Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Cmentarz wojenny odnowiony

Cmentarz wojenny odnowiony

Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim przeprowadził prace renowacyjne cmentarza wojennego z czasów I wojny światowej, który znajduje się w miejscowości Dąbie.

 W bieżącym roku na terenie cmentarza został przeprowadzony remont w ramach, którego wymienione i zaimpregnowane zostały żerdzie w ogrodzeniu. Z kolei części betonowe i metalowe ogrodzenia oraz krawężniki zostały oczyszczone następnie pomalowane farbą. Również krzyże zostały oczyszczone i pomalowane. Ponadto zamontowane zostały dwie tablice informacyjne, które ułatwią dojście do cmentarza, który usytuowany jest w lesie. Koszt wymienionych prac wyniósł 4,1 tys. zł, z czego 3 tys. zł pochodziło z dotacji Wojewody Podkarpackiego.

Cmentarz wojenny nr 12/489 w Dąbiu założony został w 1915 r. na zachód od wsi, obok wzgórza nr 214 w miejscu zaciętych walk, jakie toczyły się na tym terenie pomiędzy nacierającymi wojskami niemieckimi, a rosyjskimi ochraniającymi przeprawę przez Wisłokę. Dane, co do liczby pochowanych tutaj żołnierzy są różne, od 157 do 166 Niemców i Rosjan, a także Polaków. Z kolei przekazy mieszkańców mówiły o 130 Niemcach i 140 Rosjanach pochowanych w trzech mogiłach zbiorowych i 10 indywidualnych).

Krzysztof Babiarz
Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim

Sprawdź również

Poseł Fryderyk Kapinos otworzył biuro w Padwi Narodowej

W środę, 8 lipca w Padwi Narodowej została oficjalnie otwarta filia Biura Poselskiego Fryderyka Kapinosa. …