Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Historia Polski na niecodziennym pokazie

Historia Polski na niecodziennym pokazie

W przeddzień obchodów Święta Niepodległości w kościele pw. Ducha św. odbył się laserowy pokaz, którego tematem były najważniejsze wydarzenia historii Polski. Pokazowi przygotowanemu przez Dom Kultury SCK patronował prezydent Mielca Jacek Wiśniewski.

Niezwykłe widowisko pt. „My siejemy ze łzami, ale potomkowie nasi zbierać będą w radości…” było połączeniem nowoczesnej technologii wizualnej z lekcją historii. Tłem była muzyka klasyczna polskich kompozytorów: Mikołaja Góreckiego, Michała Kleofasa Ogińskiego oraz Józefa Elsnera.

Widowisko laserowe prześledziło najważniejsze wydarzenia od powstania państwa polskiego po odzyskanie przez nasz kraj suwerenności w 1989 r. Pośród najważniejszych momentów w historii Polski autorzy pokazu umieścili powołanie do życia Konstytucji 3 Maja. Pokaz, którego głównym tematem była historia Polski w pigułce, zakończył się  krótkim „spacerem” po najważniejszych wydarzeniach w historii Mielca oraz prezentacją kilku najważniejszych postaci związanych z naszym miastem. Jedną z postaci z nich był Hugo Kołłątaj, który zaznaczył się w XVIII-wiecznej historii Polski jako wielki reformator. W Mielcu przez 9 lat pełnił on funkcję proboszcza.

Pokaz zgromadził bardzo szeroką publiczność, kościół pw. Ducha św. był wypełniony po brzegi. Nie zabrakło marszałka województwa Władysława Ortyla, prezydenta Mielca Jacka Wiśniewskiego oraz zastępczyni prezydenta Mielca Adriany Miłoś.

Pokaz laserowy dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Małgorzata Rojkowicz

r e k l a m a :

 

Sprawdź również

W Brniu Osuchowskim i Żarówce policjanci zabezpieczają miejsca znalezienia niewybuchów

26.09.2024. Granaty moździerzowe pochodzące prawdopodobnie z czasów II wojny światowej, zostały odnalezione w Brniu Osuchowskim …