Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / VI Podkarpackie Imieniny Krystyn w Jarosławiu „CO MA PIERNIK DO KRYSTYNY”

VI Podkarpackie Imieniny Krystyn w Jarosławiu „CO MA PIERNIK DO KRYSTYNY”

VI Podkarpackie Imieniny Krystyn w Jarosławiu”CO MA PIERNIK DO KRYSTYNY”

pod patronatem

WALDEMARA PALUCHA, BURMISTRZA MIASTA JAROSŁAWIA

Działający w województwie podkarpackim od 2012 r. ruch Krystyn, skupiający ponad 400 imienniczek, integruje kobiety noszące to królewskie imię. Efektem jego działania jest organizacja czasu wolnego i wzajemna pomoc imienniczkom w wieku okołoemerytalnym, podejmowanie inicjatyw lokalnych, uczestnictwo w wydarzeniach, poznawanie i promowanie lokalnych środowisk Podkarpacia, a także działalność charytatywna.

SKP promuje Podkarpacie poprzez publikację artykułów w prasie lokalnej, regionalnej i ogólnopolskiej, postów na portalach internetowych, udzielanie wywiadów w rozgłośniach radiowych, w telewizjach lokalnych i telewizji internetowej. Promowanie regionu dokonuje się także poprzez zapraszanie Krystyn z kraju i zagranicy (Austria, Belgia, Brazylia, Francja, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Ukraina, USA, Węgry, Wielka Brytania) oraz rewizyty.

Największym przedsięwzięciem było zorganizowanie w Rzeszowie w 2012 r. XV Jubileuszowego Ogólnopolskiego Zjazdu Krystyn, podczas którego ponad 500 imienniczek z całej Polski i wielu krajów przez tydzień miało możliwość uczestniczenia w wydarzeniach naukowych, kulturalnych, rozrywkowych, sportowych i turystycznych w Rzeszowie i na Podkarpaciu.

W Rzeszowie powstał spot filmowy z Krystyną Mazurówną i Krystynami Podkarpackimi nakręcony przez Arkadiusza D.  Leśniaka-Moczuka,  mający na You Tube 5 397 wyświetleń. Została wydana książka pt.: „Fenomen Krystyn” autorstwa Krystyny Leśniak-Moczuk, dofinansowana przez Prezydenta Miasta Rzeszowa i Katowic. Jej autorka wygłosiła kilkanaście referatów na konferencjach naukowych i opublikowała artykuły naukowe o tematyce ruchów społecznych kobiet. Pod jej kierunkiem powstaje dysertacja doktorska na temat ruchu społecznego Krystyn na Podkarpaciu autorstwa Kamili Warchoł.

SKP zainicjowało Bal Przyjaciół Rzeszowa pod patronatem Tadeusza Ferenca, prezydenta Miasta Rzeszowa organizowany od 2015 r. przy współudziale Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa. W 2017 roku w Nadleśnictwie Tuszyma nadano 400-letniemu dębowi imię Krystyn. Chrzestną matką dębu jest Krystyna Słodczyk z Opola. Do harmonogramu wydarzeń promujących Podkarpacie weszły Podkarpackie Imieniny Krystyn, współorganizowane z samorządami (Łańcut, Mielec, Ustrzyki Dolne, Przemyśl, Osiek Jasielski), przyciągające corocznie ponad setkę kobiet.

VI Podkarpackie Imieniny Krystyn odbędą się w Jarosławiu w dniach 17-18 marca 2018 r. pod hasłem „CO MA PIERNIK DO KRYSTYNY”. Patronat nad tym wydarzeniem objął Waldemar Paluch, Burmistrza Miasta Jarosławia. Tradycyjnie PIK rozpoczną się mszą św., odprawianą w Kolegiacie Bożego Ciała w intencji śp. Krystyny Bochenek, inicjatorki tego ruchu. Po czym korowód solenizantek w kolorowych nałęczkach na głowach i historycznych strojach dwórek królewskich poprowadzi w kierunku Ratusza Anna Ostrogska i Wilhelm Orsetti wraz z orkiestrą, gdzie nastąpi powitanie i życzenia od Waldemara Palucha, burmistrza Jarosławia. Z recitalem  wystąpi Krystyna Szydłowska, śpiewaczka Teatru Muzycznego w Lublinie. Odbędzie się pokaz tańca dworskiego w wykonaniu tancerzy z Opery w Poznaniu Macieja Stanisława Lubicz Rąbalskiego i Marcina Rolczyńskiego. Przy dźwiękach Hejnału Krystyn zostaną nadane godności „Krystynianin Pierwszy” i „Nasza Krystyna”. Dla solenizantek Miejski Ośrodek Kultury przygotowuje koncert prezentujący dorobek lokalnych zespołów artystycznych oraz wystawę zdjęć „Każda Krystyna to dziarska dziewczyna”. Tu zostanie wręczany symbol VI PIK – serca piernikowe wykonane przez Wytwórnię Wyrobów Cukierniczych Macieja Kuźniarowskiego, a prof. nadzw. dr hab. Krystyna Leśniak-Moczuk, prezes SKP zaprezentuje dorobek Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich. Pierwszy dzień uroczystości zakończy bankiet z częścią artystyczną w restauracji Coloseum. Zamiejscowe solenizantki pozostaną w Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke, aby w niedzielę zwiedzić osobliwości miasta Jarosławia.

Krystyna Leśniak-Moczuk

Informacje o zapisach na VI PIK można uzyskać w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu, na profilu FB Stowarzyszenie Krystyn Podkarpackich, kles@autograf.pl i na stronie internetowej www.krystynazrzeszowa.pl

 

VI Podkarpackie Imieniny Krystyn w Jarosławiu

„CO MA PIERNIK DO KRYSTYNY”

Stowarzyszenie Krystyn Podkarpackich wraz z lokalnymi samorządami organizuje corocznie Podkarpackie Imieniny Krystyn. Począwszy od 2013 r. PIK odbywały się w Łańcucie, Mielcu, Ustrzykach Dolnych, Przemyślu i Osieku Jasielskim. Na zbliżające się imieniny Krystyny zostały zaproszone przez Waldemara Palucha, burmistrza Miasta Jarosławia. Solenizantki promują w skali regionu i kraju lokalne osobliwości miejsc, które je goszczą. Hasło VI PIK „CO MA PIERNIK DO KRYSTYNY” ma związek z cukierniczymi tradycjami Jarosławia. Solenizantki otrzymają symbol VI PIK – serca piernikowe wykonane przez Wytwórnię Wyrobów Cukierniczych Macieja Kuźniarowskiego. Współorganizatorzy Urząd Miasta Jarosławia, Centrum Kultury i Promocji, Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia i Jarosławskie Amazonki zaproponowali bogaty program kulturalno-turystyczny. Korowód solenizantek w kolorowych nałęczkach na głowach i historycznych strojach poprowadzi w kierunku ratusza Anna Ostrogska Wilhelm Orsetti wraz z orkiestrą. Podczas koncertu w MOK zaprezentują swój dorobek lokalne zespoły artystyczne oraz wystąpi Krystyna Szydłowska, śpiewaczka Teatru Muzycznego w Lublinie. Odbędzie się pokaz tańca dworskiego w wykonaniu tancerzy z Opery w Poznaniu Macieja Stanisława Lubicz Rąbalskiego i Marcina Rolczyńskiego. Zorganizowano wystawę zdjęć „Każda Krystyna to dziarska dziewczyna” i konkurs „Rymowanki dla Krystynki”. Prezes SKP prof. UR dr hab. Krystyna Leśniak-Moczuk, zaprezentuje dorobek Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich. Przy dźwiękach Hejnału Krystyn zostaną nadane godności „Krystynianin Pierwszy” i „Nasza Krystyna”. W intencji śp. Krystyny Bochenek, inicjatorki ruchu Krystyn zostanie odprawiana msza św. w Kolegiacie Bożego Ciała. Po uroczystej kolacji w restauracji „Coloseum” solenizantki zatrzymają się w Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke, by nazajutrz zwiedzić zabytki Jarosławia.

Krystyna Leśniak-Moczuk

 

VI Podkarpackie Imieniny Krystyn w Jarosławiu

17-18 marca 2018 r.

„CO MA PIERNIK DO KRYSTYNY”

 

pod patronatem

WALDEMARA PALUCHA, BURMISTRZA MIASTA JAROSŁAWIA

 

Sobota, 17 marca 2018 r.

 

10.00 – wyjazd autokarem Marcel z Rzeszowa (pl. PKP)
11.30 – zbiórka Krystyn – Jarosław, pl. ks. Piotra Skargi 2 (odbiór lub zakup toczka)

12.00 – Msza św. w kościele Bożego Ciała (kolegiata)

13.00 – kolorowy korowód z orkiestrą prowadzą Anna Ostrogska i Wilhelm Orsetti
scena przy Ratuszu

 • powitanie i życzenia od Waldemara Palucha, burmistrza miasta Jarosławia
 • hejnał Krystyn
 • występ Krystyny Szydłowskiej, śpiewaczki Teatru Muzycznego w Lublinie
 • pokaz tańca dworskiego w wykonaniu tancerzy z Opery w Poznaniu
 • nadanie godności „Krystynianin Pierwszy” i „Nasza Krystyna”
 • zdjęcie grupowe przed Ratuszem

Kiermasz rękodzieła artystycznego (toczki, ozdoby wielkanocne, przedmioty dekoracyjne, maskotki) oraz miody i wyroby czekoladowe

 

14.30 – Miejski Ośrodek Kultury, pl. Mickiewicza 6

 • rejestracja, wręczanie symbolu VI PIK – pierników wykonanych przez Wytwórnię Wyrobów Cukierniczych Macieja Kuźniarowskiego
 • poczęstunek
 • koncert lokalnych zespołów artystycznych
 • prezentacja Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich – prof. UR. dr hab. Krystyna Leśniak-Moczuk, prezes SKP
 • wystawa zdjęć „Każda Krystyna to dziarska dziewczyna”

17.00 – zakwaterowanie Krystyn przyjezdnych w Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke (opactwo), ul. Benedyktyńska 5
19.30 – bankiet z częścią artystyczną w restauracji Coloseum, Kruhel Pełkiński 72

 

Niedziela, 18 marca 2018 r.

 

7.30 – Msza św. w kościele św. Mikołaja (dla chętnych)

8.30 – śniadanie w opactwie

9.30 – zwiedzanie opactwa

11.00 – zwiedzanie Jarosławia

13.00 – posiłek w opactwie

14.00 – wyjazd autokarem do Rzeszowa

Komitet Honorowy

 • nadzw. dr hab. Krzysztof Rejman – rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu
 • prałat Marek Pieńkowski – dyrektor Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Anny Jenke w Jarosławiu
 • dyw. Fryderyk Czekaj – prezes Stowarzyszenia Honorowych Podhalańczyków

 

Komitet Organizacyjny

Elżbieta Śliwińska – dyrektor Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu

Małgorzata Chmarowska-Paszek – księgowa Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu

Janina Suchożak – instruktor Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu

Tomasz Wywrót – dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu

Barbara Brzezińska – Urząd Miasta Jarosławia

Marta Zadorożna – prezes Jarosławskich Amazonek

Danuta Banach – wiceprezes Jarosławskich Amazonek

Tadeusz Słowik – wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosławia, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia

Krystyna Trojanowska – wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia

Krystyna Leśniak-Moczuk – prezes Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich

 

Sprawy organizacyjne

Strój dwórki królewskiej obowiązujący uczestniczki VI PIK: toczek, stylowa (wieczorowa) suknia lub spódnica – długa do ziemiJ.

 

Konkurs „Rymowanki dla Krystynki” – zgłoszenia do Komitetu Organizacyjnego: Facebook, e-maile, SMS-y. Finał Konkursu podczas bankietu.

 Kontakty

Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu,Elżbieta Śliwińska – 16 621 44 34, dyrektor.mokjar@interia.pl

Janina Suchożak – 16 300 00 92, js-instruktorzy@mok-jar.pl

Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Krystyna Trojanowska – 607 333 500, smj@vp.pl

Stowarzyszenie Krystyn Podkarpackich, Krystyna Leśniak-Moczuk – 605 144 996,  kles@autograf.pl

www.krystynazrzeszowa.pl

 

 

 

 

Sprawdź również

5. Bieg po pasie startowym mieleckiego lotniska ZAPISY!!!

Zapraszamy wszystkich lubiących aktywny wypoczynek na piątą edycję biegu po pasie startowym mieleckiego lotniska. Organizatorami …