Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Fotogaleria / Oficjalne uruchomienie oświetlenia nawigacyjnego na Lotnisku Mielec (EPML)

Oficjalne uruchomienie oświetlenia nawigacyjnego na Lotnisku Mielec (EPML)

DSC03119W porze przedwieczornej   dniu 7.04.2016 o godz. 18.00 na Lotnisku Mielec (EPML) nastąpiło oficjalne uruchomienie oświetlenia nawigacyjnego. Fakt ten stanowi zakończenie zadania inwestycyjnego pod nazwą Przebudowa oświetlenia nawigacyjnego wraz z niezbędnymi instalacjami i urządzeniami rozpoczętego 10.06.2015 i zakończonego pod względem technicznym 16.12.2015 oraz dopuszczonego do eksploatacji w marcu roku 2016.

Podczas krótkiej prezentacji oświetlenia wystąpił prezydent Mielca Daniel Kozdęba, który podkreślił znaczenie w pełni funkcjonalnego lotniska dla miasta Mielca i Regionu. Szczegóły techniczne oświetlenia omówił Tadeusz Skubisz Prezes Zarządu Lotnisko Mielec Sp. z o.o. oraz pracownik firmy. Znaczenie lotniska dla Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu podkreślił także Bogdan Ostrowski, dyrektor techniczny PZL Mielec. Następnie odbyło się „odpalenie” świateł na wieży lotniskowej, którego dokonał prezydent Daniel Kozdęba. Później, już o zmroku przedstawiciele niektórych redakcji zostali zaproszeni do udziału w lotach nad oświetlonym pasem startowym lotniska.

Inf. fot. i wideo: Włodzimierz Gąsiewski

Oświetlenie nawigacyjne obejmuje :

  • świetlny system drogi startowej (światła krawędzi DS o długości 2498 m, progów DS i końców DS ), świetlny system drogi kołowania, podświetlanych znaków pionowych powiązanych z drogą startową zamontowanych wzdłuż drogi startowej 09/27 i świateł krawędziowych drogi kołowania oraz płyty postojowej;
  • system precyzyjnego wskaźnika ścieżki podejścia PAPI drogi startowej przy progu 27. System PAPI składa się z czterech jednostek świetlnych rozmieszczonych w linii prostopadłej do osi drogi startowej po lewej stronie podejścia;
  • uproszczony system świateł podejścia drogi startowej na kierunku 27 składający się ze świateł nadziemnych halogenowych na długości 420 m od progu 27 drogi startowej na przedłużeniu jej osi.

Projektantem i wykonawcą oświetlenia nawigacyjnego była firma GOLLAND Sp. z o.o.
z Chorzowa.

Sumaryczny koszt inwestycji wyniósł 2 623 500,00 zł netto.

Lotnisko w latach wcześniejszych dysponowało instalacją starego systemu oświetlenia typu  ŁUCZ, które nie spełniało wymagań aktualnych przepisów lotniczych – konstrukcja lamp była niełamliwa, co stwarzało zagrożenie dla samolotów korzystających z lotniska.

Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał ostateczną decyzję o likwidacji tego oświetlenia na Lotnisku EMPL.

Uruchomienie nowego oświetlenia nawigacyjnego rozszerza możliwości korzystania z Lotniska w Mielcu  na porę nocną, co niewątpliwie powiększy liczbę klientów na Lotnisku oraz liczbę starto-lądowań.

Inf. Anna Karwacka

Kierownik Biura Promocji i Informacji

Sprawdź również

Ruszyły zapisy na 4. Zimowy Triathlon w Galerii Navigator

Zapraszamy na 4. Zimowy Triathlon w Galerii Navigator, który odbędzie się 24 stycznia 2021 roku. …