Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Życie kulturalne / Taniec współczesny na deskach mieleckiej sceny

Taniec współczesny na deskach mieleckiej sceny

Tegoroczny, XIV Ogólnopolski Festiwal Tańca Współczesnego już za nami. Poziom tanecznych prezentacji nie rozczarował widzów i jury, które pracowało w tym roku pod wodzą Eryka Makohona, znakomitego tancerza, choreografa, pedagoga i teoretyka tańca.

 

reklama:

 

 

Festiwal trwał dwa dni, a jego składowe to Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego ,,Kontrasty”, warsztaty oraz spektakl taneczny.

W programie Festiwalu, który odbył się w dniach 21-22 listopada, znalazł się tradycyjnie spektakl taneczny. W tym roku był to przygotowany przez  choreografa Karola Miękinę ,,Homo religiosus”, który zaprezentował umiejętności sześciorga tancerzy o uznanej renomie na polskiej scenie tańca współczesnego. Przez dwa dni trwały też warsztaty, które prowadzili członkowie jury i tancerze występujący w spektaklu. Poziom warsztatów festiwalowych mógł zadowolić najbardziej wymagających adeptów tańca.

Przyjeżdżają z daleka

W tym roku w Festiwalu wzięli tancerze z Rzeszowa, Krakowa, Zabrza, Piekar Śląskich, no i oczywiście z Mielca. W tegorocznych Konfrontacjach Tańca Współczesnego ,,Kontrasty”, wzięli udział soliści, duety i zespoły, które przyjeżdżają tu od pierwszej edycji, tak jak grupa z Krosna, podkreślały organizatorki, Izabela Serwan i Joanna Lonczak.

Wysoka technika to nie wszystko

Część konkursowa, czyli Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego  ,,Kontrasty”, zakończyła się uroczystym wręczeniem nagród na scenie sali widowiskowej Domu Kultury tuż po spektaklu ,,Homo religiosus”.

Zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe. Laureaci otrzymali nagrody z rąk wiceprezydenta Mielca Jana Myśliwca, werdykt jury odczytywał Eryk Makohon. Przy okazji werdyktu przewodniczący jury podkreślił, że uczestnicy ,,Kontrastów” popisywali się techniką taneczną na wysokim poziomie. Jednak, mówił Makohon, zwłaszcza w odniesieniu do solistów, dało się zauważyć, że uczestnicy skupiali się zanadto na prezentowaniu swojej techniki, gubiąc przy tym przesłanie tanecznego przekazu. Pewnie dlatego akurat w tej kategorii odstąpili od przyznania nagrody głównej.

Kolejna edycja festiwalu z pewnością daje organizatorom prawo do przekonania, że impreza jest coraz bardziej popularna i gromadzi coraz liczniejszą rzeszę tancerzy. Przy okazji festiwalu na scenie mieleckiego domu kultury miłośnicy tańca mogą obejrzeć, niejednokrotnie jedyny raz w roku, spektakl taneczny na wysokim poziomie.

Do zobaczenia w przyszłym roku.

Werdykt  jury

IX Ogólnopolskich Konfrontacji Tańca Współczesnego „Kontrasty” Mielec’2015

JURY w składzie: Eryk Makohon –tancerz, pedagog, teoretyk tańca, twórca, kierownik i choreograf Krakowskiego Teatru Tańca – przewodniczący jury; Agnieszka Łuczyńska – tancerz, choreograf, pedagog w Akademii Muzycznej w Łodzi; Paweł Grala – tancerz, pedagog tańca, improwizator

 

po obejrzeniu  prezentacji w wykonaniu zespołów, duetów i solistów postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria soliści:

 I miejsce – nie przyznano, II miejsce ex aequo – Ewelina Cieśla (nagroda w kwocie 150 zł) i Wiktoria Leś – „3/4 siebie” (nagroda w kwocie 150 zł), III miejsce – Kinga Kucharska – „Gdy umiera dziś, a rodzi się jutro” (nagroda w kwocie 100 zł); 

Kategoria duety:

I miejsce – Monika Sabadasz, Wojciech Szołtysik – „One” (nagroda w kwocie 300 zł), II miejsce ex aequo – Anna Niziankiewicz, Weronika Nitka (nagroda w kwocie 200 zł) i Kinga Kucharska, Natalia Hałata – „Sięgać nieba” (nagroda w kwocie 200  zł);

Kategoria zespoły:  I miejsce – Zespół Taneczny „Rytm I” Miejski Dom Kultury Łańcut – „Hello my love” (nagroda w kwocie 700 zł.); II miejsce ex aequo – Zespół Tańca Współczesnego „Strecz I” Regionalne Centrum Kultur Pogranicza Krosno – „The one” (nagroda w kwocie 400 zł) i Grupa Tańca Współczesnego „Agitatus” Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie – „koPciuszek” (nagroda w kwocie 400 zł);

wyróżnienie:  Grupa Tańca Współczesnego „Empirie” Młodzieżowy Dom Kultury Rzeszów – „Faza cyklu – kontinuum” (nagroda w kwocie 100 zł)

 

Małgorzata Rojkowicz

 

 

 

Sprawdź również

Spotkanie autorskie Moniki Hebdy

Serdecznie zapraszam na spotkanie autorskie Moniki Hebdy, autorki dwóch tomików poezji, zdobywczyni wyróżnień i nagród …