Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Fotogaleria / Tajemnice cmentarnej kaplicy Rydlów w Gawłuszowicach
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tajemnice cmentarnej kaplicy Rydlów w Gawłuszowicach

Pierwsze pochówki w kaplicy grobowej Rydlów na cmentarzu parafialnym w Gawłuszowicach rozpoczynają się pod koniec XIX w. Kaplica ta prawdopodobnie została zbudowana w drugiej połowie XIX w. przez Romana Rydla, właściciela dworu m.in. w Rożniatach. Zapewne wystawił ją dla zmarłej w 1889 r. zaledwie 23-letniej Adeli Łubkowskiej, która mogła być jego córką. On sam spoczął w kaplicy w 1899 r., zaś jego żona Sabina w 1912 r. W kaplicy pochowana jest także prawdopodobnie wnuczka Romana Rydla, zmarła w wieku dwóch latek Terenia Rydlówna oraz krewny Rydlów, również właściciel ziemski z okolicy Seweryn Grzymała Żywiecki. Kaplica grobowa Rydlów jest budowlą murowaną, na rzucie prostokąta o wymiarach ok. 5,3 x 3,1 m, z dachem dwuspadowym krytym blachą. Na dwóch bocznych ścianach są duże okna z ozdobnymi kratami w środku. Na ścianach zewnętrznych narożne lizeny oraz koronujący gzyms między ścianą a dachem. Od frontu dwuskrzydłowe, drewniane, okute drzwi a nad nimi prostokątna płyta z czarnego marmuru z napisem: GRÓB RYDLÓW, nad którą jest półkolisty, wystający nieco na zewnątrz, okuty blachą daszek. Wewnątrz na ścianach bocznych znajdują się epitafia z inskrypcjami, poczynając od najstarszej:

D. O. M.
ADELA z Rydlów ŁUBKOWSKA
26/10 1866
8/8 1889
wymawiając ostatnie wyrazy:
„Boże bądź miłościw duszy mojéj.”

D. O. M.
ROMAN RYDEL
WŁAŚCICIEL DÓBR ZIEMSKICH
18 SIERPNIA 1835 R.
10 MARCA 1899 R.
Najlepszy mąż i ojciec
przeszedł przez życie prawdą i pracą.

SEWERYN GRZYMAŁA ŻYWICKI
28/8 1833 – 18/5 1902
Najlepszy mąż i ojciec przeszedł przez życie
prawdą i pracą.
Niepocieszona w smutku żona z dziećmi prosi
o westchnienie do Boga za spokój jego duszy.

Z MARYNOWSKICH
SABINA ROMANOWA
RYDLOWA
UR. 4/2 1838 R. – 19/11 1912 R.
WIECZNE ODPOCZYWANIE
RACZ JEJ DAJ PANIE!

TERENIA RYDLÓWNA
27/IX 1908
18/I 1910

     W betonowej podłodze kaplicy jest drewniane wieko zakrywające wejście do krypty grobowej, w której znajduje się pięć trumien ze szczątkami pochowanych tu zmarłych. W kaplicy jest także niewielki ołtarzyk składający się z stołu betonowego, wcześniej z drewnianą obudową oraz nadbudowy z obrazem Matki Boskiej trzymającej koronę cierniową w dłoniach. Jest to obraz olejny namalowany na blasze metalowej, oprawiony w złocone ramy i umieszczony w ozdobnej części ołtarza w kształcie portalu z malowanego na czarno dębu, z dwiema kolumienkami zwieńczony sklepieniem z napisem IHS i krzyżykiem. Na ołtarzyku stoi stary drewniany krucyfiks z metalowym Chrystusem oraz trzy oprawione w ramki zawierające łacińskie cytaty z Pisma Świętego. Remont kaplicy rozpoczął na przełomie XX i XXI w. ks. Tadeusz Rodak. Odnowiono wówczas elewację zewnętrzną oraz wymieniono blaszany dach. Prace te na własny koszt kontynuował Stanisław Bik, który od lat opiekował się kaplicą. W 2006 r. wstawiono nowe drzwi i okna oraz wymalowano wnętrze oraz ściany zewnętrzne kaplicy.

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Gąsiewski

Źródło: W. Gąsiewski, Godni pamięci i chwały. Żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzu parafialnym w Gawłuszowicach poległych w czasie I i II wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej, partyzantów i osób represjonowanych w okresie okupacji niemieckiej i stalinowskiego terroru. Pochowani na cmentarzu parafialnym w Gawłuszowicach lub związani z Parafią Gawłuszowice i Ziemią Gawłuszowicką. Gawłuszowice 2009.

Uwaga! Dane i zdjęcia pochodzą z 2009 r. i mogły ulec zmianie.

PS. Ewentualny kontakt, uzupełnienia i komentarze: https://www.facebook.com/nadwislocze/

 

Sprawdź również

Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych w powiecie mieleckim

W niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbyła się druga tura wyborów samorządowych w powiecie mieleckim, …