Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Ludzie i polityka / Proboszcz z Wadowic Dolnych z państwowym odznaczeniem

Proboszcz z Wadowic Dolnych z państwowym odznaczeniem

Ksiądz Jacek Naleźny, proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu w Wadowicach Dolnych otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Uroczyste wręczenie odbyło się podczas Mszy św. dziękczynnej za 19 lat jego pracy w parafii.

Ksiądz Jacek Naleźny funkcję proboszcza pełni od 2003 roku. W związku z zakończeniem tej posługi i przejściem na kanoniczą emeryturę w niedzielę, 7 sierpnia br. w kościele parafialnym pw. św. Franciszka z Asyżu podczas Mszy św. dziękowano za blisko dwie dekady działalności Księdza Proboszcza w Wadowicach Dolnych.

Szczególny wydarzeniem stało się wręczenie Księdzu Jackowi Naleźnemu odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Nadaje się ją osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. W imieniu Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pana Profesora Piotra Glińskiego odznaczenie wręczył Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Fryderyk Kapinos.

W okolicznościowym wystąpieniu poseł Kapinos mówił m.in. o działalności Księdza Naleźnego w parafii Wadowice Dolne. – W 2003 roku został Ksiądz skierowany do parafii pw. św. Franciszka z Asyżu. Rozpoczął się wówczas kolejny etap drogi kapłańskiej, który jak dziś wiemy trwał blisko dwie dekady. Z tej perspektywy możemy go ocenić jako niezwykle owocny i bogaty w wiele wydarzeń. Przepełniony z jednej strony rozwojem życia duchowego parafii, a z drugiej troską o jej sprawy doczesne. Na wyróżnienie zasługuje otoczenie szczególną opieką miejscowego, zabytkowego kościoła parafialnego. Za przyczyną Księdza Proboszcza przeprowadzonych zostało przy nim szereg prac, które poprawiły jego stan techniczny oraz podniosły estetykę i walory architektoniczne. Te skuteczne działania są spełnieniem oczekiwań Parafian i pokładanych w Księdzu nadziei oraz źródłem uznania zarówno lokalnej społeczności, jak również mieszkańców regionu oraz odwiedzających Parafię gości–wskazywał.

Poseł dodał również, że odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” została Księdzu Jackowi Naleźnemu nadana na wniosek mieszkańców Wadowic Dolnych. Jedną z inicjatorek złożenia wniosku o odznaczenie Księdza Naleźnego była Zofia Midura, prezes Stowarzyszenia Folklorystycznego „Wadowiacy”. Kapela „Wadowiacy” swoim występem ubogaciła niedzielną liturgię oraz okoliczność nadania odznaczenia.

Ksiądz Jacek Naleźny urodził się 30 czerwca 1952 roku w Tarnowie. Świadectwo dojrzałości uzyskał w 1971 roku. Następnie kształcił się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1977 roku w Tarnowie. Jak wikariusz pracował w parafiach: w Brzesku ( w latach1977 – 1980); w Szczepanowicach (1980 – 1983);  pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu (1983 -1991); w Kolbuszowej( 1991 – 1992); pw. św. Mateusza w Mielcu ( 1992 – 1993). W 1993 roku został wyznaczony na funkcję proboszcza parafii w miejscowości Skrzyszów koło Dębicy. Funkcję tą pełnił 10 lat. W 2003 roku został proboszczem parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Wadowicach Dolnych.

Otrzymał kościelne wyróżnienia Expositorium Canonicaleoraz Rochettum et Mantolettum. Odznaczony brązowym  medalem IN CARITATE SERVIRE  za wsparcie działań charytatywnych Caritas Polska. Dekanalny referent misyjny w dekanatach Pustków – Osiedle i Radomyśl. Członek V Synodu Diecezji Tarnowskiej (od 2018).

Kamil Kagan

Dyrektor Biura Poselskiego Fryderyka Kapinosa

Sprawdź również

„Mieleckie kolędowanie z Posłem” po raz drugi

„Mieleckie kolędowanie z Posłem” po raz drugi W niedzielne popołudnie, 29 stycznia br. w Pałacyku …