Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / RZĄDOWE DOFINANSOWANIE NA PRZEBUDOWĘ ULIC W CENTRUM MIELCA

RZĄDOWE DOFINANSOWANIE NA PRZEBUDOWĘ ULIC W CENTRUM MIELCA

Pozytywna ocena wniosku Gminy Miejskiej Mielec dotyczącego dofinansowania przebudowy i remontu ciągu komunikacyjnego obejmującego pięć ulic w centrum miasta oznacza, że ta tak oczekiwana przez mieszkańców inwestycja ma szanse na realizację jeszcze w tym roku

Przedsięwzięcie obejmuje budowę ronda przy ul. Arczewskiego, remont i przebudowę fragmentu ul. Żeromskiego, przebudowę ulic Kochanowskiego  i Sikorskiego (w całości) oraz remont fragmentu ulicy Staffa. Wniosek na dofinansowanie został złożony w ramach „Rządowego programu na rzecz rozwoju regionu oraz konkurencyjności regionów poprzez wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej”. Wartość całego zadania to niespełna 6 milionów złotych. Dofinansowanie ma sięgnąć 50 % kosztów kwalifikowanych i ma wynieść 2 650 879 zł.

Stan techniczny tych ulic tworzących bardzo ważny ciąg komunikacyjny znajdujący się w ścisłym centrum miasta jest z roku na rok coraz gorszy. Zły stan techniczny nawierzchni, związany głównie z ubytkami warstwy konstrukcyjnej i ścieralnej oraz pęknięciami w okolicach studzienek kanalizacyjnych wymaga możliwie szybkiej naprawy. Poprawy wymaga także nawierzchnia z kostki brukowej na chodnikach. Jednak jednym z najważniejszych problemów, które zgłaszają mieszkańcy tej części miasta jest brak wystarczającej ilości miejsc parkingowych. Zwarta zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna w połączeniu z dużym skupiskiem instytucji publicznych, placówek oświatowych, kulturalnych i handlowych zlokalizowanymi w najbliższym otoczeniu, znacznie utrudnia znalezienie wolnego miejsca parkingowego na obszarze całego osiedla. – Po zakończeniu prac, tylko w okolicy ulicy Kochanowskiego powstanie około stu nowych miejsc parkingowych – zaznacza pełniący funkcję Prezydenta Miasta Mielca Fryderyk Kapinos.

W ramach inwestycji zmieniona zostanie także organizacja ruchu przy ul. Arczewskiego, gdzie dziś funkcjonuje skrzyżowanie nierównorzędne, które stwarza zagrożenie bezpieczeństwa nie tylko dla kierowców, ale także dla uczestników ruchu pieszego i rowerzystów. Rozwiązaniem będzie rondo na skrzyżowaniu ul. Arczewskiego z ul. Żeromskiego, którego nie tylko poprawi bezpieczeństwo, ale także zwiększy przepustowości skrzyżowania

Kolejnym ważnym problemem, który zostanie rozwiązany, będzie brak odpowiedniego odwodnienia ulicy Kochanowskiego. Po intensywnych opadach deszczu, woda nie tylko zbierała się na jezdni, poważnie utrudniając ruch kołowy, ale także zalewając piwnice okolicznych bloków. Ponadto ulica Żeromskiego wraz z chodnikami (na odcinku od ul. Arczewskiego do ul. Kochanowskiego) zyska nową nawierzchnię, a przy Szkole Podstawowej nr 3 powstanie aktywnego przejście dla pieszych. Na ul. Sikorskiego wyremontowane zostaną nawierzchnie jezdni, chodników i miejsc postojowych dla samochodów osobowych, a na ulicy Staffa wykonany zostanie remont nawierzchni.

– Bardzo  się cieszę że nasz wniosek znalazł się na liście projektów zakwalifikowanych do dofinansowania. Realizacja tej inwestycji oznaczać będzie nie tylko zwiększenie komfortu dla kierowców i pieszych, ale przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa. Objęte przebudową ulice to centrum miasta, gdzie jest także sporo instytucji i urzędów do których codziennie przyjeżdża sporo osób nie tylko z miasta, ale z całego powiatu mieleckiego. Niezwykle istotne jest to, że przybędzie nam w rejonie ulic Kochanowskiego, Arczewskiego i Sikorskiego w sumie około 120 miejsc parkingowych. Czekamy jeszcze tylko na zatwierdzenie pozytywnie zaopiniowanego wniosku wojewody przez Ministerstwo Infrastruktury – powiedział Fryderyk Kapinos.

Prace na ulicy Kochanowskiego rozpoczęły się w marcu. Zakończenie prac przewidziane jest na przełom listopada i grudnia br.

 

Krzysztof Urbański

Kierownik Biura Promocji i Sportu

Sprawdź również

Zgłoś rodzinę w potrzebie – pozwól, by dotarła do niej Szlachetna Paczka!

Nie będzie przesadą jeśli powiemy, że od kilku miesięcy żyjemy w innej rzeczywistości. Znacznie trudniejszej …