Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Kulturalny rozkład jazdy – marzec 2019

Kulturalny rozkład jazdy – marzec 2019

1 marca
Wystawa malarstwa i rzeźby po 3 plenerach – w Niedzicy, Łańcucie i Kolbuszowej – 1 – 31 marca. Wernisaż wystawy – Galeria ESCEK, 1 marca, godz. 18. Wstęp wolny.
* * *
Od wielu lat tradycją naszej mieleckiej Galerii ESCEK jest organizowanie wystawy, na której prezentowane są prace stworzone podczas dwóch plenerów: w Łańcucie i Kolbuszowej. Od trzech lat do wystawy dołączono także prace stworzone podczas pleneru w Niedzicy.
Plenery w Łańcucie i Kolbuszowej mają już całkiem długą tradycję. W zeszłym roku międzynarodowy plener odbył się w Łańcucie po raz 21 i miał czysto malarski charakter (wcześniejsze były malarsko-rzeźbiarskie). Na kolbuszowski plener artyści malarze i rzeźbiarze przyjechali w zeszłym roku po raz 18, a na niedzicki – po raz 3.
Wszystkie plenery mają charakter międzynarodowy, a ich organizatorzy, wspierani przez lokalne samorządy, dołożyli starań, aby plener, jako artystyczne wydarzenie, zainspirował też uzdolnioną plastycznie młodzież. Okazją do tego były warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży.
W plenerze niedzickim uczestniczyło 13 artystów. Jego efektem były obrazy, fotografie i ceramika artystyczna. W Łańcucie spotkało się 12 malarzy, a w kolbuszowskim plenerze wzięło udział 26 twórców – malarzy i rzeźbiarzy.
Plenerowymi opiekunami artystów od wielu lat są: Jan Z. Majczak (Niedzica-Łańcut) i Maksymilian Starzec (Kolbuszowa).
Na wystawie poplenerowej będziemy mogli obejrzeć 61 obrazów, 2 fotografie oraz 2 rzeźby (ceramiczna i w drewnie).
3 marca
„Folkowy dzień kobiet” – koncert w wykonaniu członków Stowarzyszenia Seniorów ZPiT „Rzeszowiacy” – godz. 13, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *
Tradycyjny koncert z okazji Dnia Kobiet w wykonaniu „Rzeszowiaków” – seniorów.

7 marca
Eliminacje powiatowe konkursu wokalnego ,,Śpiewaj razem z nami” – godz. 9, sala nr 1 Domu Kultury SCK.

* * *
Zachęcamy do udziału w prestiżowym konkursie wokalnym ,,Śpiewaj razem z nami”, którego 29. edycja właśnie przed nami. Finał odbędzie się w Przemyślu, a eliminacje powiatowe w Mielcu odbędą się 7 marca od godz. 9 w sali nr 1 Domu Kultury SCK.
W imprezie mogą brać udział tylko soliści do lat 25. W I kategorii wiekowej wystąpią soliści od 6 do 9 lat, w II – od 10 do 12 lat, w III – od 13 do 17 lat; kategoria IV to konkurs piosenki autorskiej, w której wystąpią soliści w wieku 18-25 lat, a uczestnik zaprezentuje jeden utwór z własnym autorskim tekstem i muzyką lub specjalnie dla niego skomponowany (solo bądź z akompaniamentem innych muzyków), drugi utwór dowolny.
Szczegółowe warunki uczestnictwa w XXVIII Podkarpackim Festiwalu Piosenki ,,Śpiewaj razem z nami” na naszej stronie:

13 marca
Spektakl teatralny „Frida” – 13 marca, godz. 18, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.
Bilety w cenie 35 i 25 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *
Spektakl „Frida” to pierwszy polski tekst dramaturgiczny inspirowany życiem i twórczością Fridy Kahlo, którego uroczysta prapremiera odbyła się w Warszawie w październiku 2017 roku.
Multimedialne widowisko, pod honorowym patronatem Ambasady Meksyku w Polsce, zostało gorąco przyjęte przez publiczność a także mocno odnotowane  w mediach („Wysokie C” POLSAT NEWS 2, „Pytanie na śniadanie” TVP2, „ZOMM na Miasto” POLSAT CAFE, Polska Agencja Prasowa, RMF Classic, Polskie Radio 24, Radio dla Ciebie, TVP Polonia, Superstacja) powstało w związku ze 110-tą rocznicy urodzin artystki, która przypadła w 2017 roku. W tytułowej roli występuje aktorka i malarka Martyna Kliszewska- absolwentka wydziału aktorskiego PWST w Krakowie oraz wydziału malarstwa ASP w Łodzi. Ponadto w sekwencjach filmowych udział wzięła m.in. znana tancerka i choreograf Anna Głogowska.
Spektakl z pogranicza teatru i video art został okrzyknięty wydarzeniem teatralnym Festiwalu Gwiazd w Międzyzdroje 2018.
Komitet Honorowy nad przedstawieniem tworzą wybitni polscy artyści malarze- Edward Dwurnik, Rafał Olbiński, a także popularyzator sztuki meksykańskiej w Polsce Marek Keller.
Część zdjęć wykorzystanych w spektaklu powstała w Muzeum w Nieborowie, miejscu pobytu męża Fridy Kahlo – Diego Rivery podczas jego jedynej wizyty w Polsce w 1955 r. Muzeum Narodowe w Warszawie Nieborów Arkadia jest również partnerem tego projektu.

* * *
Frida Kahlo urodziła się 1907 roku w niewielkim miasteczku na przedmieściach Meksyku. Jej ojciec, Niemiec z pochodzenia, który zajmował się malarstwem i fotografią, miał olbrzymi wpływ na Fridę. Malarka była z nim bardzo związana przez całe życie. Matka, gorliwa katoliczka, zajmowała się domem i dziećmi. Często nie pochwalała zachowania córki.
Życie Fridy naznaczone było bólem i cierpieniem, które stały się też motywem przewodnim jej malarstwa. W wieku 6 lat Frida zachorowała na polio. Mogła posiadać również wrodzoną wadę kręgosłupa, która dodatkowo deformowała kręgosłup i nogi. Jako 18-latka uległa bardzo poważnemu wypadkowi, z którego wyszła ze złamanym kręgosłupem, obojczykiem, miednicą i w 11 miejscach połamaną nogą. Do tego wypadek spowodował obrażenia narządów rodnych, które uniemożliwiły jej macierzyństwo. Frida 3 miesiące spędziła w gipsowym odlewie gipsowym, ale nie opuściła jej nadzieja na chodzenie o własnych siłach. Wielokrotne operacje i długa rekonwalescencja sprawiły, że osiągnęła swój cel, chociaż skutki chorób i wypadku odczuwała całe życie. W ciągu całego życia przeżyć musiała jeszcze kilkadziesiąt operacji, które miały poprawić stan jej zdrowia.
Frida kształciła się w szkole medycznej, jednak ostatecznie nigdy nie pracowała jako pielęgniarka. W czasie rekonwalescencji po wypadku rodzice namówili ją, aby zaczęła malować. Tak narodziła się jej największa życiowa pasja – malarstwo. Była samoukiem, ale obdarzonym iskrą talentu, który wkrótce zaczną dostrzegać profesjonaliści. W jej dorobku twórczym dominują autoportrety, bardzo osobiste, pełne odniesień do jej kalectwa. Sama mówiła o swoich obrazach, że „nigdy nie maluję fikcji, przedstawiam moje własne życie”.
Wielki wpływ na jej życie i twórczość miał bardzo znany meksykański malarz – Diego Rivera. Frida podziwiała sztukę Diega, a on upewnił ją, że powinna rozwijać swój talent. Związek mistrz – uczennica przerodził się później w prywatną zażyłość. Ich burzliwy związek trwał wiele lat. Dwukrotnie pobierali się i rozwodzili. Jak oboje przyznawali, byli dla siebie najważniejszymi osobami, których wybuchowe charaktery uniemożliwiały wspólne życie na dłuższą metę.
Frida Kahlo interesowała się polityką, była związana z ruchem komunistycznym. Gościła w swoim domu będącego na uchodźctwie Lwa Trockiego, znaną postać komunistycznej Rosji, przeciwnika Stalina, który prawdopodobnie właśnie w posiadłości malarki został zamordowany przez KGB.
Andre Breton, znany francuski pisarz i krytyk sztuki, zaprosił Fridę na wystawę do Paryża, gdzie malarka została przyjęta niezwykle ciepło, a Muzeum w Luwrze zakupiło jedną z jej prac – „Frame”. Było to niezwykłe wyróżnienia, bo wcześniej żaden meksykański artysta nie dostąpił takiego zaszczytu. Artystka miała też wystawę w Nowym Jorku, jednak za życia w powszechnej opinii wciąż była raczej malowniczą postacią u boku słynnego Diego Rivery, niż docenianą malarką.
Już za życia stała się jednak symbolem feminizmu. I choć badacze wciąż się kłócą, czy obrazy malarki mają przesłanie feministyczne czy też nie, z całą pewnością całe życie malarki to historia niezależności myślenia i działania zarówno w życiu prywatnym, jak i artystycznym.
Jak przystało na przedstawicielkę artystycznej bohemy, Frida prowadziła burzliwe życie, miała romans z Lwem Trockim, a podczas pobytu w Paryżu m.in. ze słynną tancerką Josephine Baker.
Frida Kahlo zmarła 13 lipca 1954.
Urna z prochami Fridy spoczęła w jej rodzinnym „Niebieskim Domu”, który obecnie pełni funkcję muzeum prezentującego dorobek artystyczny Fridy oraz pamiątki związane z malarką.
W malarstwie Fridy widać wpływy rdzennej kultury meksykańskiej, z jej charakterystyczną symboliką i elementami sztuki ludowej. Malarską wizytówką Fridy były jasne barwy, wyrazista kreska, realizm i uproszczone środki wyrazu. W jej obrazach elementy kultury, religii i tradycji Meksyku związane zostały surrealistycznymi akcentami, stąd częste przypisywanie malarki do nurtu surrealizmu w sztuce, choć sama Frida dystansowała się od tego kierunku, wręcz go nie lubiła. Tematyka kobieca i rodzaj artystycznej wrażliwości i ekspresji zostały dostrzeżone przez ruch feministyczny, co w rezultacie zaowocowało wykreowaniem jej na symbol feminizmu w ostatnich latach XX wieku.
Blisko 30 lat po jej śmierci, we wczesnych latach 80. XX wieku, w sztuce malarskiej pojawiło się pojęcie nurtu neomeksykańskiego. Grono meksykańskich artystów pokazało surowe, wyraziste prace, opierające się na założeniach stylu Fridy. Te obrazy zaprezentowane w Europie przypomniały niedocenianą malarkę i na nowo ją odkryły dla szerszej publiczności.
W latach 80. XX wieku postać Fridy na dobre zagościła w świadomości wielu ludzi na świecie. Stała się wręcz ikoną popkultury, a zasługi w tym względzie należy przypisać filmom, spektaklom i książkom, jaki się w tym czasie pojawiły. W 1983 roku film pt. „Frida, naturaleza viva” przypomniał artystkę i jej twórczość. Ukazała się także biografia Fridy. Książka stała się światowym bestsellerem. Wystawiono operę pt. „Frida”, a amerykański muzyk wydał płytę pt. „Suite for Frida Kahlo”. W 2001 roku twarz Fridy pojawiła się na amerykańskim znaczku pocztowym, a w Meksyku pojawiły się banknoty z wizerunkiem Fridy. W 2002 roku premierę miał biograficzny film pt. „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej, który osiągnął sukces o globalnym zasięgu, przybliżając postać malarki szerokim rzeszom publiczności światowej.
Medialna kariera pośmiertna Fridy Kahlo spowodowała także gwałtowne zainteresowanie jej sztuką. Obrazy artystki uzyskały wielką popularność i były prezentowane na wystawach na całym świecie. W 2005 roku na wystawie w Londynie zgromadzono 87 prac Fridy. W 2006 roku praca „Roots” z 1943 pobiła rekord najwyższej ceny uzyskanej dla obrazu latynoamerykańskiego artysty. Sprzedano ją za cenę 5,6 miliona dolarów.

17 marca
Koncert „Rzeszowiacy z przyjaciółmi budzą wiosnę” – 17 marca, godz. 18, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.
Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).
* * *
ZPiT „Rzeszowiacy” przyzwyczaił nas do tego, że każdy ich koncert gromadzi komplet publiczności. Może właśnie dozowanie przez zespół swojej obecności na scenie podsyca zainteresowanie i sprawia, że każdy ich występ przed mielecką publicznością jest wydarzeniem. W tym roku jak zwykle „Rzeszowiacy (o)budzą wiosnę” i stanie się to 17 marca w sali widowiskowej Domu Kultury. Gościnnie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Rudki”. Drugim koncertem obowiązkowym jest grudniowy koncert świąteczny. W tym roku miłośnicy talentu naszych młodych artystów będą też mieli okazję zobaczyć ich w plenerze podczas koncertu pod Górką Cyranowską w sezonie letnim, zatem tych okazji, aby nacieszyć się kunsztem naszego zespołu folklorystycznego będzie więcej niż zwykle.

22 marca
Koncert Pawła Domagały – 22 marca, godz. 20, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.
Bilety już wyprzedane.

26 marca
Kwalifikacje wstępne 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego – 26 marca, godz. 10, sala nr 1 Domu Kultury SCK.

* * *
Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego jest Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie, które współpracuje z ośrodkami kultury w całej Polsce. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

28 marca
Koncert Dawida Podsiadły – 28 marca, godz. 20, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.
Bilety wyprzedane.

Program obchodów
Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
współorganizowanego przez Samorządowe Centrum Kultury
2 marca, godz. 19, sala nr 1 Domu Kultury SCK – premiera filmu Jana Jakuba Kolskiego „Ułaskawienie”;
3 marca
godz. 10.30, kościół MBNP – msza św. w intencji żołnierzy wyklętych;
godz. 11.50 – złożenie wiązanek pod pomnikiem AK;
godz. 12, pomnik AK – start biegu „Tropem Wilczym”;
godz. 12.30 – zakończenie biegu, wręczenie medali (meta plac AK), koncert orkiestry „Muzycy bohaterom”;
godz. 13 – pokaz ratownictwa przedmedycznego z wykorzystaniem AED w wykonaniu ratowników PSPR (sala nr 1 Domu Kultury SCK);
– pokaz sprzętu wojskowego 33 BLP z Dębicy;
– pokaz sprzętu ratownictwa pożarniczego PJSP Mielec;
– stoisko informacyjno-rekrutacyjne (WKU, Policja, ZST, ZS im. prof. J. Groszkowskiego, JS2093 im. gen. Wł. Sikorskiego, WOT – 3PBOT);
– dioramy historyczne oraz wystawa pojazdów militarnych z epoki (ZGRH im. gen. St. Maczka, GRH im. W. Lisa ps. „Mściciel”;
godz. 15 – zakończenie obchodów;
godz. 17 – premiera filmu Jana Jakuba Kolskiego „Ułaskawienie” (sala nr 1 Domu Kultury SCK, wstęp – 10 zł).

9 marca
godz. 10.30 – V Rajd Rowerowy „Śladami walk Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” (start Plac AK)
godz. 11.30 – Polana Niezłomnych (Szydłowiec k. Mielca), nadanie dębom imion Żołnierzy Wyklętych;
21 marca
godz. 11-15 – spotkanie z Barbarą Konarską – rzeczniczką biegu „Tropem Wilczym” i aktorem Jackiem Rozenkiem – uczestnikiem biegu; projekcja fragmentów filmów: „Inka” i „Ostatnie chwile rotmistrza Witolda Pileckiego” (sztuka 3 D).
godz. 18-20 – „Wystarczy pamięć…” – koncert Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka (sala nr 1 Domu Kultury SCK, wstęp wolny).

Małgorzata Rojkowicz

Sprawdź również

Na Wielkanoc „Mali Rzeszowiacy” i członkowie Stowarzyszenia Seniorów ZPiT „Rzeszowiaków”

W wielkanocnym koncercie ZPiT „Rzeszowiacy” zatańczyli także „Mali Rzeszowiacy” i członkowie Stowarzyszenia Seniorów ZPiT „Rzeszowiaków”. …