Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Sprawiedliwi, ich dzieci i wnuczkowie w Muzeum Regionalnym w Mielcu

Sprawiedliwi, ich dzieci i wnuczkowie w Muzeum Regionalnym w Mielcu

25 stycznia 2017 r. w ramach Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Pałacyku Oborskich Muzeum Regionalnym w Mielcu odbyło się spotkanie pokoleń, rodzin ,,Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata” z ziemi mieleckiej i okolic. Wśród nich był m.in. Eugeniusz Szyfner – wyróżniony medalem „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” Spotkanie zagaił dr Jerzy Skrzypczak – dyrektor Muzeum Regionalnego. Następnie z obszerną, blisko godzinną pogadanką nt. zagłady Żydów w Mielcu podczas okupacji niemieckiej wystąpił Andrzej Krempa, autor książki „Zagłada Żydów mieleckich”. W dalszej części spotkania z prezentacjami multimedialnymi i prelekcjami zaprezentowali się wnuczkowie „Sprawiedliwych”.

Wystąpienia te były plonem realizowanego przez 3 grupy uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu ogólnopolski projektu historycznego – Kamienie Pamięci – 8 edycja – Życie za życie (edycja rok szkolny 2016/17), który został zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Realizowali go Maciej Dudzik przedstawiający swego pradziadka Macieja Dudzika; Aneta Ćwik, która ukazała swoją prababcię Genowefę Ćwik. Kolejny projekt realizowany był przez uczniów Michała Czaję, Dominika Brożynę, którzy przedstawili osobę Eugeniusza Szyfnera. W realizacji projektów uczestniczyły także rodziny i krewni Sprawiedliwych Wśród narodów Świata, udostępniając materiały dokumenty rodzinne.

Na konferencji w Pałacyku Oborskich była obecna rodzina Dudzików, m. in. syn Macieja Dudzika – Jan Dudzik. Licznie przybyła rodzina  krewni Eugeniusza Szyfnera oraz Genowefy Ćwik. Podczas konferencji obecni byli dyrektor ZST mgr inż. Mariusz Wojciechowski, nauczyciele historii w ZST mgr Maria Rejman, mgr Sylwia Gołas, mgr Paweł Wal jako opiekun uczniów w projekcie, a także młodzież szkolna z ZST z kilku klas o profilu informatycznym.

Po konferencji Eugeniusz Szyfner udzielił kilkunastominutowego wywiadu dla Fundacji Sprawiedliwi dla Świata. Wszelkie szczegółowe informacje o projekcie – Kamienie Pamięci – realizowanym przez uczniów w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu znajdują się na profilu MIELECKI SPRAWIEDLIWY na Facebooku. Jest on kolejnym z wielu licznych projektów z zakresu edukacji Holokaustu realizowanych w ZST Mielec, a które zostały nagrodzone w poprzednich latach wieloma nagrodami, wyróżnieniami i podziękowaniami ze strony instytucji i organizacji zajmujących się przedstawianiem i omawianiem zagadnień dotyczących kultury żydowskiej. Młodzież szkolna z ZST przedstawia swoje działania zarówno w świecie wirtualnym jak i podczas licznych prelekcji organizowanych w szkołach na terenie Mielca.

Osoba Eugeniusza Szyfnera została zaprezentowana przez nauczyciela ZST mgr Pawła Wala w obszernym artykule pt. „Eugeniusz Szyfner – mielecki „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, który na początku 2017 r. ukazała się w Roczniku Społeczno-Kulturalnym „Nadwisłocze” nr 46-47/2015-2016.

Link do artykułów o ,,sprawiedliwych”: nadwislocze47-48-2015-2016 sprawiedliwi

Inf.  fot. i wideo: Włodzimierz Gąsiewski

Sprawdź również

Spektakl „Zgrywusy”

Spektakl „Zgrywusy” w wykonaniu aktorów młodzieżowego Teatru „Magia” dobrze wypadł na scenie Domu Kultury SCK. …