Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / System wczesnego ostrzegania – reaktywacja
SONY DSC

System wczesnego ostrzegania – reaktywacja

Mieleckie Starostwo chce powrotu do systemu monitoringu i wczesnego ostrzegania na terenie zlewni rzek przepływających przez teren powiatu.

W siedzibie Starostwa odbyło się już pierwsze spotkanie konsultacyjne w tej sprawie z przedstawicielami firmy RWD Prospect z Tarnowa. Firma ta współpracowała już z mieleckim Starostwem. Na mocy umowy zawartej w 2007 roku zamontowała ona na okolicznych rzekach swoje czujniki, jednak współpraca ta została przerwana podczas minionej kadencji mieleckiego samorządu.

Obecny na spotkaniu dr Jan Reszetnik, prezes zarządu RWD Prospect zaproponował powrót do współpracy, renowację istniejących, ale najprawdopodobniej nieczynnych czujników na ciekach wodnych oraz instalację nowych czujników rejestrujących stany wód opadowych.

To właśnie ten czynnik – wody opadowe – miały decydujący wpływ na rozmiar strat spowodowanych majowymi intensywnymi opadami deszczu.

Proponowany system koreluje ze sobą wskazania zarówno wskaźników opadowych, jak i tych zamocowanych w korytach rzek. Współdziałające z nim oprogramowanie dokonuje analizy pomiarów i przeprowadza symulację rozwoju sytuacji powodziowej, zamian dane zjawiska jeszcze wystąpią. Daje to czas prowadzącym akcje ratunkowe na podejmowanie właściwych działań. Powoduje, że można w porę uprzedzić mieszkańców danego terenu, by ci mogli przygotować się do konfrontacji z nadchodzącym żywiołem.

Podczas spotkania analizowane były różne warianty współpracy oraz koszty, jakie generowałby system już po jego reaktywacji i uzupełnienie o nowe elementy wczesnego wykrywania zagrożeń.

Do wizualizacji danych pomiarowych wykorzystano serwer stron WW, dzięki czemu każdy, kto ma dostęp do Internetu, może poprzez przeglądarkę obejrzeć aktualny stan lustra wody rzece oraz natężenie opadu deszczu w danej zlewni.

Do wybranej grupy osób tj. pracowników odpowiedzialnych za organizację akcji ze strony: starosty, Centrum Zarządzania Kryzysowego, straży pożarnej, policji, oraz innych – wysyłane są SMS’y z informacją o aktualnym stanie wody we wszystkich lub tylko wybranych punktach pomiarowych, przyroście wody w ciągu ostatniej doby.

Marek Patyk

 

Sprawdź również

Laboratorium Mikrobiologicznego usług diagnostyki molekularnej mikroorganizmów

Z przyjemnością informujemy o wprowadzeniu w ramach Laboratorium Mikrobiologicznego usług diagnostyki molekularnej mikroorganizmów. Prowadzenie szerokiej …