Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Historia i Kultura / Godne polecenia / NOC BIBLIOTEK 2015 W GMINIE MIELEC

NOC BIBLIOTEK 2015 W GMINIE MIELEC

W sobotę 30 maja odbyła się Noc Bibliotek – impreza promująca czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w którym warto bywać i podczas której w atrakcyjny i niekonwencjonalny sposób zostały zaprezentowane zbiory biblioteczne oraz oferta edukacyjno-kulturalna.

 

Czytaj dalej pod reklamą…

 

 

„W ZACZAROWANYM ŚWIECIE SMOKÓW” – Filia Biblioteczna w Chorzelowie

W sobotę 30 maja 2015r. od godz. 18.00 do 21.00 w Filii Bibliotecznej w Chorzelowie,
odbyła się pierwsza ogólnopolska NOC BIBLIOTEK, wieczorno- nocna impreza czytelnicza
promująca czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce, w którym warto bywać, nawet w nocy.
„W zaczarowanym świecie smoków”, tak brzmiało hasło tego cudownego wieczoru, i przez cały czas trwania imprezy hasło to się przewijało.
W programie wieczoru atrakcji nie brakowało. Dzieci zapoznały się z różnymi postaciami smoków, były to m.in.: smok europejski, lunga, czyli smok azjatycki, wywena, bazyliszek.
W taki wieczór „groza nie czytać!”. Dzieci  z wielkim zainteresowaniem wysłuchały przeczytanej „ Legendy o smoku wawelskim” i legendy Artura Oppmana pt. „Bazyliszek”.
W programie spotkania była również projekcja filmu dla dzieci „Porwanie Baltazara Gąbki”,
który dzieci oglądały z wielkim zainteresowaniem.
Największą atrakcją dla dzieci było wspólne malowanie portretu smoka. Podczas cudownego wieczoru nie zabrakło także różnych konkursów, quizów o smokach i wspólnie śpiewanych piosenek o smokach i nie tylko.
Nocy Bibliotek towarzyszyła akcja „Przynieś książkę do biblioteki” oraz wystawka książek o  smokach i wystawka bajeczek dla najmłodszych czytelników.
Na zakończenie imprezy dzieci dostały pamiątkową zakładkę do książki oraz drobne upominki. Po tak wyczerpującym wieczorze dzieci zaproszone zostały na mały poczęstunek.
Ogólnopolska Noc Bibliotek zainaugurowała XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, w  tym roku odbywający się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom w bibliotekach” na  który  Filia Biblioteczna w Chorzelowie serdecznie zaprasza.
GALERIA – CHORZELÓW

I Noc Bibliotek w Filii Bibliotecznej w Trześni rozpoczęła się o godz. 18:00 odczytaniem dzieciom "Lokomotywy" Juliana Tuwima oraz prezentacją "lokomotywy z wagonikami", które zawierały różne rodzaje literatury, szczególnie tej dla najmłodszych. Czekał specjalny "kącik", gdzie przy stoliczku, najmłodsi uczestnicy spędzali czas.                                                                                                                                    O godz. 18:10 jak w wielu bibliotekach w Polsce, został wyświetlony film animowany pt. "Sekret Eleonory" o małym chłopcu, który dowiedział się, że książki  z biblioteki ciotki zostaną sprzedane. Kiedy odkrył magiczne właściwości księgozbioru, postanowił ocalić kolekcję dla następnych pokoleń. Zaprezentowany film, zainteresował i wzruszył nie tylko dzieci, ale i dorosłych.                                                                                                                     Na odwiedzających tego wieczoru czytelników, czekała również wystawka książek "grozy" , nawiązująca do hasła I Nocy Bibliotek – GROZA NIE CZYTAĆ!                                                                                                                              Dzieci, które uczestniczyły w wieczornej części Nocy Bibliotek, otrzymały słodki poczęstunek oraz zostały nagrodzone za odgadywanie zagadek upominkami (książeczki, zakładki i kolorowanki).                                                   Młodzież i dorośli czytelnicy, którzy lubią czytać książki w nocnej części spotkania I Nocy Bibliotek, zaproszeni zostali do wspólnej rozmowy o książkach, preferencjach czytelniczych i tym, czego każdy z nas poszukuje w książce. Była możliwość wypożyczenia książek w bibliotece i poznania opinii na temat przeczytanej przez uczestników literatury, która jest warta polecenia. Nasze nocne rozmowy, pełne były pięknych i wzniosłych wypowiedzi o książkach i pasji czytania oraz tego, jak wielki wpływ mogą mieć na życie.                                                                                                                                                                  Z całą pewnością, wypowiedzi uczestników I Nocy Bibliotek, mogłyby posłużyć za najpiękniejszą zachętę, by czytać książki i oddawać się tej pasji. Spędzenie wspólnego czasu wśród Miłośników Czytania, było wielką przyjemnością, która trwała do późnych godzin nocnych.                                                                          Uczestnicy spotkania I Nocy Bibliotek w Filii Bibliotecznej w Trześni, poświęcili swój wolny czas, by piękne wypowiedzieć się o literaturze i czytaniu książek , bo przecież, jak powiedzieli:  

Umberto Eco: "Kto czyta, żyje podwójnie"

i  Wisława Szymborska: "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,  jaką sobie ludzkość wymyśliła".

GALERIA – TRZEŚŃ

Filia Biblioteczna w Woli Mieleckiej wzięła również udział w Nocy Bibliotek i przygotowała  Rodzinny Piknik pod hasłem ,,Książka nocą”. Po raz pierwszy w historii czytelnicy mieli okazję, by w tą wyjątkową noc odwiedzić naszą placówkę i w rodzinnym gronie spędzić miło czas.

,,Biblioteka jest miejscem magicznym: blisko tu do bajki i do prawdy, do uśmiechu i do wzruszeń– tak było również w  naszej placówce w sobotni wieczór. Wśród uczestników biesiady pojawiły się bajkowe postacie oraz średniowieczny rycerz, który przybliżył wszystkim zebranym gościom sztukę piśmiennictwa w XIII wieku. Dzieci miały okazję, aby nauczyć się pisać gęsim piórem, a na przygotowanych przez siebie dokumentach odciskały w rozgrzanym laku stare pieczęcie. Każda białogłowa i każdy giermek otrzymał zaświadczenie, iż ,,w dniu 30 maja AD 2015 w  Nocy Bibliotek uczestniczył, mroki średniowiecza rozpędzał i w sztuce pisania i czytania  w Woli Mieleckiej się wprawiał.” 

Rycerz,  który gościł w naszej bibliotece to  Pan Ireneusz Mroczka z Podleszan,  reprezentujący rycerzy Zakonu Szpitala św. Jana z Jerozolimy. W ruchu rycerskim działa od 2010 roku. Grupa do której należy zajmuje się odtwórstwem kultury materialnej pierwszej połowy XIII wieku. Kultura materialna to pojęcie obejmujące nie tylko strój bojowy czyli zbroję, miecz i tarczę, ale również strój cywilny, narzędzia obozowe, naczynia oraz sposób ich wykonywania i użytkowania w życiu codziennym, tak jak robili to ludzie w XIII wieku. Do wykonywania swojego wyposażenia starają się używać materiałów i technik obróbki, możliwie jak najbardziej zbliżone  do tych z epoki, którą odtwarzają.

Dużą atrakcją wieczoru było  czytanie wraz z całą Polską ,,Lokomotywy” Juliana Tuwima, które zgromadziło przy wspólnym stole dużych i małych czytelników. Ponadto uczestnicy zapoznali się z nowościami książkowymi, podzielili z innymi wrażeniami z książek, które na długo utkwiły w ich pamięci.

Mamy nadzieję, że Noc  Bibliotek AD 2015 w Woli Mieleckiej również pozostanie  w pamięci  naszych czytelników.

 

B. Telega

NOC BIBLIOTEK 2015 W GMINIE MIELEC

Sprawdź również

Odszedł zasłużony społecznik

Z przykrością informujemy, że zmarł Jan Ziobroń, Kawaler Orderu Odrodzenia Polski, Zasłużony dla Miasta i …