Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Sport zdrowie / Zdrowie i uroda / Już po zawodach modelarskich…

Już po zawodach modelarskich…

W sobotę 14 marca w hali sportowej Gimnazjum nr 2 w Mielcu odbyły się Zawody Modeli Halowych klasy F1n. Na imprezę zostali zaproszeni pasjonaci modelarstwa z całego regionu.

 

Zawody rozpoczęły się o godzinie 9.00 rano, przy czym modelarze trenowali już od ponad godziny, aby jak najlepiej wypaść w rywalizacji z kilkunastoma innymi hobbystami.

Zawody otworzył występ Bartosza Kaźmierskiego z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo”, dwukrotnego brązowego medalisty Mistrzostw Polski w modelarstwie zdalnie sterowanym. Bartek pilotował zdalnie sterowany samolot w rytm muzyki. Po „pokazie artystycznym” przyszedł czas na otwarcie zawodów.

Każdy uczestnik latał po 3 razy w trzech Kolejkach. Ze wszystkich 9 lotów wybrano trzy najlepsze, które to zadecydowały o ostatecznym wyniku. Wygrał Eryk Halaburda z Gimnazjum nr 2 w Mielcu (86,27 sekund), drugie miejsce zajął Mateusz Skop z wynikiem 86,26s (zadecydowała 1/100s !), na ostatnim stopniu podium stanął Kacper Krempa, uczeń Gimnazjum nr 2 w Mielcu, otrzymując 80,68s. Wyróżnienia zdobyli: Bartosz Kaźmierski (II Liceum Ogólnokształcące w Mielcu) z wynikiem 74,96 sekund i Patrycja Leśniak, która w trzech najlepszych rzutach wylatała 73,43s. Najlepszy lot zawodów wykonał Eryk Halaburda (31,78s). Nagrodzeni otrzymali modele szybowców oraz książki o tematyce lotniczej.

Warto dodać, że w trakcie zawodów można było skorzystać z profesjonalnego symulatora modelarskiego. Rolę kierownika zawodów pełnił Robert Kagan, a sędzią głównym był Grzegorz Goryczka. Imprezę zorganizowało Gimnazjum nr 2 w Mielcu przy współpracy z Młodzieżową Akademią Umiejętności Technicznych „Leonardo” działającą przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Rywalizacja w klasie F1n (rzutki) polega na 9-krotnym wyrzuceniu z ręki modelu, tak aby osiągnął maksymalnie długi czas lotu. Typowe modele F1n mają kadłuby zbudowane z balsy (lekkiego drewna tropikalnego), a płaty nośne i sterowe z pianki (np. depronu). Często dodatkowo wzmacniane są prętem węglowym, co przy rozpiętości rzędu 40-60 cm daje bardzo dobre efekty. Ostatnio mieleccy modelarze eksperymentują także z wykonywaniem kadłubów wyłącznie z pręta węglowego. Czy im się to udaje- można przekonać się samemu podczas zajęć modelarskich, które odbywają się w każdy piątek od godziny 16 w budynku CKPiDN w Mielcu przy ul. Wojska Polskiego 2B. Zapraszamy!

Michał Krawiec
fot. Paweł Mydlarz, Michał Krawiec

 

się Zawody Modeli Halowych klasy F1n

Sprawdź również

Teatr Tańca DK SCK „AletoNic”

Teatr Tańca DK SCK „AletoNic” obchodzi w tym roku dwudziestolecie. Z tej okazji Izabela Serwan, …