Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Grid / Podhalański sukces modelarzy z Mielca

Podhalański sukces modelarzy z Mielca

Modelarze z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo”, działającej przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, zdobyli 13 medali podczas Mistrzostw Polski Modeli Kosmicznych. Zawody rozegrano na malowniczo położonym lotnisku w Nowym Targu.

Zawody rozpoczęły się w piątek 8 lipca konkurencjami S1A i S1B. Polegają one na locie modelem kosmicznym tak, aby rakieta osiągnęła jak największą wysokość. Zgodnie z taktyką pierwszy wystartował instruktor Grzegorz Goryczka. Jego model „przebił” chmurę i szybko zniknął z oczu… – Na szczęście na mistrzostwa przyjechali rodzice jednego z modelarzy, którzy znaleźli model – skomentował instruktor. Goryczka z wynikiem 649 metrów pobił swój rekord życiowy i zakończył konkurencję na drugim miejscu, tuż po Sławomirze Łasosze z Grudziądza, którego model poleciał na 679 metrów.

Jeszcze lepiej wyglądało podium juniorskie, które należało wyłącznie do zawodników z Mielca. Pierwsze miejsce zajął Kacper Krempa z wynikiem 347 metrów, tuż za nim uplasował się Przemysław Żurawski (342 m), zaś model Wojciecha Koszelskiego poleciał na wysokość 327 metrów. Czwarte miejsce również należało do mielczanina – debiutujący Mateusz Czerkies osiągnął wynik 321 metrów.

W piątkowe popołudnie odbyły się konkurencje S5B i S5C. W tych kategoriach oceniana jest jakość wykonania modelu będącego odwzorowaniem prawdziwej rakiety oraz wysokość jego lotu. Model Mateusza Skopa zboczył z kursu i uderzył w ziemię, jednak Andrzej Rusinowski zajął trzecie miejsce, wyprzedzając instruktora Grzegorza Goryczkę.

Nieco lepiej wyglądało podium juniorów: Wojciech Koszelski z wynikiem 237 metrów zdobył srebrny medal, zaś Mateusz Czerkies, którego model poleciał o metr niżej stanął na ostatnim stopniu podium. Pierwsze miejsce zajął Michał Bobrowski z Krakowa, który zdobył wynik 285 metrów.

W piątkowy wieczór odbyły się konkurencje rakietoplanów dla juniorów (S8D), polegające na pilotowaniu zdalnie sterowanego szybowca startującego z użyciem silnika rakietowego. W tej kategorii Eryk Halaburda zdobył brązowy medal, broniąc tym samym tytułu II wicemistrza z ubiegłego roku.

W sobotę odbyły się konkurencje klasyczne, w których mieleccy modelarze z reguły nie biorą udziału, Jedną z nich jest konkurencja S6A – rakiet z taśmą. Polega ona na jak najdłuższym locie modelu rakiety, w którym funkcję spadochronu pełni taśma z folii. Podczas tegorocznych Mistrzostw Polski w konkurencji S6a wystartował Wojciech Koszelski. Jak powiedział instruktor – wystartował na próbę. Owa próba okazała się nadzwyczajnie udana – debiutując Wojtek otrzymał brązowy medal.

Ostatniego dnia mistrzostw rozegrano konkurencje, które Grzegorz Goryczka określa jako koronne – S7 i S8E/P. Pierwsza polega na zbudowaniu możliwie najdokładniejszego modelu, będącego odwzorowaniem prawdziwej rakiety, zaś druga to konkurencja rakietoplanów dla seniorów. Wprawdzie rakietoplanistom nie udało się zdobyć żadnego medalu, ale Eryk Halaburda i Andrzej Rusinowski weszli do finału. – Rozwijamy ilość zawodników, których jesteśmy w stawnie „wprowadzić” do finału. Myślę, że jeszcze rok lub dwa i będziemy regularnie zdobywać medale w tej kategorii. – podsumowuje instruktor.

W konkurencji S7 seniorów już po ocenie jakości wykonania modelu trzecią lokatę zajmował Andrzej Rusinowski, zaś Grzegorz Goryczka znajdował się na szóstej pozycji. Ostatecznie, dzięki pięknym lotom Grzegorz Goryczka otrzymał srebrny medal, zaś Andrzej Rusinowski – brązowy.

Dużo korzystniejsza dla mielczan okazała się klasyfikacja juniorska S7. Wojciech Koszelski zajął pierwsze miejsce, drugie należało do Przemysława Żurawskiego, zaś na ostatnim stopniu podium znalazł się Paweł Radzik z Muszyny.

Jak powiedział Grzegorz Goryczka, poziom zawodników ciągle wzrasta.

– Poziom modelarzy z roku na rok jest coraz wyższy. Wyniki, które w ubiegłych latach zapewniały pierwsze lub drugie miejsce dziś już nie gwarantują podium. Dlatego musimy ciągle trenować – mówił instruktor.

Warto dodać, że najlepszym zawodnikiem Mistrzostw Polski został Wojciech Koszelski, który zdobył aż cztery medale.

– Czołowe miejsca w Mistrzostwach Polski to dla mnie bardzo duże wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy – powiedział Wojtek.

Obecnie modelarze przygotowują się do wyjazdu na Mistrzostwa Świata Modeli Kosmicznych, które odbędą się we Lwowie w dniach 22 – 30 sierpnia. Już teraz wiadomo, że wezmą w nich udział juniorzy Wojciech Koszelski, Przemysław Żurawski i Eryk Halaburda, zaś tegoroczny maturzysta Andrzej Rusinowski i Grzegorz Goryczka będą reprezentować Polskę w klasyfikacji seniorów. Jednym z sędziów międzynarodowych będzie tata Wojtka, Bogdan Koszelski.

Młodzieżowa Akademia Umiejętności Technicznych „Leonardo” powstała w lutym 2015 roku przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. W ramach Akademii organizowane są różnorakie kursy, m.in. modelarski, robotyczny czy fotograficzny. Jednak działalność Akademii nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc wielu sponsorów, partnerów i władz.

Patronat honorowy nad udziałem modelarzy w Mistrzostwach Polski objął Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła.

Michał Krawiec

Zdjęcia:
1.Przemysław Żurawski – wywalczył dwa srebrne medale 6770
2.Kacper Krempa szykuje model do złotego lotu dobry debiut Mistrzostw Polski 38054
3.Mateusz Czerkies kolejny debiutant zdobył medal brązowy 38208
4.Cała ekipa Powiatu Mieleckiego 38178
5.Ekipa po pierwszej ceremonii  6913
6.Pierwszy lot w zawodach 38064
7. Nasze Podium w klasie wysokościowej S1A
8.Wojciech Koszelski – Najlepszy Junior MP 1 medal złoty,1 medal srebrny i 2 medale brązowe