Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Bez kategorii / Kaliski festiwal znów szczęśliwy dla mielczan

Kaliski festiwal znów szczęśliwy dla mielczan

Hortus Musicus w Kaliszu,,Hortus Musicus” wrócił z XXXIX Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „SCHOLA CANTORUM” ze srebrną Harfą Eola. W tegorocznym festiwalu wzięło udział 25 zespołów z 9 województw.

Nasz mielecki zespół muzyki dawnej ,,Hortus Musicus” przywiózł z festiwalu Schola Cantorum” kolejną nagrodę – srebrną ,,Harfę Eola”. I choć zespół ma w swoim posiadaniu już złotą oraz wiele srebrnych i brązowych ,,Harf Eola”, co roku wraca do Kalisza, gdyż Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej ,,Schola Cantorum” jest najbardziej prestiżową imprezą tego typu w Polsce.

,,Hortus Musicus” działa przy Domu Kultury Samorządowego Centrum Kultury, a w jego skład wchodzą uczniowie Gimnazjum nr 2.

Zespołowo i indywidualnie

Oprócz statuetki Eola zespół otrzymał także nagrodę pieniężną Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a dwoje mielczan otrzymało dodatkowo nagrody indywidualne: osobowością festiwalu został Patryk Skrzypek, a stypendium Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży otrzymała Kalina Rokosz, która gra w zespole na skrzypcach, fletach i cornamuse. – Myślę, że kto raz pojedzie do Kalisza i weźmie udział w Scholi Cantorum, ten nigdy nie zapomni o przeżyciach, wzruszeniach i radościach związanych z odkrywaniem przeszłości muzyki. Festiwal Muzyki Dawnej to miejsce nawiązywania nowych przyjaźni i poznawania wspaniałych ludzi – twierdzi Kalina Rokosz. – Najbardziej podobało mi się tegoroczne zapoczątkowanie nowej tradycji, czyli nocne muzykowanie. Dopiero w Kaliszu dostrzegłam, jak bardzo muzyka łączy ludzi.

Także Patryk Skrzypek jest zauroczony kaliską imprezą. Dla niego to nowość, bo gra w zespole od niedawna. Wspomina, jak podejmował decyzję o wejściu do Hortus Musicus. – Zawsze byłem otwarty na różne gatunki muzyczne, więc gdy dostałem propozycję dołączenia do zespołu, pomyślałem: co mi szkodzi? Wyjazd do Kalisza był niesamowitym przeżyciem, którego nie da się zapomnieć. Wszystko co tam się działo, było niesamowite: stres przed przesłuchaniem, radość po otrzymaniu harfy oraz wyróżnienia, koncerty świetnych zespołów, próby do późnych godzin, integracja, spotkania z pionierami muzyki dawnej, warsztaty. To wszystko umocniło także moje przywiązanie do tego gatunku i z pewnością wpłynie na moją edukację muzyczną – twierdzi osobowość festiwalu Patryk Skrzypek.

Konkurs, warsztaty, koncerty…

Mielczanie wraz z założycielem zespołu i jego opiekunem muzycznym, Tomaszem Nowakowskim, byli obecni w Kaliszu od 8 do 11 lutego. – To wielka radość i satysfakcja,  że kolejne pokolenie połknęło bakcyla muzyki dawnej i dobrze radzi sobie na ogólnopolskiej scenie – z zadowoleniem podsumowuje udział w konkursie nauczyciel Gimnazjum nr 2.

Oprócz przesłuchań konkursowych, uczestnicy kaliskiej imprezy mieli wiele różnych muzyczno-artystycznych atrakcji, które są specjalnością tego festiwalu. – W Kaliszu najbardziej podobało mi się to, że cały dzień był wypełniony różnymi zajęciami: występami innych zespołów, warsztatami, niesamowitymi koncertami. Jednak najbardziej zapamiętam moment, w którym wyczytano nas, jako zdobywców srebrnej harfy Eola – wspomina Kamil Leśniak, także muzyk Hortus Musicus.

– Kalisz to niezwykłe miasto, które daje inspirację, jeśli chodzi o muzykę dawną. Powstają tu nowe tradycje i zawierane są nowe przyjaźnie. Mam nadzieję, że wspomnienia z tego roku zostaną ze mną jak najdłużej – opowiada Agnieszka Guła (flety, cornamuse).

 Wybitne jury, długa historia

W tegorocznym festiwalu w jury zasiadali znani muzycy i nauczyciele akademiccy: Agata Sapiecha – przewodnicząca Jury, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie i Fundacja Concert Spirituel w Warszawie; Krystyna Stańczak Pałyga – główny specjalista w Ministerstwie Edukacji Narodowej; Cezary Szyfman – profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie; Marcin Bornus Szczyciński, prowadzący międzynarodowy festiwal muzyki dawnej ,,Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu; Jacek Urbaniak – współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie; Tomasz Dobrzański – szef zespołu Ars Cantus – wokalnej grupy związanej z Wrocławskimi Kameralistami; Romana Agnel – prowadząca profesjonalny balet dworski „Ardente Sole”, organizatorka pierwszego w świecie Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” w Krakowie; Dariusz Dyczewski – rektor Akademii Sztuki w Szczecinie.

Pierwszy Ogólnopolski Przegląd Uczniowskich Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” odbył się w Kaliszu w 1978 r. Z czasem impreza się rozrastała, aby zyskać swoją obecną formę i bardzo wysoki poziom artystyczny. Podczas festiwalu organizowane są liczne imprezy towarzyszące. W kalendarz imprezy na stałe wpisał się Konkurs Twórczości Plastycznej Inspirowanej Muzyką Dawną, a wystawa nagrodzonych w konkursie prac plastycznych otwiera coroczny Festiwal.

Małgorzata Rojkowicz

 

Sprawdź również

Spektakl „Zgrywusy”

Spektakl „Zgrywusy” w wykonaniu aktorów młodzieżowego Teatru „Magia” dobrze wypadł na scenie Domu Kultury SCK. …