Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Powiat Mielecki zamierza uhonorować żołnierzy wyklętych

Powiat Mielecki zamierza uhonorować żołnierzy wyklętych

Powiat Mielecki stara się o uzyskanie dofinansowania na przebudowę symbolicznej kapliczki przy ul. Kościuszki.

Miejsce pamięci powstało za Bursą przy ul. Kościuszki, w miejscu, gdzie UB ukryło zwłoki żołnierzy wyklętych Wojciecha Lisa i Konstantego Kędziora. Symboliczna kapliczka ma zostać przebudowana przy udziale środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do którego Powiat Mielecki zwrócił się z wnioskiem o dofinansowanie. Inicjatywa została pozytywnie zaopiniowana przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Mamy nadzieję, że ministerstwo również pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek. Dofinansowanie, o które ubiega się Powiat Mielecki, wynosi ponad 27 tys. złotych, a wartość całego projektu odbudowy miejsca pamięci to około 34,5 tys. złotych – mówi starosta Zbigniew Tymuła. I dodaje: – Przebudowa obelisku byłaby cenną inicjatywą, szczególnie w świetle obchodzonej w tym roku, setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Miejsce pamięci ulokowane za Bursą upamiętnia bohaterską walkę chor. Wojciecha Lisa „Mściciela” oraz Konstantego Kędziora „Dęba” – żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Byli oni bohaterami podziemia niepodległościowego, walczącymi o Polskę zarówno w okresie okupacji wojennej, jak i w czasie powojennego, komunistycznego zniewolenia. UB zamordowało ich w 1948 roku. Na działce przy ul. Kościuszki ich działa spoczywały pochowane w ukryciu do 1992 roku.

 STAROSTWO POWIATOWE W MIELCU

 Biuro Promocji i Informacji

Monika Piątek

 

Sprawdź również

Folkowo-popowy Kwiat Jabłoni zauroczył [132 zdjęcia]

24 maja 2019 r. na scenie SCK w Mielcu odbył koncert folkowo-popowy zespołu Kwiat Jabłoni, …