Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Padew Narodowa – odsłonięcie obelisku Franciszka Krempy i konferencja naukowa nt. ruchu ludowego

Padew Narodowa – odsłonięcie obelisku Franciszka Krempy i konferencja naukowa nt. ruchu ludowego

Z myślą o Polsce i polskiej wsi.

Ruch ludowy w XIX i XX wieku.

W 160.rocznicę urodzin Franciszka Krempy.

 

3 października 2013 r. w Padwi Narodowej w powiecie mieleckim odbywały sie uroczystości poświęcone ruchowi ludowemu w XIX i XX wieku i 160. rocznicy urodzin Franciszka Krempy (1853-1935), który wywodził się z tej miejscowości, był posłem do Sejmu Krajowego Galicji we Lwowie, Sejmu w Wiedniu, a po odzyskaniu niepodległości przez Polskę – Sejmu RP. Franciszek Krempa przez pewien okres był także wójtem Padwi Narodowej oraz jej honorowym obywatelem. Padewskie uroczystości zainaugurowała msza święta, którą odprawiał ks. kanonik mgr Janusz Filarowski – proboszcz parafii Padew Narodowa, a Słowo Boże wygłosił ks. dr Bogdan Krempa – dyrektor Wydziału Edukacji diecezji Sandomierskiej i prawnuk Franciszka Krempy. Następnie przed Urzędem Gminy w Padwi Narodowej został odsłonięty obelisk z tablicą pamiątkową i wizerunkiem Franciszka Krempy. W tym miejscu do zebranych przemówił Robert Pluta – wójt gminy Padew Narodowa, który przywitał przybyłych gości i krótko przedstawił postać padewskiego trybuna ludowego. Przed obeliskiem ks. Bogdan Krempa odmówił krótką modlitwę, zaś Andrzej Chrabąszcz – starosta powiatu mieleckiego wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym odniósł się do dorobku politycznego w ruchu ludowym Franciszka Krempy, zarówno w wymiarze krajowym, jak też i lokalnym i samorządowym. Przed obeliskiem wystąpił także m.in. Andrzej Głaz – wójt sąsiedniej gminy Tuszów Narodowy i także prawnuk Franciszka Krempy, który wspomniał o jego dzieciństwie oraz podkreślił wartości moralne, m.in. niesienia pomocy innym, którymi kierował się jego dziadek. Wójt z Tuszowa Narodowego odniósł się także do szerszych aktualnych problemów naszego kraju. Podkreślił obecne złe rządy, upadek polskiego rolnictwa i antypolską politykę. Na zakończenie tej części uroczystości przed obeliskiem złożono wieńce i kwiaty.

Druga część ludowych i rocznicowych uroczystości odbywała się w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie została zainaugurowana dwudniowa konferencja naukowa. Jej głównym organizatorem było Muzeum Regionalne w Mielcu z jego dyrektorem dr Jerzym Skrzypczakiem na czele. Tego dnia w ramach konferencji z referatami naukowymi wystąpili: prof. dr hab. Jan Konefał (KUL), Katolicko-ludowe organizacje u genezy ruchu ludowego w Galicji; dr Jerzy Skrzypczak (Muzeum Regionalne w Mielcu), Franciszdek Krempa z Padwi Narodowej. Narodziny ludowca i początek działalności parlamentarnej; prof. dr hab. Jan Jachymek (UMSC), PSL Lewica w polskim życiu politycznym 1913-1924.

Współorganizatorem uroczystości i konferencji był Urząd Gminy w Padwi Narodowej, zaś honorowy patronat objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Starosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Chrabąszcz. Na uroczystości do Padwi Narodowej przybyli m.in. Alicja Wosik – wicewojewoda podkarpacki, Andrzej Chrabąszcz – starosta mielecki, wójtowie okolicznych gmin i inni działacze samorządowi, przedstawiciele duchowieństwa, instytucji oświatowych i gospodarczych, mieszkańcy gminy i młodzież szkolna. Rolę gospodarza pełnił Robert Pluta – wójt gminy Padew Narodowa. W dniu następnym w Muzeum Regionalnym w Mielcu odbywać się będzie druga część konferencji naukowej.

Inf., fot. i nagranie wideo: Włodzimierz Gąsiewski

 

Okolicznościowe wystąpienia – nagranie wideo:

 

Padew Narodowa – 160. rocznica urodzin Franciszka Krempy i konferencja naukowa

Sprawdź również

Dzień otwarty w Muzeum Wsi Markowa

W najbliższą niedzielę, 2 lipca, Zagroda – Muzeum Wsi Markowa zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi. …