Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Promocje i konkursy / IX OGÓLNOPOLSKI I POLONIJNY TURNIEJ POETYCKI o SREBRNE PIÓRO PREZYDENTA MIASTA MIELCA 2013

IX OGÓLNOPOLSKI I POLONIJNY TURNIEJ POETYCKI o SREBRNE PIÓRO PREZYDENTA MIASTA MIELCA 2013

KONKURS PODSUMOWANY POECI POLSCY I POLONIJNI NAGRODZENI I UHONOROWANI

W dniu 10 maja br. jury IX Ogólnopolskiego i Polonijnego Turnieju Poetyckiego o „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca Janusza Chodorowskigo oraz Laury Kwartalnika „Nadwisłocze” i „Poetycki Exlibris” Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie – Filia w Mielcu. pod patronatem w kategorii POLONIA Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Władysława Ortyla, w składzie: Ewa Aleksiej – przewodnicząca Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów O/Mielec; Małgorzata Boraczyńska – wiceprzewodnicząca SNaP/O Mielec, nauczyciel polonista, doradca metodyczny języka polskiego; Aneta Dyka Urbańska – dr nauk humanistycznych – krytyk literacki, dziennikarz; Jolanta Gałkowska – nauczyciel polonista; Włodzimierz Gąsiewski – dr nauk humanistycznych w zakresie historii, literat, nauczyciel, dziennikarz; Józefa Krasoń – kierownik  PBW Filia w Mielcu; Gerta Matuszkiewicz – nauczyciel  bibliotekarz; Elżbieta Minorczyk – nauczyciel  bibliotekarz; Kazimierz Trela – poeta; Elżbieta Witek – nauczyciel polonista; Jolanta Witek – dr nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, nauczyciel; Józef Witek – animator kultury, badacz kultury regionalnej, autor publikacji o Mielcu i regionie przyznało kolejne miejsca konkursowe.   
    Na Turniej Poetycki w terminie do 22 marca 2013 r. do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie – Filia w Mielcu wpłynęły 83 wiersze w trzech kategoriach:  Młodzieżowej – 17 wierszy; Dorosłych – 43 wiersze; Polonii – 23 wiersze. Jury ustaliło następujące miejsca w konkursie:
w kategorii młodzieżowej:
1. Aleksandra Dębska, Gimnazjum Nr 40 w Warszawie – wiersz „Melodia uśmiechu”, godło „Tańcząca z marzeniami” (34 punkty),
2. Katarzyna Dąbek, LO w Jeżowem – wiersz „Skrzydła”, godło „Kalia” (29 punktów),
3.   Andrzej Jagiełłowicz, Gimnazjum Nr 40 w Warszawie – wiersz „Zielona melancholia”, godło „Cynamonowy Szeleszczyciel” (27 punktów),
4. Aleksandra Lonczak, I LO w Mielcu – wiersz „*** łącząc suchość twego naskórka…” godło „Grudniowa Ona” (22 punkty),
4. Michał Różycki, II LO w Mielcu – wiersz „Bo już taki jestem”, godło „K.I” (22 punkty),
5.   Gabriela Figura, LO w Bieczu – wiersz  „Na dobranoc”, godło „GF4III” (18 punktów),
5. Karolina Soboń, Niepubliczne Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Mielcu – wiersz „*** Taniec na niebie”, godło  „Siatkarka” (18 punktów), 6. Iwona Sikora, Zespół Szkół Elektronicznych
w Rzeszowie – wiersz „Nad doliną zabiegania”, godło „Sikorka” (17 punktów),
6. Aneta Bąk, LO w Jeżowem – wiersz „Wstań”, godło „Anathea” (17 punktów),
w kategorii dorosłych:
1. Piotr Fałczyński, Ołobok, woj. wielkopolskie – wiersz  „List do Olka”, godło „Trznadel” (38 punktów),
2. Damian Skawiński, Inowrocław – wiersz „List do W. S.”, godło „Beerhaplus” (26 punktów),
2. Krzysztof Michalczak, Żnin  – wiersz „Nic nie przychodzi samo”, godło „Leo Cancer” (26 punktów),
3. Janusz Pyziński, Dębica – wiersz „Nie było”, godło „Limba” (21 punktów),
4. Zbigniew Michalski, Mielec – wiersz „Za jednym pociągnięciem”, godło „Axer” 14 punktów),
4. Arkadiusz Irek, Jabłonowo Pomorskie – wiersz „Moje góry”, godło „K-2” (14 punktów),
5.   Adrianna Kiełb, Korniaktów Płd. – wiersz „*** Wyruszyłabym jeszcze dziś”,  godło „Dark Green” (13 punktów),
5.   Ewelina Kępczyk, Kraków – wiersz „Podróż za jeden dzień”, godło „Alter ego” (13 punktów),
5. Mariola Kruszewska, Mińsk Mazowiecki – wiersz „Historia klonowana”, godło „Kamizelka”  (13 punktów),
6. Aleksandra Piguła, Mielec – wiersz „Przez P”, godło „Małgorzata” (10 punktów),
6.   Tomasz Witkowski, Sulejówek – wiersz „Nie”, godło „Panna n.w.” (10 punktów),
w kategorii Polonia:
1. Ewelina Towiańska, Litwa – wiersz „Skarby kultury polskiej”, godło nadane „Ewelina”  (36 punktów),
2. Elżbieta Czerniawska, Litwa – wiersz „Ze sobą mówić nie umiem”, godło „Irys” (29 punktów),
2. Jan Bernard, Rosja – wiersz „Muzyk z łaski Bożej” – przekład Janina Progorowicz, godło nadane „Jan” (29 punktów),
3. Mirosława Neczyporenko, Ukraina – wiersz „Twoje kobiety”, godło „Czerwony Kapturek” (24 punkty),
4. Marek Wieczorek, USA – wiersz „Pokłosie »Pokłosia«”, godło „Pająk” (23 punkty),
5. Danuta Sotnik-Kondycka, Wielka Brytania – wiersz „Wizytówka”, godło „Vivat” (20 punktów),
6. Halina Herbszt, Niemcy – wiersz „Powrót”, godło „Aurora” (16 punktów),
6. Julia Kratiuk, Ukraina – wiersz „Niech Bóg się dowie!”, godło „Brzoza” (16 punktów),
    Jury uznało, że nagrody główne – „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca otrzymują: Aleksandra Dębska w kategorii młodzieżowej i Piotr Fałczyński w kategorii dorosłych.  Nagrodę „Senackiego Orła” w kategorii Polonia otrzymuje Ewelina Towiańska.  Pozostałe osoby (miejsca 2 do 6) z każdej kategorii otrzymują wyróżnienia – pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe lub książkowe.  
Pozostałe nagrody otrzymują:
• Laury Kwartalnika „Nadwisłocze” – Andrzej Jagiełłowicz, godło „Cynamonowy Szeleszczyciel” za wiersz „Zielona melancholia”
w kategorii młodzieżowej, Maria Stefanik, godło „Strzelec”  za wiersz „Dąb Pamięci. W 120 rocznicę urodzin gen. Stanisława Maczka”
w kategorii Dorosłych:  Marek Wieczorek, godło „Pająk”  za wiersz „Pokłosie »Pokłosia«”
w kategorii Polonia.
• „Poetycki Exlibris” Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
w Rzeszowie – Filia w Mielcu – Aleksandra Lonczak za wiersz „*** łącząc suchość twego naskórka…” w kategorii młodzieżowej, Zbigniew Michalski za wiersz „Za jednym pociągnięciem” w kategorii dorosłych i Elżbieta Czerniawska za wiersz „Ze sobą mówić nie umiem” w kategorii Polonia.
* * *    
    13 czerwca br. w Pedagogicznej Bibliotece Pedagogicznej
w Rzeszowie Filia w Mielcu odbył się finał IX Ogólnopolskiego i Polonijnego Turnieju Poetyckiego o „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca oraz Laury „Nadwisłocza”, „Poetycki Exlibris” Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie Filia w Mielcu i Senackiego Orła RP w kategorii „Polonia”.
    Nagrody główne – „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca otrzymali: Aleksandra Dębska w kategorii młodzieżowej i Piotr Fałczyński w kategorii dorosłych.  Nagrodę „Senackiego Orła”
w kategorii Polonia otrzymuje Ewelina Towiańska.  Pozostałe osoby (miejsca 2 do 6) z każdej kategorii otrzymują wyróżnienia – pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe lub książkowe.
    Ponadto Laury Kwartalnika „Nadwisłocze” otrzymał Andrzej Jagiełłowicz w kategorii młodzieżowej, Maria Stefanik w kategorii dorosłych i  Marek Wieczorek w kategorii Polonia.    „Poetycki Exlibris” Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie – Filia w Mielcu otrzymała Aleksandra Lonczak w kategorii młodzieżowej, Zbigniew Michalski w kategorii dorosłych i Elżbieta Czerniawska w kategorii Polonia.
   Dodatkowe nagrody otrzymali: Katarzyna Dąbek (LO  w Jeżowem) za wiersz „Skrzydła” – nagroda aparat cyfrowy Canon Powershot Sx260 z pokrowcem, ufundowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Mielcu i Elżbieta Czerniawska (Litwa) – nagroda 1000 zł ufundowana przez Zakład Metalowy Teresa i Stefan Drozdowscy, Pławo-Borowa k. Mielca.
    Nagrodę publiczności w trakcie finału uzyskali: Piotr Fałczyński w kategorii dorosłych, Michał Różycki (II LO w Mielcu) w kategorii młodzieżowej i Danuta Sotnik-Kondycka w kategorii Polonia.
    Nagrody wręczali m.in. Bogdan Bieniek – wiceprezydent Mielca, Joanna Rębisz – dyrektor biura senatora Władysława Ortyla, Arkadiusz Gałkowski – dyrektor Wydziału Edukacji w Mielcu oraz Józefa Krasoń i Włodzimierz Gąsiewski. Finał częścią artystyczną uświetnił Zespół Kameralny Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mielcu. Organizatorzy składają podziękowania fundatorom nagród oraz dyrekcji „Hotelu Polskiego” w Mielcu za ufundowanie bezpłatnych noclegów dla uczestniczki finału z Wielkiej Brytanii i uczestnika z Wrocławia.
W. Gąsiewski

srebrne pioro 2013

Sprawdź również

FOTO-ZAGADKA – Mielec, którego już nie ma…

Co to za obiekt, który prezentujemy na zdjęciu powyżej? Jaka jest jego nazwa, gdzie zostało …