Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Radomyślanin mistrzem Europy

Radomyślanin mistrzem Europy

Andrzej Rusinowski został juniorskim mistrzem Europy w modelarstwie kosmicznym. Złoto wywalczył w klasie S7. To nie jedyny sukces młodego radomyślanina, bowiem w sumie zdobył cztery medale.

Mieszkaniec Radomyśla Wielkiego znalazł się w 22-osobej kadrze modelarzy, która reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Europy Modeli Kosmicznych, jakie w dniach 22-28 sierpnia odbyły się we Lwowie.

Brąz, srebro…

Na Ukrainie radomyślanin startował w dwóch klasach: S5B i S7. Ta pierwsza to kategoria wysokościowych latających modeli rakiet. Brana jest w niej pod uwagę ocena statyczna, a więc liczy się precyzja wykonania modelu, niemniej decydująca jest wysokość jego lotu. Andrzej na mistrzostwach zaprezentował model rakiety Meteor I 28B i posyłając go na wysokość 229,6 m zajął trzecie miejsce. Do drugiego zabrakło mu 40 cm, a do pierwszego 3,4 m, ale dla radomyślanina i tak był to już duży sukces. Tym bardziej, że wraz z kolegami z reprezentacji w klasyfikacji drużynowej zajął drugie miejsce.

… złoto i brąz

W klasie S7 (latające modele rakiet kosmicznych) zawodnicy mają odzwierciedlić lot prawdziwej rakiety. Model wynoszony jest na odpowiednią wysokość i wykonując trzystopniowy lot musi opaść na ziemię na spadochronie. Zatem niezmiernie ważna jest tu precyzja. Rusinowski w tej klasie zaprezentował model rakiety Saturn IB SA205. Jego lot został oceniony najlepiej i tym samym zdobył tytuł juniorskiego mistrza Europy. Dodatkowo w tej kategorii w klasyfikacji zespołowej stanął na trzecim stopniu podium.

Osiągnięcia przeszły najśmielsze wyobrażenia

– Dla mnie i moich kolegów z Mielca, a także całej reprezentacji Polski to były to rewelacyjne mistrzostwa – przyznaje Andrzej Rusinowski. – Takich wyników nikt się nie spodziewał, przeszły nasze najśmielsze wyobrażenia. Nasza pięcioosobowa mielecka ekipa liczyła na jeden medal indywidualnie i jeden w drużynowo. Tymczasem każdy z nas stanął na podium. W sumie jako reprezentacja w klasyfikacji medalowej zajęliśmy drugie miejsce, przywożąc z zawodów trzy tytuły mistrzowskie. Jest więc się z czego cieszyć – dodaje.

W dwa lata do mistrzowskiego tytułu

Andrzej Rusinowski, który na co dzień uczęszcza do III klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu, swoją pasję modelarską zaczął rozwijać sześć lat temu w radomyskiej modelarni lotniczej prowadzonej przez Stowarzyszenie Nasze Miasto Radomyśl Wielki. Od zaledwie dwóch lat specjalizuje się w modelarstwie kosmicznym. Obecnie uczestniczy w zajęciach Laboratorium Modelarstwa Lotniczego i Rakiet Kosmicznych, organizowanych w ramach Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo”, która działa od lutego przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. Jest też członkiem Aeroklubu Podkarpackiego.

A jak radomyski modelarz przygotowywał się do zawodów? Przede wszystkim były to miesiące zajęć manualnych, a także liczne treningi na terenach zielonych m.in. przy mieleckim lotnisku. – Takie mocne treningi to trwały przez dwa ostatnie wakacyjne miesiące, ale do przygotowań też można zaliczyć starty na mistrzostwach Polski w ubiegłym i obecnym roku. W sumie na przygotowania składa się systematyczna praca, która polega na budowie modelu i doskonaleniu techniki lotu. Spotykamy się dwa razy w tygodniu w modelarni, ale chcąc odnosić sukcesy trzeba poświęcać swój czas również w domu. Przed mistrzostwami wszystko musi być dopięte na ostatni guzik – opowiada licealista.

Sukcesy zawsze cieszą

Lokalne władze zauważają i doceniają sukcesy Andrzeja Rusinowskiego, i to nie tylko te sportowe. Licealista może się już pochwalić tytułem stypendysty Burmistrza Radomyśla Wielkiego. – Sukcesy mieszkańców miasta i gminy zawsze nas cieszą. Andrzejowi gratulujemy bardzo udanego występu na ostatnich zawodach, na których zdobył tytuł mistrza Europy i cztery medale. Tego typu osiągnięcia zawsze wpisują się w promocję naszej małej ojczyzny. Oby takich sukcesów było jak najwięcej – mówi burmistrz Józef Rybiński.