekcjonerzy, a ostatnio z pietyzmem Janusz Halisz, kustosz mieleckiej „Jadernówki”, który niemalże na pamięć zna prace i dokonania fotografów Jadernych. Gromadzi je, opisuje, wystawia i prezentuje w różnorodnych wydawnictwach. Tym razem opracował niezwykły album, w dużym formacie 23×23 cm, w twardych okładkach, na kredowym papierze na 208 stronach zawierający życiorys Augusta Jadernego i ok. 300 jego zdjęć. „Fotografista”, to według Słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego i wg notatki prasowej z 1869 r., to właściciel zakładu gdzie nie tylko wykonywano fotografie, ale też dokonywano sztuki ich retuszu. Jest także pojęcie „fotografizm”, w trzytomowym Słowniku języka polskiego PWN z 1978 r., który m.in. oznacza dążenie do fotograficznej wierności w przedstawianiu rzeczywistości. Wydaje się, że te obydwie cechy i nie tylko można przypisać Augustowi Jadernemu. Jest to także i wskazówka dla wielu współczesnych, głównie amatorów fotografów, którzy chcieliby, aby ich prace nie zostały zapomniane.

Do informacji załączamy fotoreportaż z wystawy oraz kilka ujęć autora albumu z jego dziełem.

Fot. Włodzimierz Gąsiewski

Sprawdź również

Na Wielkanoc „Mali Rzeszowiacy” i członkowie Stowarzyszenia Seniorów ZPiT „Rzeszowiaków”

W wielkanocnym koncercie ZPiT „Rzeszowiacy” zatańczyli także „Mali Rzeszowiacy” i członkowie Stowarzyszenia Seniorów ZPiT „Rzeszowiaków”. …