Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Historia i Kultura / 100. rocznica odzyskania niepodległości / Akademia w Borowej z okazji 71 rocznicy odzyskania niepodległości w 1989 r.
Dąb Wolności przed remizą OSP i GOK-iem w Borowej. Fot. W. Gąsiewski

Akademia w Borowej z okazji 71 rocznicy odzyskania niepodległości w 1989 r.

W dniu 11 listopada 1989 r., z inicjatywy nowo powstałego Towarzystwa Przyjaciół Gminy Borowa, z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się w Borowej, po raz pierwszy od 1939 r. uroczysta akademia patriotyczna. W jej trakcie słowo wstępne wygłosił Władysław Gaździak – ówczesny naczelnik Gminy Borowa, a następnie referat historyczny wygłosił Włodzimierz Gąsiewski – pierwszy prezes Towarzystwa Przyjaciół Gminy Borowa. W dalszej części odbyła się część artystyczna, w której wystąpił chór szkolny z Borowej z wiązanka pieśni patriotycznych, recytowano również utwory poetyckie o tej tematyce. Występ przygotowali nauczyciele szkoły z Borowej: Szczepan Komoński, Genowefa Mieszkowska i Ewa Aleksiej. Impreza mogła się odbyć dzięki pomocy organizacyjnej dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Tadeusza Miłosia oraz dyrektorki szkoły w Borowe Zofii Krawczyk.

Do dnia dzisiejszego przed obecnym GOK-iem oraz nową i dawną remizą strażacką OSP rośnie Dąb Wolności posadzony tam 11 listopada 1938 r. w 20. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Źródło: W. Gąsiewski, Dwa lata Towarzystwa Przyjaciół Gminy Borowa – perspektywy dalszej działalności. W: „Wieści z Gminy”, nr 9 z 12 VII 1991 r., s. 6-7; W. Gąsiewski, Leksykon ziemi mieleckiej. Mielec 2006, s. 137.

Ps. Apelujemy do naszych Czytelników i Internautów o udostępnianie wszelkich materiałów, głównie zdjęć, ale także wspomnień z obchodów Narodowego Święta Niepodległości i innych wydarzeń z tym związanych, zarówno poprzez naszą stronę www.promocja.mielec.pl, jak też i nasze grupy na facebooku:

https://www.facebook.com/groups/100.rocznicaodzyskanianiepodleglosci/

https://www.facebook.com/groups/eksplorator.regionalny/?fref=ts

Włodzimierz Gąsiewski

Sprawdź również

„Droga do Łopienki” i „Akatyst Łopieński” w miesięczniku „Nasz Dom Rzeszów”

W kwietniowym numerze nr 4(186) z 2021 r. Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego „Nasz Dom Rzeszów” ukazała się …