Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Godne polecenia / Ikona współczesna – impresje paschalne

Ikona współczesna – impresje paschalne

Wydawniczy rarytas w Mielcu – folder z wystawy ikon brata Marcina Świądra OFM Cap

 

reklama:

 

 

Od niedzieli 20 września do 27 września 2015 r. trwa w Muzeum „Jadernówka” w Mielcu unikatowa wystawa pt. „Ikona współczesna” autorstwa brata Marcina Świądra. Niepowtarzalność tego wydarzenia wynika przede wszystkim z rzadkości tej dziedziny sztuki, goszczącej w Mielcu. Ostatnia wystawa Ikon pt. „Sacrum i ikona” zaprezentowana była bowiem 14 lat temu, w dniach 20.09-23.09.2001 r. w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W powiecie mieleckim w tym samym 2001 r. odbyła się jeszcze wystawa pt. „Ikona obraz świata duchowego” w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu Gminy Mielec zs. w Chorzelowie. W dwa lata później w 2003 r. wystawa pt. „Ikony Podkarpackie” została zaprezentowana w Ośrodku Kultury Gminy Tuszów Narodowy w Grochowem. Ponadto przez kolejne lata aż do chwili obecnej funkcjonuje stała ekspozycja ikon w art. studio-galeria w Mielcu, najpierw w siedzibie przy ul. Mickiewicza 7, a obecnie na ul. Jana III Sobieskiego 1.

Podczas tych wystaw zaprezentowane zostały ikony kilkunastu twórców/ikonopisów, wśród nich absolwentów ASP, duchownych oraz twórców amatorów. Do nich dołącza obecnie brat Marcin Świąder OFM Cap, który przedstawił najbogatszy zbiór ikon – nazywając je współczesnymi. W chwili ukazania się tej informacji na portalu www.promocja.mielec.pl wystawa trwa jeszcze i polecam ją odwiedzić, aby zobaczyć niepowtarzalny styl brata Marcina, którego ikony będąc w kanonie sztuki ikonopisania są jednocześnie impresjami paschalnymi, a więc formą transformacji, uwspółcześnionej tej niezwykle trudnej sztuki – będącą jednocześnie modlitwą, łatwiejszą w odbiorze dla współczesnego widza.

Rzadko się także zdarza, aby folder-katalog wystawowy już w momencie ukazania się stał się niezwykle cennym dopełnieniem wystawy, jej fotograficzną dokumentacją i cennym przyczynkiem teoretyczno-teologicznym, bez którego sztuka Ikon byłaby niezrozumiała. Warto więc podać tytuły poszczególnych rozdziałów i ich utytułowanych autorów. Są to:

Ikona – wprowadzenie do lektury kulturowej, dr hab. Adam Regiewicz, prof. AJD w Częstochowie;

Męczeństwo św. Ignacego z Antiochii, brat Marcin [Świąder];

Spotkanie – medytacja Ikony katecheza, która trwa, brat Marcin [Świąder];

Trzej młodzieńcy w piecu ognistym, brat Marcin [świąder];

Twórczość Marcina Świądra wokół mistyki ikony, dr hab. Kazimierz Frączek, prof. PWSZ w Raciborzu.

Do tego dochodzi jeszcze nota o autorze, w której czytamy m.in., że Marcin Świąder urodził się 29 V 1976 r. w Mielcu. W 1995 r. został przyjęty do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, gdzie w 2001 r. złożył profesję wieczystą. W 2002 r. przyjął święcenia prezbiteratu i już podczas studiów odkrył ikonę jako formę przepowiadania słowa ubogim. Techniki malarstwa temperowego uczył się od Iriny Boldiny-Styczeń podczas warsztatów w galerii „Na bruku” Jana Guta w Bytomiu. Przez osiem lat spędzonych w Domu Modlitwy w Zagórzu zgłębiał techniki ikonopisania. Z pustelni został przeniesiony do Katowic-Załęża, gdzie nie przestając tworzyć ewangelizował wśród najuboższych. W ciągu 12 lat spod jego pędzla wyszło ponad 350 ikon rozsianych po całym świecie. Obecnie projektuje przestrzeń sakralną, prowadzi warsztaty pisania ikon. Ma swoich uczniów tworzących dziś samodzielnie. Mistrzowie, którzy go inspirują to Teofan Grek, Andrzej Rublow, Dionisij, a spośród współczesnych Kiko Argüello i Jerzy Nowosielski. Brat Marcin Świąder podczas trwania swojej wystawy prowadzi także bezpłatne warsztaty pisania ikon, zorganizowane w ramach odbywającego się w Mielcu Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Dotykać Zmartwychwstałego”.

Omawiany folder-katalog wystawy ma wymiary 21×21 cm i zawiera 48 stron kredowego papieru. Mecenat na katalogiem wraz warsztatami twórczymi objął Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”.

 

Włodzimierz Gąsiewski

 

 

 

 

 

 

Ikona współczesna – impresje paschalne

Sprawdź również

Teatralna środa

To się nazywa teatralna środa! Dodatkowo była to środa z „Kolejnym wieczorem kawalerskim, czyli na …