Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Bezpieczeństwo / Wpadki i wypadki / Becikowe dla Mielca – Praca dla Przecławia

Becikowe dla Mielca – Praca dla Przecławia

Becikowe dla Mielca
– Praca dla PrzecławiaW publikacji Mielec Informator z 2005 r., w informacji podpisanej przez jednego z urzędnik&#243w miejskich – czytamy, iż miasto liczy sobie prawie 65 000 mieszkańc&#243w, gdy tymczasem Mielczan jest co najwyżej ok. 61 tysięcy, a w ciągu najbliższych 25 lat w Mielcu ubędzie dalsze ok. 10 tysięcy mieszkańc&#243w i wtedy zamiast prezydenta będziemy wybierać burmistrza.Dane te podaje Gł&#243wny Urząd Statystyczny i trudno z nimi polemizować. Także do tytułu burmistrza od ładnych kilku lat pretenduje w&#243jt gminy i wsi Przecław. Obiecał on swoim wyborcom, że wioska otrzyma prawa miejskie i tak to podziałało na wyobraźnię Przecławian, kt&#243rych przodkowie byli rzeczywiście kiedyś mieszczuchami, że w&#243jt sprawuje władzę przez kolejne kadencje. Teraz, kiedy już wie, że gminne inwestycje komunalne są za małe aby stworzyć infrastrukturę miejską, rodzicom nowo narodzonych dzieci obiecuje pracę, myśląc może, że to jest dobra droga do burmistrzowskiego tytułu.
Wydaje się jednak, że na liczebny stan ludności w powiecie nie mają wpływu urzędnicze sztuczki w postaci zawyżania liczby mieszkańc&#243w, czy też administracyjne obietnice dla przyszłych rodzic&#243w. 
Niewątpliwie najważniejsza jest realna kondycja gospodarcza gminy, kt&#243ra stwarza rzeczywisty wzrost miejsc pracy. Typowym tego przykładem jest gmina Wadowice G&#243rne, gdzie w ostatnich latach wzrastało zatrudnienie, a w ślad za nim infrastruktura komunalna. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Ludność gminy radykalnie się zwiększyła i wydaje się, że jest to tendencja raczej stała.
Drugą najbardziej rozwijającą się gminą jest gmina wiejska Mielec, kt&#243rej gł&#243wnym atutem jest z jednej strony bliskość miasta, a z drugiej oczywiście radykalna poprawa infrastruktury komunalnej, bardzo dobre warunki dla przedsiębiorc&#243w, wysoki poziom usług oświatowych czy kulturalnych, kt&#243re niekiedy przy o wiele mniejszych środkach, przewyższają ofertę miejską.
Także powoli rozwija się gmina Radomyśl Wielki, kt&#243ry nota bene jest jednym z najmniejszych miasteczek w Polsce, także gmina Czermin, czy też wspominany wcześniej Przecław, kt&#243ry ma przecież miejskie aspiracje.
Nieznacznie spadła ludność gminy Tusz&#243w Narodowy, co chyba odzwierciedla tamtejszy zast&#243j i stabilizację. Zmniejsza się gmina Gawłuszowice, kt&#243ra wydaje się, że raczej wegetuje dla miejscowych urzędniczych aspiracji. Ubyło też mieszkańc&#243w w gminie Borowa, gdzie chyba pow&#243dź 100 lecia wystraszyła mieszkańc&#243w nadwiślańskich miejscowości i niekt&#243rzy po katakliźmie być może opuścili tereny.
Najbardziej jednak podupadła liczebnie ludność miasta Mielca, a i perspektywy są raczej zatrważające. Mimo propagowania sukcesu rzeczywistość jest zupełnie inna. Z byłego 20-tysięcznego WSK została niespełna 10-tysięczna Strefa Ekonomiczna. Dawną czystą ekologicznie produkcję lotniczą, zastąpiły fabryki zatruwające środowisko. Cofała się cały czas w rozwoju baza oświatowo-kulturalna miasta. Zlikwidowano kilka przedszkoli i szk&#243ł, dwa domy kultury w Wojsławiu i na Starym Mielcu. Przestało działać też dwa kina, a te kt&#243re pozostało przez całe lata standardami odstawało od krajowego poziomu, a obecnie na dłuższy czas zostało zamknięte.
Nowe wielotysięczne osiedla mieleckie zamieniły się w pustynie kulturalne, brak pracy, powszechna dostępność alkoholu, a zdaje się też i narkotyk&#243w zwiększyły frustracje młodzieży, kt&#243ra w ubiegłym roku dwukrotnie wszczęła chuligańskie rozruchy, jakie szerokim echem odbiły się w całym kraju. Przykładem mieleckiego zastoju może być chociażby osiedle Rzoch&#243w, dawna wieś a nawet miasteczko, kt&#243ry po przyłączeniu do Mielca, nie tylko się nie rozwinął, a chyba raczej cofnął w rozwoju.
Tak więc zobaczymy ilu za kilka lat będzie burmistrz&#243w w powiecie. Jeden, jak obecnie, a może nawet czterech: w Mielcu, Radomyślu Wielkim, Przecławiu i w Rzochowie, kt&#243ry odłączy się od Mielca.
(WG)

Sprawdź również

Policjanci zatrzymali prawa jazdy sześciu kierującym

17.07.2020. Tylko w tym tygodniu policjanci wydziału ruchu drogowego mieleckiej policji zatrzymali uprawnienia do kierowania …