Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Listopadowy kulturalny rozkład jazdy

Listopadowy kulturalny rozkład jazdy

2 listopada

„Zaduszki jazzowe” – koncert BIG MIELEC BAND w ramach Podkarpackiej Jesieni Jazzowej z udziałem RB Dixie Five – 2 listopada, godz. 18, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Organizator: Dom Kultury SCK.

Wstęp: bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

W koncercie zaduszkowym obok BIG Mielec BAND wystąpi RB Dixie Five. Zapowiada się wspaniała uczta dla miłośników jazzu, zwłaszcza tradycyjnego. „Zaduszki jazzowe” są częścią Podkarpackiej Jesieni Jazzowej, której patronuje marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl. W ramach „Podkarpackiej Jesieni Jazzowej” od października do grudnia odbywa się cykl 13 koncertów w Rzeszowie, Leżajsku, Wiśniowej, Białobrzegach, Jarosławiu, Tyczynie, Niebylcu, Mielcu, Trzcianie i Jasionce.

BIG MIELEC BAND został założony w 2001 roku przez Waldemara Ozgę. Pod jego kierunkiem 20-osobowy zespół doskonali warsztat wykonawczy, poszerza repertuar, głównie o standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej. W skład zespołu wchodzą absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Mielcu oraz studenci i absolwenci Akademii Muzycznych. Zespół, który działa pod egidą Domu Kultury SCK,koncertuje w Polsce i poza granicami kraju.

RB DIXIE FIVE to zespół założony w 2014 roku przez multiinstrumentalistę Romana Bartnickiego. Zespół wykonuje muzykę w stylu nowoorleańskim. Choć zespół jest młody, to grają w nim doświadczeni muzycy, absolwenci klasycznych szkół muzycznych i wydziałów jazzu tych uczelni. Zespół jest laureatem prestiżowego międzynarodowego festiwalu jazzu tradycyjnego – Old Meeting Jazz „Złota Tarka 2015”.

Reklama – autorzy zapraszają do lektury:

Włodek Gąsiewski, Krystyna Gargas-Gąsiewska „Bieszczadzkie szlaki ikon – droga do Łopienki” wydanie drugie 2022

4 listopada

Wernisaż wystawy „Siła wyobraźni” Grzegorza Cebuli – 4 listopada, godz. 18, Galeria ESCEK Domu Kultury SCK.

Organizator: Dom Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Grzegorz Cebula, znany mielecki artysta-malarz, po 11 latach powraca w indywidualnej wystawie do Galerii ESCEK. Widzom zaprezentuje swoje niebanalne, autorskie wizje powstające na przestrzeni lat. Łączą w sobie impresjonizm, surrealizm, kubizm, abstrakcjonizm. Pełnym kolorów obrazom Grzegorza Cebuli towarzyszyć będą kolaże Darii Kapuściak.

Grzegorz Cebula urodził się w 1971 roku w Mielcu. Uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie i Jarosławiu. Kilka lat przebywał w Hiszpanii, gdzie malował kopie hiszpańskich malarzy: Diego Velasquez’a, Francisco Goyi, Pabla Picassa, Salvadora Dali. Po powrocie do Polski zaczął tworzyć własne kompozycje. Pierwsza wystawa indywidualna „Konwulsje” miała miejsce w 1996 roku w mieleckim ODK. Od 2000 roku swoje prace prezentuje na dorocznych wystawach Stowarzyszenia Twórców Kultury Plastycznej. Jego obrazy znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych.

Reklama:

Miejska Biblioteka Publiczna

9 listopada

Szukanie historii. Tropami zabytków językowych Mielca – wystawa pokonkursowa

9 listopada (środa), godz. 17, MBP, ul. Kusocińskiego 2.

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu.

Wstęp wolny.

* * *

Konkurs został ogłoszony w ramach projektu realizowanego przez MBP SCK w Mielcu „Biblioteka na językach: śladami mowy mieleckiej”. Projekt uzyskał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w konkursie dotacyjnym dla bibliotek  BLISKO. Istotą projektu jest poznawanie dziejów i teraźniejszości naszego miasta poprzez języki, które były i są słyszalne na naszych ulicach. Konkurs polegał na uchwyceniu przez obiektyw aparatu fotograficznego w przestrzeni Mielca i okolic fragmentów napisów, inskrypcji, ciekawych krojów czcionek, które się jeszcze zachowały w językach obcym i języku polskim, ale takim, którego obecnie już się nie używa. Podczas wernisażu zostaną wręczone nagrody dla najlepszych prac. Wystawę w przestrzeni Biblioteki przy ul. Kusocińskiego 2 będzie można oglądać do końca tego roku.

11 listopada

Koncert Niepodległościowy Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej – 11 listopada, godz. 16, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Organizator: Mieleckie Towarzystwo Muzyczne, Dom Kultury SCK.

Wstęp: bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Mielecka Orkiestra Symfoniczna 11 listopada,tradycyjnie już,oddaje artystyczny hołd najważniejszemu w dziejach naszego kraju wydarzeniu. Koncert Niepodległościowy MOS będzie prezentacją dzieł wybitnych kompozytorów polskich. Niezmiennie istotną konwencję lokalną wydarzenia zaakcentuje prawykonanie „Rapsodii Żywieckiej”, której autorem jest związany z Mielcem i MOS Marcin Pokusa. W programie znajdą się utwory: Fryderyka Chopina, Józefa Elsnera, Wojciecha Kilara, Stanisława Moniuszki.

16 listopada

Koncert Ewy Bem z towarzyszeniem Kwartetu Andrzeja Jagodzińskiegow ramach 25. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego –16 listopada, godz. 19, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Organizator: Samorządowe Centrum Kultury.

Bilety w cenie 60 zł i 50 zł (balkon) do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Niepowtarzalny, ciepły głos, sceniczna charyzma i autentyczność. Wspaniała wokalistka, wyjątkowa osobowość o nienagannych manierach estradowych. Nagrała 15 albumów, zaśpiewała setki koncertów przed publicznością w kraju, a także w Europie, Ameryce, Afryce i Azji.

Należy do grona najwybitniejszych polskich wokalistek, a w środowisku jazzowym uważana za pierwsza Damę Polskiego Jazzu. W tym roku artystka obchodzi 50. rocznicę pracy artystycznej. Zawsze niewątpliwym atutem programów Ewy Bem była różnorodność repertuaru, ale szczególnie w roku jubileuszowym wybór utworów stanowi przekrój jej piosenek z ostatnich 50 lat.

Kwartet Andrzeja Jagodzińskiego, z którym artystka – z krótkimi przerwami – współpracuje od 1987 r. wystąpi w składzie: Andrzej Jagodziński – fortepian, Robert Majewski – trąbka, Adam Cegielski – kontrabas, Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja

Reklama:

„Mielec w fotografii ulicznej i słowie 20/21 – Mielec in street photo and the word 20/21”. Wydanie Mielec, czerwiec 2022. Tematem fotografii ulicznej są przypadkowe, odpowiednio uchwycone ujęcia życia ulicznego. Jest to dyscyplina z pogranicza reportażu oraz fotografii artystycznej… W albumie znalazło 130 ujęć w absolutnej większości rejestrujących ulice, ludzi, architekturę i przyrodę miejską. Podpisy i opisy słowne mają charakter liryczno-poetycki, w oszczędny, ale też i artystyczny sposób przekazujące nastrój pokazany na fotografiach. W związku z tym album może być zwięzłym zapisem dokumentalno-artystycznym z życia miasta Mielca z początku lat 20. XXI wieku. Publikacja jest po polsku i angielsku i może być pamiątką nie tylko miejscowych, ale też i wielu gości z zagranicy przebywających w Mielcu. Szukaj w mieleckich księgarniach oraz w internecie:

19-20 listopada

Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego „Kontrasty” – 19-20 listopada, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Spektakl TENS – 19 listopada, godz. 19, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Bilety na spektakl w cenie 15 złdo nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

W tym roku mielecki Dom Kultury po raz 15. będzie gospodarzem Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Współczesnego. W jego ramach odbędą się Ogólnopolskie Konfrontacje „Kontrasty”, warsztaty taneczne oraz spektakl taneczny. Festiwal to propozycja artystyczna adresowana do solistów, duetów oraz amatorskich zespołów tanecznych pracujących w oparciu o elementy szeroko pojętej techniki tańca współczesnego i teatru tańca.„Kontrasty” odbywają się w formule konkursowej. Powołane przez Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu Jury przyznaje nagrody finansowe w każdej kategorii tanecznej (solo, duet, zespół).

W ramach Festiwalu przed mielecka publicznością wystąpi Marta Wołowiec, która zatańczy do własnej choreografii. Muzykę do spektaklu napisał Wojciech Kiwer, a producentem spektaklu jest Krakowskie Centrum Choreografii – Nowohuckie Centrum Kultury.

Reklama:

V Kolumna III Rzeszy i kaci ziemi mieleckiej podczas okupacji niemieckiej – Rudolf Zimmermann i inni, nowa książka historyczna Włodka Gąsiewskiego

22 listopada

„Listy za Ocean” – spotkanie z Krystyną Gargas Gąsiewską i Włodkiem Gąsiewskim – 22 listopada, godz. 17, Sala Audiowizualna MBP, ul. Kusocińskiego 2.

Organizator: Miejskiej Biblioteki Publiczne SCK.

Wstęp wolny

* * *

Spotkanie autorskie poświęcone pobytowi państwa Gąsiewskich za Oceanem Atlantyckim. Z pobytu tego powstało wiele listów, które krążyły pomiędzy Mielcem a „ziemią obiecaną”, jaką dla pokoleń Polaków były Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Listy te, a także wiersze, które tam powstawały znalazły się w polsko-angielskim wydaniu książkowym „Listy za ocean”. Ważnym elementem spotkania będzie rozmowa o zapomnianej już sztuce pisania listów…w dobie komunikacji elektronicznej i wszechogarniającej skrótowości przedstawiania myśli. Tak się składa, że obecnie w naszym mieście język angielski słychać dosyć powszechnie, stąd pomysł, aby w przededniu amerykańskiego Święta Dziękczynienia (w roku 2022 obchodzone będzie 24 listopada) porozmawiać o rodzinnych tęsknotach i marzeniach.

„Listy za Ocean / Letters over the Ocean” – kolejna książka małżeństwa Krystyny i Włodka Gąsiewskich

25 listopada

„Scenażeria” – przegląd teatrzyków dziecięcych mieleckich przedszkoli – 25 listopada, w godz. od 9 do 13, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Organizator: Dom Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

W przeglądzie organizowanym przez Dom Kultury SCK co roku bierze udział wiele zespołów i grup teatralnych, które swoje umiejętności szlifują, przygotowując inscenizacje pod okiem swoich nauczycielek w przedszkolach. Dla najmłodszych mielczan to okazja, nieraz jedyna w życiu, aby wystąpić na dużej scenie, w świetle jupiterów i przed kilkusetosobową publicznością. Inscenizacje są przygotowywane profesjonalnie, dzieci ubrane w teatralne kostiumy odgrywają swoje role w specjalnie przygotowanych scenografiach.

„Scenażerię” od wielu lat przygotowują instruktorki teatralne Domu Kultury SCK: Jadwiga Klaus i Magdalena Betleja. W tym roku „Scenażeria” będzie mieć swoją 20. edycję.

Reklama:

Sprawiedliwi i nie tylko ziemi mieleckiej i okolic – historie pomocy Żydom na tle strachu, obojętności i zdrady

Miejska Biblioteka Publiczna

16 listopada

Spotkanie z podróżnikiem Markiem Kamińskim – 16 listopad, godz. 11.00, Wypożyczalnia dla Młodzieży MBP.

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna.

Wstęp wolny.

* * *

Marek Kamiński to polski podróżnik ekstremalny. Jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz. 23 maja 1995 roku biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku biegun południowy, za co został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa.

Obecnie zaangażowany w projekty „LifePlanAcademy”, „Power4Resilience” i Kamiński Academy, które polegają na budowaniu odporności życiowej i fundamentalnych umiejętnościach życiowych.

Spotkanie ze znanym podróżnikiem adresowane jest do młodzieży. Pomysł spotkania wyszedł od Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży.

27 listopada

„Zwierzoteka”–27 listopada, godz. 16, Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu.

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna.

Wstęp wolny.

* * *

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na 3. edycję imprezy, której motywem przewodnim jest edukacja dotycząca zwierząt. Organizatorzy zapewniają, że uczestnicy mogą liczyć na atrakcyjny program, a elementy edukacji zawierać się będą w zabawach i grach(malowanki, zumba, konkursy) dla dzieci i dorosłych.

Reklama – autor zaprasza do lektury

Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”

W listopadzie można nadal oglądać wystawę w Pałacyku Oborskich „Oświetlenie. Historie wybrane”.

* * *

Muzeum przygotowało specjalne warsztaty edukacyjne związane z czasową wystawą „Oświetlenie. Historie wybrane”.Skierowane są one do grup zorganizowanych dzieci przedszkolnych oraz szkolnych.W planie zajęć: specjalne edukacyjne filmy, zwiedzanie wystawy z licznymi ciekawostkami, oglądanie eksponatów spoza wystawy oraz karty praca z łamigłówkami, kolorowankami i ciekawostkami.

Każde z dzieci dostaje swoją kartę pracy jako prezent.

Koszt warsztatów:

5zł/ osoba – szkoły podstawowe

2zł/ osoba – przedszkola

Muzeum Historii Fotografii Jadernówka

Październik

Wystawa zdjęć Wiktora Jadernego pt. „Reportaże z terenu”. Ekspozycja będzie dostępna do 31 stycznia 2023 r.

* * *

To trzecia i ostatnia wystawa organizowana z okazji Roku Wiktora Jadernego w 120. rocznicę urodzin fotografa.

Na wystawie znajdują się reportaże m.in. z Krakowa, Katowic, Warszawy, Padwi Narodowej, Przecławia, Radomyśla Wielkiego oraz Wierzchosławic.

Ciekawostką jest seria zdjęć lotniczych, które Jaderny wykonał w latach 20. we Lwowie, Drohobyczu, Brzeżanach, Stanisławowie, Jarosławiu, Krasiczynie, Starym Siole, Trembowli, Kruszwicy.

Reklama: zapraszamy na nasze aukcje

Sprawdź również

Wśród najlepszych na Podkarpaciu

Historyczny awans koszykarek ZSP Ruda (Gmina Radomyśl Wielki) do finału wojewódzkiego rozgrywek Szkolnego Związku Sportowego! …