Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Posłanka Skowrońska informuje: Odwrócony kredyt hipoteczny

Posłanka Skowrońska informuje: Odwrócony kredyt hipoteczny

6 czerwca 2014 r. w Sejmie rozpoczęła się debata nad rządowym projektem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym.  Ustawa pozwoli osobom starszym, będącym właścicielami nieruchomości, uzyskiwać środki pieniężne, które będą mogły przeznaczyć na dowolny cel.

Według projektu, banki będą mogły przyznawać kredyty w zamian za nieruchomości – mieszkanie, dom, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Jest to odmienna i nowa oferta w porów­naniu do obecnie funkcjonującej na rynku. Umoż­liwi ona osobie w każdym wieku zaciągnięcie kre­dytu, którego zabezpieczeniem będzie nieruchomość. Nieruchomość będzie wyszacowana, choć na razie projekt ustawy nie wskazuje, po której ze stron, czy to kredytodaw­cy, czy to kredytobiorcy, będzie leżał taki obowiązek.

 

Kredyt ma być bezpieczny

 

Od­wrócony kredyt hipoteczny będą udzielać banki i instytucje nadzorowane – chodzi o bezpieczeństwo. Bezpiecznych elementów umowy ma być znacznie więcej, np. termin odstąpienia od umowy kredytowej i termin możliwości wypowiedzenia. Nie wymaga się zdolności kredytowej, czyli własnego majątku związanego ze spłatą, a jedy­nym zabezpieczeniem jest wyceniona nieruchomość.  Kredytodawca zobowiązany będzie do dokładnego pokazania wyceny nieruchomości oraz możliwości wypłaty kredytu –  w ratach czy w jednorazowo. Wszystko po to, by odwrócony kredyt hipoteczny był bezpieczny dla kredytobiorcy.

 

Spadkobierca też się liczy

 

W momencie śmierci osoby, która zaciągnęła odwrócony kredyt hipoteczny, kwota, która pozostanie po wypłaceniu kredytu, będzie do dyspozycji spadkobierców. Daje się też spadkobier­com możliwość spłaty tego kredytu i przejęcia na własność nieruchomości.  Prawo własności do nieruchomości przechodzić będzie na bank po śmierci klienta, jednakże dopiero po 12 miesiącach od daty śmierci, bowiem w okresie 12 miesięcy od śmierci kredytobiorcy, spadkobiercy mogą spłacić kredyt przejmując nieruchomość (z jednoczesnym wykreśleniem hipoteki zabezpieczającej). W projekcie uwzględniono możliwość spłaty kredytu przez kredytobiorcę w okresie trwania umowy.

Obecnie  projekt ustawy trafił do Komisji Finansów Publicznych, ważne, że wszystkie kluby w Sejmie zadeklarowały prace nad tą ustawą.  I chyba nie może być inaczej, gdy nieraz słyszymy o krzywdzeniu ludzi przez proponowanie im produktów, które tylko utrudniają im życie.  Tak jest w przypadku dziś proponowanych rent dożywotnich, gdzie z chwila zawarcia umowy, właścicielem nieruchomości staje się fundusz inwestycyjny, i ani spadkobierca, ani właściciel nie mogą wrócić do własności nieruchomości.

Krystyna Skowrońska

 

Sprawdź również

promocja.mielec.pl – MegaReklama

Uwaga firmy i osoby prywatne reklamy, ogłoszenia na naszej stronie www.promocja.mielec.pl z możliwością udostępniania na …