Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / MŁODZIEŻ POLONIJNA W RADOMYŚLU WIELKIM

MŁODZIEŻ POLONIJNA W RADOMYŚLU WIELKIM

            Stowarzyszenie „Nasza Gmina” z Dulczy Małej po raz kolejny zorganizowało, wspólnie       z Gimnazjum Publicznym w Radomyślu Wielkim, pobyt młodzieży  polonijnej z Trembowli  w Polsce. Wspólnie z naszymi gośćmi wolny czas spędzała również grupa uczniów radomyskiego Gimnazjum. Tym razem wizyta polonijnych gości miała niezwykły przebieg, bo niemal w całości została zrealizowana nad polskim Bałtykiem.

Naszym partnerem po stronie ukraińskiej była Parafia Rzymsko-Katolicka w Trembowli. Grupa polonijna przyjechała do Radomyśla Wielkiego w niedzielę, 2 lipca. Nastepny dzień poświęcony został na poznanie z uczestnikami polskimi, omówienie programu oraz przygotowania do czekającego nas wyjazdu. We wtorek 4 lipca obie grupy wyruszyły w daleką wyprawę, aż do Władysławowa. Po drodze udało się zwiedzić Toruń, a na miejscu czekały na nas przygotowane miejsca w zaprzyjaźnionej szkole. Kolejne trzy dni wypełnione były zwiedzaniem, spacerami i kąpielą w morzu. Zwiedzanie zaczęliśmy w środę, 5 lipca, od Gdańska. Tam szczególne wrażenie na uczniach zrobił Obraz Matki Boskiej Trembowelskiej, który od 1945 roku znajduje się w kościele Świętej Katarzyny. Został tam przywieziony prosto z Trembowli przez wyjeżdżających zakonników. Zwiedzanie Starego Miasta, a potem rejs promem na Westerplatte – to był plan na pierwszy dzień zwiedzania. W drugim dniu pojechalismy na Hel – tam przeszliśmy plażą dookoła Cypla Helskiego, po czym promem popłynęliśmy do Gdyni. W gdyńskim porcie zobaczyliśmy słynne okręty – ORP „Dar Pomorza”, ORP „Dar Młodzieży” i ORP „Błyskawica”. Wreszcie trzeci dzień mogliśmy poświęcić na lekki relaks – do południa zwiedziliśmy latarnię morską w Rozewiu, a po obiedzie skorzystaliśmy z morskiej kąpieli.

Wyjazd ten i wspólnie spędzony czas pozostanie na długo  w pamięci uczestników.  A dowodem tego będą nawiązane indywidualne znajomości i przyjaźnie pomiędzy uczniami.

Realizacja programu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Kancelarii Senatu RP, a także Gminy Radomyśl Wielki i Stowarzyszenia „Nasza Gmina”.

Koordynatorem Projektu był Andrzej Przybyszewski, a opiekunami ze strony polskiej pp. Anna Krasoń, Maria Przybyszewska i Stanisław Tabor.

  ap

Sprawdź również

Spotkanie sieci nauczycieli bibliotekarzy Mielca i powiatu mieleckiego

14 marca 201 8 roku w czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie – Filia w …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *