Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Ratownictwo medyczne w Konsorcjum

Ratownictwo medyczne w Konsorcjum

Liderem Pogotowie Ratunkowe w Mielcu

 W mieleckim starostwie powiatowym na uroczystym podpisaniu umowy o utworzeniu Konsorcjum spotkali się w środę przedstawiciele placówek świadczących usługi z zakresu ratownictwa medycznego oraz samorządów z: Mielca, Stalowej Woli, Tarnobrzega, Nowej Dęby i Kolbuszowej. Konsorcjum to przystąpi do kontraktowania usług z NFZ w ramach jednej umowy. Historycznego kroku pogratulowała obecnym Wicemarszałek Ewa Draus.

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym zakłada powstanie za dwa lata samodzielnych (odłączonych od szpitali) stacji pogotowia bezpośrednio podlegających Ministerstwu Zdrowia. Już teraz wskazało ono placówkom w całej Polsce trzy możliwości realizacji umowy z NFZ w zakresie ratownictwa medycznego: mogą to robić samodzielnie, w konsorcjum oraz w ramach podwykonawstwa. Zasada jest prosta: jeden rejon operacyjny – jedna umowa. Rejon, jaki obsługuje mielecka dyspozytornia medyczna obejmuje powiaty: mielecki, stalowowolski, tarnobrzeski, kolbuszowski. Umowę o konsorcjum podpisali dziś dyrektorzy szpitali i stacji pogotowia w obecności wicemarszałek Ewy Draus. Swój podpis złożyli: dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Mielcu Maria Napieracz, lider konsorcjum, a także Andrzej Komsa, zastępca dyrektora ds. Lecznictwa Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli, Wiktor Stasiak, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu, Zbigniew Strzelczyk, dyrektor SPZOZ w Kolbuszowej, Marta Piskór, dyrektor SPZ ZOZ Nowa Dęba. Zaproszenie starosty mieleckiego Stanisława Lonczaka przyjęli ponadto: Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski, Jerzy Sudoł, starosta tarnobrzeski, Józef Kardyś, starosta kolbuszowski.

Łącznie w mieleckim rejonie operacyjnym jest 17 zespołów ratownictwa medycznego. – Mielec, jako że posiada dyspozytornię, staje się Liderem i będzie podpisywał umowę z NFZ, reprezentując przy tym pozostałych Uczestników Konsorcjum – wyjaśnia Maria Napieracz, dyrektor mieleckiego pogotowia.

– Dzisiejsze podpisanie umowy konsorcjum to historyczny moment, związany z nowym sposobem funkcjonowania ratownictwa medycznego. Chciałbym serdecznie podziękować dyrektorom poszczególnych stacji pogotowia, szpitali oraz starostom powiatów za sprawne przeprowadzenie wszelkich działań – mówił starosta mielecki Stanisław Lonczak. Władze samorządowe powiatu reprezentował także wicestarosta mielecki Andrzej Bryła. Starostowie zgodnie potwierdzili, że praca nad utworzeniem konsorcjum przebiegła efektywnie. – Mieliśmy wiele obaw odnośnie tego, czy uda nam się dojść do porozumienia w tak krótkim czasie. Cieszymy się, że ustalenia były rzeczowe, konstruktywne i prowadzone w atmosferze zrozumienia. Wspólnymi siłami zrobimy to co do nas należy, czyli zapewnimy dobrą opiekę z zakresu ratownictwa medycznego mieszkańcom powiatu mieleckiego – mówili.

Wicemarszałek Ewa Draus zaakcentowała, że dążenie ogólne, również rządu, jest takie, aby tam, gdzie nie powstały duże samodzielne pogotowia, dążyć do ich odłączenia od szpitali i utworzyć jedno samodzielne pogotowia na cały rejon operacyjny. – Wszystko to ma jeden cel: podniesienie poziomu usług medycznych w zakresie ratownictwa. Chodzi o to, by pomoc docierała jeszcze szybciej, ratownictwo było coraz nowocześniejsze, bo takie są oczekiwania społeczne. Podpisanie umowy, ale i wszystkie rozmowy wokół ratownictwa, przełożą się na jego rozwój – powiedziała, życząc wysokich kontraktów z NFZ oraz zapewniając ze swojej stronie o chęci pomocy i otwartości.

STAROSTWO POWIATOWE W MIELCU

 Biuro Promocji i Informacji

 Monika Skrzypek

 

Sprawdź również

Spotkanie z pisarzem, Maciejem Liziniewiczem

Już 28 kwietnia o godz. 17w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z pisarzem, Maciejem …