Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Grid / Szkoła Rodzenia w szpitalu już działa. Bezcenne porady za darmo

Szkoła Rodzenia w szpitalu już działa. Bezcenne porady za darmo

DSCN967010 maja Szkoła Rodzenia „Rodzimy Razem”, rozpoczęła działalność w Szpitalu Powiatowym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu.

Szkoła Rodzenia w Szpitalu Powiatowym w Mielcu  gotowa jest już na przyjęcie przyszłych mam. Oficjalnego otwarcia dokonali starostowie Zbigniew Tymuła i Maria Napieracz, dyrektor szpitala Ewa Korpanty, w towarzystwie członka Zarządu Waldemara Barnasia, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Mieleckiego Marka Kamińskiego oraz lekarzy, pielęgniarek i położnych.

 

By wyjść naprzeciw potrzebom kobiet w ciąży, zapoznać ich z problemami porodu, połogu, karmienia i pielęgnacji noworodka, proponujemy udział w zajęciach szkoły rodzenia. Szkołę Rodzenia „Rodzimy Razem”  wyróżniać będzie  wykwalifikowana kadra, która czuwa nad kobietami w ciąży. Na szczęśliwe mamy czekać będą położne, lekarz ginekolog, neonatolog, fizjoterapeuta – powiedziała naczelna pielęgniarka Marzena Nowak.

 

Program realizowany jest przez doświadczony zespół położnych – specjaliści w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego i ginekologicznego oraz opieki przed i okołoporodowej posiadające uprawnienia do prowadzenia zajęć w szkole rodzenia. Położne prowadzące zajęcia posiadają również kursy specjalistyczne z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej noworodka.

 

W zajęciach Szkoły Rodzenia uczestniczyć mogą kobiety w II trymestrze ciąży, między 22. a 27. tygodniem ciąży., tak aby zakończenie szkolenia wypadało bliżej terminu porodu. Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu, we wtorki w godzinach od 17.00 do 19.00, w miłej atmosferze, dobrze wyposażonym pomieszczeniu, z dostępem do toalety i prysznica.

 

Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Szkolenia będą prowadzone w małych grupach i kameralnych warunkach, dlatego będzie czas na zadawanie pytań. Każdy samodzielnie nauczy się kąpieli i przewijania noworodka i pierwszej pomocy. W ramach kursu przyszli rodzice poznają sposoby łagodzenia bólu porodowego. Uczestnicy zajęć zapoznają się także  z topografią Oddziału. Ponadto, istnieje  możliwość wykonanie zapisu KTG – każda mama będzie mogła posłuchać bicia serca swojego dziecka.

 

Tematyka organizowanych zajęć w Szkole Rodzenia:

 1. 1. Przygotowanie położnicy do szpitala:
 • jakie badania wykonać,
 • jakie dokumenty ze sobą wziąć,
 • i kiedy spakować,
 • co zabrać ze sobą do szpitala,
 • jak przygotować się i jak rozpoznać rozpoczęcie porody.
 1. 2. Etapy porodu – zmiany jakie następują w poszczególnych okresach porodu, techniki łagodzenia bólu, pozycje w czasie porodu, poród w znieczuleniu, metody łagodzenia bólu porodowego.
 2. Ćwiczenia rozluźniające, rozciągające, wzmacniające, uelastyczniające mięśnie dna miednicy.
 3. Ćwiczenia – techniki oddechowe w kolejnych etapach porodu, pozycje ułożeniowe wpływające na zmniejszenie napięcia oraz bólu, ćwiczenia wzmacniające i rozluźniające mięśnie, masaż kręgosłupa.
 4. Cięcie cesarskie a poród siłami natury.
 5. 6. Laktacja – karmienie naturalne noworodka – (korzyści dla matki i dziecka z karmienia naturalnego, pozycje w czasie karmienia, fizjologia i patologia laktacji, rozwiązywanie problemów laktacyjnych takich jak nawał, zastój, zapalenie piersi).
 6. 7. Połóg – połóg po porodzie fizjologicznym, połóg po cięciu cesarskim, problemy emocjonalne w połogu.
 7. 8. Psychologia – zmiany, jakie można zauważyć w relacjach z bliskimi, odmienione emocje i uczucia, troszkę o baby blues, depresji, ojcostwie i świadomej kontroli bólu.
 8. 9. Prawne – o urlopach macierzyńskim, tacierzyńskim, chorobowym.
 9. 10. Noworodek – kąpiel, pielęgnacja skóry, pielęgnacja kikuta pępka, kolka noworodkowa i niefarmakologiczna pomoc, stany przejściowe noworodka.
 10. 11. Warsztaty pierwszej pomocy u noworodków i niemowląt.

Ewelina Indyk

Starostwo Powiatowe w  Mielcu

Sprawdź również

Komunikat prasowy dotyczący wniosków ws. zmian w składzie zarządu województwa podkarpackiego

Rzeszów 21.09.2020  Zapewnienie stabilnego i działającego w pełnym zaufaniu zarządzania województwem podkarpackim jest podstawowym zadaniem …