Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Audio Video / Czermin – Moshe Gur, który przeżył holocaust, Akt Urodzenia po 88 latach…

Czermin – Moshe Gur, który przeżył holocaust, Akt Urodzenia po 88 latach…

20 czerwca br. do gminy Czermin (powiat mielecki) przyjechał z Izraela wraz z kilkunastoosobową rodziną Moshe Gur, który urodził się w 1925 r. w Woli Otałęskiej, w powiecie mieleckim – obecnie gmina Czermin. Podczas okupacji niemieckiej hitlerowcy najpierw jego rodzinę wypędzili z domu i początkowo ukrywali się oni u znajomych sąsiadów polskich. W 1942 r. Niemcy wraz z Żydami z Mielca wywieźli ich do obozu koncentracyjnego w Majdanku, skąd Moshe uciekł i wrócił w rodzinne strony. Podczas ucieczki jechał pociągiem i o dziwo, pomógł mu niemiecki oficer, który prawdopodobnie nie sądził że ma do czynienia z Żydem. Moshe Gur po powrocie przez jakiś czas ukrywał się i pracował znów u polskich sąsiadów, ale jego obecność była zbyt widoczna i sołtys z wsi Górki ostrzegł go przed Niemcami. Wówczas błąkał się jeszcze po okolicy, czasami spał w stodołach za wiedzą ich polskich właścicieli, jednak resztę okupacji do jesieni 1944 r. spędził w okolicznych lasach wraz z grupą Żydów.
W listopadzie grupa ta, częściowo uzbrojona, przerwała walcząc front niemiecko-sowiecki i odzyskała wolność. Teraz w 2013 r. Moshe Gur wrócił do gminy Czermin aby odnaleźć miejsce po swoim domu i potomków Polaków, którzy pomogli ocalić mu życie. Ponadto w Urzędzie Gminy Czermin otrzymał od Leona Getingera – wójta gminy Czermin, ponownie Akt Urodzenia, który potwierdza jego polskie korzenie.
Podczas spotkania wnuczek Moshe Gura odczytał napisany wcześniej na smartfonie list do dziadka, w którym mówił m.in., że teraz dla niego dziadek jest historią zwycięstwa. Teraz gdy przyjechał razem z dziadkiem do Polski zrozumiał o czym wcześniej opowiadał dziadek. Mimo to nadal ciężko mu jest zrozumieć jakie jego dziadek przeżył trudne czasy. Te wszystkie sytuacje i przeżycia nadal nie mieszczą mu się w głowie. Teraz kiedy widzi i spotyka ludzi w Polsce nie rozumie jak mogło dojść do takich rzeczy podczas wojny. Normalny człowiek nie może zrozumieć, co Niemcy zrobili Żydom tutaj w Polsce. Teraz jestem dumny z ciebie, że ty jesteś moim dziadkiem, a ja jestem twoim wnukiem. Teraz jesteś dla mnie legendą, bohaterem, zwycięzcą i ty wiesz i czujesz, że ja cie kocham. List wnuczka Moshe Gura otrzymaliśmy drogą mailową i prezentujemy go obok w oryginalnej pisowni hebrajskiej. Nie znamy tego języka, ale jeśli któryś z naszych Czytelników potrafi ten list przetłumaczyć, to chętnie go opublikujemy.
W spotkaniu uczestniczył także Zbigniew Niziński założyciel i prezes Fundacji „Pamięć, Która Trwa”, który od 1999 r. przemierza Polskę w poszukiwaniu ginących cmentarzy żydowskich oraz niszczejących synagog, a także miejsc pochówku pomordowanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej Żydów. Właśnie w ostatnich dniach, wraz z rodziną Moshe Gura takie miejsce zostało upamiętnione w powiecie dąbrowskim, w gminie Radgoszcz, niemal sąsiadującej z gminą Czermin. Zbigniew Niziński wyraził nadzieję, że takie miejsca da się odnaleźć, zwłaszcza poza Mielcem, i upamiętnić w powiecie mieleckim.
Dla zainteresowanych podajemy adres fundacji:
Fundacja Pamięć, Która Trwa
(The Lasting Memory Foundation)
ul. Mrówcza 243/129
04-697 Warszawa
Polska
e-mail: info@fpkt.org.pl
www.fpkt.org.pl
tel. mobilny: +48 608 5011 757
Zwracamy się także do naszych czytelników, jeśli ktokolwiek wie o sytuacjach z ostatniej wojny, kiedy Polacy w jakikolwiek sposób pomagali Żydom w przetrwaniu i ocaleniu życia. Prosimy także o kontakt z naszą Redakcją.

Inf. i fot. W. Gąsiewski

Nagranie można obejrzeć także na facebooku: https://www.facebook.com/106104950777729/videos/412505162784910/

na stronie: https://www.facebook.com/Sprawiedliwi-i-nie-tylko-The-Righteous-and-the-others-106104950777729/ gdzie można także wpisywać uwagi, uzupełnienia i komentarze.

Zobacz nagrania wideo:

 

Akt urodzenia dla uratowanego z zagł‚ady Moshe Gur po 88 latach

 

Sprawdź również

Konkurs plastyczny „Bezpieczne wakacje 2019” na szczeblu powiatowym rozstrzygnięty

Policjanci rozstrzygnęli wojewódzki konkurs prac plastycznych „Bezpieczne wakacje 2019” na szczeblu powiatowym. Na konkurs do …