Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / NAUCZYCIELE POLONIJNI W RADOMYŚLU WIELKIM

NAUCZYCIELE POLONIJNI W RADOMYŚLU WIELKIM

          W dniach 3-7 czerwca 2018 roku w placówkach Stowarzyszenia „Nasza Gmina” przebywała 12-osobowa grupa nauczycieli polonijnych ze Stryja. Celem pobytu był udział w warsztatach pt. Opieka nad dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w Polsce – warsztaty edukacyjne dla nauczycieli polonijnych z Ukrainy.

            W trakcie pobytu uczestnicy obserwowali i uczestniczyli w zajęciach w placówkach prowadzonych przez Stowarzyszenie – w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Dulczy Małej,         w Oddziale Zamiejscowym Niepublicznego Przedszkola „Radosny Start” w Dulczy Małej,               w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Pniu, w Niepublicznej Szkole Przysposabiającej do Pracy w Pniu oraz w Środowiskowym Domu Samopomocy w Pniu. W godzinach popołudniowych odbywały się prelekcje, wygłaszane przez specjalistów z placówek Stowarzyszenia – mgr Katarzynę Hudy i mgr Joannę Sak.

W ostatnim dniu uczestnicy Warsztatów złożyli wizytę w Niepublicznym Przedszkolu „Radosny Start” w Radomyślu Wielkim oraz w Gimnazjum Publicznym w Radomyślu Welkim.      W tej ostatniej placówce uczestniczyli w lekcji astronomii, mając okazję zobaczyć możliwości, jakie daje bezpośredni dostęp do planetarium i obserwatorium astronomicznego.

Kwestia edukacji dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na Ukrainie jest wciąż tematem trudnym – brak jest uregulowań prawnych, brak specjalistycznych placówek oraz fachowców. Nauczyciele polonijni z zainteresowaniem przyglądali się funkcjonowaniu placówek Stowarzyszenia, byli zachwyceni zarówno ich wyposażeniem, jak też metodami pracy i atmosferą. Na każde zadawane pytanie pracownicy Stowarzyszenia starali się udzielać wyczerpujących odpowiedzi. Wymieniono również bezpośrednie kontakty, w celu dalszych konsultacji.

Organizatorem warsztatów było Stowarzyszenie „Nasza Gmina”, a partnerem Szkoła Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju. Projekt został sfinansowany z środków Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Koordynatrem Projektu był dr Andrzej Przybyszewski.

AP

Sprawdź również

21-latek odpowie za rozbój

07.08.2020 r. Policjanci ustalili i zatrzymali sprawcę rozboju na małoletnim chłopcu, w Łączkach Brzeskich. W …