Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Kulturalny rozkład jazdy w grudniu

Kulturalny rozkład jazdy w grudniu

Spektakl

Spektakl teatralny „MIGana opowieść wigilijna” – 7 grudnia (piątek), godz. 17, sala nr 1 Domu Kultury SCK w Mielcu, al. Niepodległości 7.

Bezpłatne wejściówki – do odebrania w kasie kina „Galaktyka” (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Serdecznie zapraszamy na spektakl reżyserowany przez Magdalenę Betleję, w którym główne role grają osoby niesłyszące oraz członkowie Grupy Teatralno-Kabaretowej Senior Show i młodzież gimnazjalna.

Widowisko oparte na motywach „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa jest efektem końcowym warsztatów teatralnych będących częścią projektu „Nie MIGaj się od Biblioteki” – realizowanego przez Miejską Bibliotekę, a dofinansowanego przez MKiDN.

Wystawa

„Idą święta…” to tytuł nowej wystawy w Galerii ESCEK DK SCK. Tym razem zaprezentujemy bożonarodzeniowe plakaty. Wernisaż wystawy 7 grudnia, o godz. 18. Wystawa będzie otwarta do 6 stycznia 2019 r.

Wstęp wolny.

* * *

 Temat Bożego Narodzenia i świąt z nim związanych pojawia się w literaturze, muzyce, teatrze, filmie, malarstwie, grafice i rzeźbie. Święta stały się kanwą wielu filmów, spektakli teatralnych, telewizyjnych, jasełkowych misteriów i słuchowisk radiowych. Najbardziej znane w naszym kraju są: „Dialog na święto narodzenia Chrystusa Pana” nieznanego autora, „Betlejem polskie” Lucjana Rydla, „Pastorałka” Leona Schillera, „Po górach, po chmurach” i „Kolęda nocka” Ernesta Brylla. Ich realizacje w przeszłości zapamiętano jako istotne wydarzenia nie tylko artystyczne, ale także społeczne i patriotyczne, obfitujące w komentarze i gorzkie aluzje do realiów polskiej rzeczywistości.

Świąteczne widowiska częstokroć zapowiadane były przez plakaty. To właśnie one będą tematem naszej najnowszej wystawy „Idą święta…”, na którą zapraszamy do Galerii ESCEK Domu Kultury SCK. Kilka plakatów specjalnie zaprojektowano na tę wystawę, a dodatkowo zobaczymy kilkadziesiąt kartek bożonarodzeniowych autorstwa studentów z Pracowni Ilustracji prof. Zygmunta Januszewskiego na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wśród eksponowanych plakatów – symbolicznych, metaforycznych, lirycznych,  typograficznych, często żartobliwych – zobaczymy dzieła Elżbiety Baneckiej, Joanny Górskiej, Krystyny Janiszewskiej, Zofii Stryjeńskiej, Jerzego Czerniawskiego, Andrzeja Dudzińskiego, Stanisława Gajewskiego, Mieczysława Górowskiego, Marka Grabowskiego, Janusza Grabiańskiego, Jerzego Janiszewskiego, Michała Jędrczaka, Adama Kiliana, Juliana Kołyszki, Darka Kondefera, Konrada Kwasa, Jana Młodożeńca, Franciszka Otto, Adama Pękalskiego, Jana Sawki, Jerzego Skakuna, Eugeniusza Geta Stankiewicza, Waldemara Świerzego, Ryszarda Tylmana, Bartka Warzechy.

Serdecznie zapraszamy na wystawę.

Koncert

Koncert Andrzeja Szęszoła (z mieleckiego zagłębia piosenki) z Zespołem i towarzyszeniem Orkiestry PSM II stopnia pod dyrekcją Ryszarda Kuska – 8 grudnia, godz. 18, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Wstęp: bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Andrzej Szęszoł to twórca, kompozytor i wykonawca muzyki zaliczanej do nurtu piosenki autorskiej. W latach 80. zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień na konkursach i festiwalach piosenki autorskiej. Brał też udział w wielu nagraniach radiowych i telewizyjnych. W 2009 roku ukazała się jego płyta ,,Andrzej Szęszoł z Mieleckiego Zagłębia Piosenki Na Żywo”. Została zarejestrowana podczas VIII „Zajazdu Bardów” w Olecku organizowanym przez Adama Andryszczyka. Wydawcą płyty było Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu.

W zeszłym roku powrócił na scenę DK SCK. Zagrał koncert wraz z córką Olgą i nietypowym składem instrumentalnym. Muzycy grali m.in. na violi da gamba, wiolonczeli i flecie barokowym. Podczas tegorocznego koncertu Szęszoł nie rezygnuje z towarzyszenia instrumentów z dawnych epok, wręcz przeciwnie – brzmienie Zespołu podczas koncertu w Domu Kultury wzbogaci Orkiestra PSM II stopnia pod dyrekcją Ryszarda Kuska.

Na scenie usłyszymy: Andrzeja Szęszoła (wokal, gitara), Jarosława Dzienia (gitara, wokal), Witolda Górala (gitara akustyczna), Olgę Szęszoł (flety proste), Szczepana Dembińskiego (wiolonczela barokowa), Radosława Dembińskiego (viola da gamba).

Koncert

„Łączy nas śpiew” – koncert uczestników warsztatów wokalnych DK SCK, 8 grudnia, godz. 11, sala nr 1.

Wstęp wolny.

* * *

Koncert będzie podsumowaniem pracy artystycznej grupy wokalnej „Kameleon” i warsztatów wokalnych SCK. „Łączy nas śpiew” to spotkanie, które zwieńczy obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej instytucji. Dzieci zaprezentują swoje wokalne umiejętności i znajomość repertuaru patriotycznego, który wykonywały podczas konkursów, przeglądów, uroczystości miejskich, szkolnych. Koncert będzie też okazją do wspólnego śpiewania tych najstarszych, tradycyjnych polskich pieśni, jakimi są kolędy. To właśnie kolędy były tymi utworami, które pomogły przetrwać wspólnocie narodowej okres 123 lat zaborów. Tradycje, zwyczaje, obrzędy, w tym kolędy, to elementy, które łączą Polaków na całym świecie. Tak będzie zapewne i podczas tego koncertu. Jolanta Dudzik, która przygotowuje koncert, zapowiada dużo muzyki, rodzinną atmosferę i… pyszne ciasto.

Warsztaty

„Rodzinne warsztaty twórcze” – 9 grudnia, godz. 11-13, Centrum Wystawiennicze Domu Kultury SCK.

Warsztaty są bezpłatne, lecz liczba miejsc jest ograniczona.

* * *

Warsztaty adresujemy do rodzin z dziećmi. Podczas warsztatów uczestnicy pod okiem naszych plastyczek, Małgosi Wagi-Zając i Agnieszki Szali-Jagiełło, stworzą trzy ozdoby świąteczne, z których jedna zostanie w Domu Kultury i będzie ozdobą naszej choinki eksponowanej w hallu DK.

Koncert

Koncert świąteczny ZPiT „Rzeszowiacy” – 16 grudnia, godz. 18, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Wstęp: bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Nasz flagowy Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” od lat występuje przed publicznością z okazji świąt Bożego Narodzenia. Ta okazja zobowiązuje, więc obok prezentacji swojego najnowszego repertuaru, zespół wykona kolędy i pastorałki, a zespołem pokieruje Mariusz Bożek. Na scenie zobaczymy też „Rzeszowiaków” seniorów, którzy nadal prezentują świetną formę.

Koncert

„Quintmuse i Jelly Beans świątecznie” – 28 grudnia, godz. 18, sala nr 1 Domu Kultury SCK.

* * *

W koncercie wystąpią: kwartet smyczkowy „Quintmuse” i zespół „Jelly Beans”.

Kwartet Smyczkowy Quintmuse jest zespołem kameralnym, który w obecnym składzie działa od września 2017 roku. Wcześniej zespół był znany jako kwintet fortepianowy, który powstał w 2010 roku w Państwowej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu. Kwartet występuje podczas wydarzeń artystycznych w Mielcu i regionie, koncertował również za granicą, odwiedzając między innymi Węgry i Słowację. W jego repertuarze znajdują się utwory muzyki klasycznej różnych epok, od baroku po współczesność, oraz standardy muzyki rozrywkowej. Skład kwartetu: Kornelia Czechura (I skrzypce), Klaudia Niziołek (II skrzypce), Emilia Łachut (altówka), Konrad Sosiński (kontrabas).

Jelly Beans powstał w lipcu 2017 r. W jego skład wchodzą czterej mieleccy muzycy. Mimo że zespół działa od niedawna, zdążył już kilkakrotnie zabłysnąć na mieleckich scenach. Wygrał w Przeglądzie Zespołów w ramach V Zderzenia Muzycznego, wystąpił w koncercie w Domu Kultury SCK i podczas Dni Mielca 2018. Zespół czerpie inspiracje z wielu gatunków muzycznych. Inspirują go także tacy muzycy jak: Steve Wonder, Red Hot Chilli Peppers, Joe Satriani, czy zespół TOTO. Muzycy Jelly Beans mają szeroki repertuar: od rocka do jazzu, z wyłączeniem disco polo.

Zespół wystąpi w składzie: Jacek Szynal (wokal), Mateusz Ozga, Michał Tulik, Krzysztof Mysona, Oliver Monticolo.

Sylwester

Sylwestrową noc na placu AK rozpoczniemy 31 grudnia o godz. 22, a zakończymy o godz. 1.30 już w Nowym Roku.

 

* * *

Od kilku lat Prezydent Mielca zaprasza na plac AK na wspólne świętowanie nadejścia kolejnego roku. Tym razem mielczanie mogą liczyć na zabawę pod wodzą wodzireja, koncert zespołu M Power, pokazy pirotechniczne, animacje… Będzie też można wygrać atrakcyjne nagrody w konkursie ,,los za butelkę”. Tuż przed godz. 24 życzenia dla mieszkańców miasta złoży prezydent Mielca, Jacek Wiśniewski.

Inf. Małgorzata Rojkowicz

Sprawdź również

WAŻNA DECYZJA W SPRAWIE PODKARPACKIEGO CENTRUM MEDYCYNY DZIECIĘCEJ!!!

Rzeszów, 2024 – 04 – 12 Jest pozytywna decyzja o celowości inwestycji (tzw. OCI) dla …