Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Promocje i konkursy / VII Ogólnopolski i Polonijny Turniej Poetycki o „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca – 2011

VII Ogólnopolski i Polonijny Turniej Poetycki o „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca – 2011

13 czerwca 2011 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Rzeszowie Filia w Mielcu odbył się finał VII Ogólnopolskiego i Polonijnego Turnieju Poetyckiego o „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca Janusza Chodorowskiego oraz Laury „Nadwisłocza” i „Wieści Regionalnych”, „Poetycki Exlibris” Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie – Filia w Mielcu i „Senackiego Orła RP” w kategorii „Polonia” ufundowanego przez Senatora RP Władysława Ortyla.
     Na finał przybyli m.in. niektórzy uczestnicy turnieju z Mielca i innych miejscowości w Polsce, a także jego honorowi patroni: Janusz Chodorowski – Prezydent Mielca oraz Władysław Ortyl – Senator RP. Wśród gości byli m.in.: Lucyna Brymora – dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej  w Rzeszowie, Jerzy Kazana – prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej w Mielcu, Maria Błażków – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu i inni. Rolę gospodarzy pełnili współorganizatorzy konkursu: Józefa Krasoń – dyrektor biblioteki pedagogicznej oraz Włodzimierz Gąsiewski – redaktor naczelny czasopism „Wieści Regionalne” i kwartalnika „Nadwisłocze”.
    Oprawę artystyczną finału zapewnił Zespół Muzyki Dawnej „Hortus Musicus” pod kierownictwem Tomasza Nowakowskiego.
    Na Turniej Poetycki w terminie do 25 marca 2011 r. do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie – Filia
w Mielcu wpłynęło 116 wierszy
w trzech kategoriach:
• Młodzieżowej – 33 wiersze
• Dorosłych – 66 wierszy
• Polonii – 17 wierszy
  W dniu 20. 05. 2011 r. Jury w składzie: Ewa Aleksiej – przewodnicząca Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów O/Mielec; Małgorzata Boraczyńska – wiceprzewodnicząca SNaP/O Mielec, nauczyciel polonista, doradca metodyczny języka polskiego; Aneta Dyka-Urbańska – dr nauk humanistycznych – krytyk literacki, dziennikarz;  Włodzimierz Gąsiewski – dr nauk humanistycznych w zakresie historii, literat, dziennikarz, nauczyciel; Józefa Krasoń – kierownik  PBW Filia w Mielcu;  Gerta Matuszkiewicz – nauczyciel  bibliotekarz; Elżbieta Minorczyk – nauczyciel  bibliotekarz; Kazimierz Trela – poeta; Elżbieta Witek – nauczyciel polonista; Jolanta Witek – dr nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, nauczyciel; Józef Witek – dyrektor Biura Promocji Urzędu Miasta Mielca, animator kultury, przyznało następujące miejsca:
w kategorii młodzieżowej:
1. Alicja Jurasińska, I LO Rzeszów – wiersz „Szyba”, godło „Alice Withapig”  (31 punktów);
2. Dominika Gil, Zespół Szkół w  Jeżowem – wiersz „Modlitwa o krzyż”, godło „Domi” (30 punktów);
2. Anna Szykut, Gimnazjum nr 1
w Lęborku – wiersz „Desiderium”, godło „Totek” (30 punktów);
3. Magdalena Drozdowska, Gimnazjum nr 2 w Mielcu – wiersz „Za maską”, godło „Orchidea” (23 punkty);
3. Magdalena Kubicka, I LO w Puławach – wiersz  „Szachy”, godło „Kółko
i krzyżyk” (23 punkty);
4.  Marta Borek, LO im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie – wiersz  „Przez okno”, godło „Marta Borek” (12 punktów);
5. Adrianna Kiełb, I LO Rzeszów – wiersz „Jesień”, godło „Greenfairytale” (11 punktów);
6. Monika Korzeń, Zespół Szkół
w  Jeżowem – wiersz „Pożegnanie”, godło „Marika” (10 punktów);
w kategorii dorosłych:
1. Maria Kuleszyńska Kozak, Zielona Góra – wiersz  „Ostatni walc”, godło „Ametyst”(22 punkty);
2. Mieczysław Działowski, Mielec – wiersz „Marzenie”, godło „Koliber” (18 punktów);
3. Ewa Bucała, Olsztyn – wiersz „Partia fletu”, godło „Synagoga” (16 punktów);
4. Zofia Zbroja, Wrocław – wiersz „***  kap, kap”, godło „Wiatraczek” (14 punktów);
4. Piotr Rybczyński, Kołobrzeg – wiersz „Waterland”, godło „Peregrinus” (14 punktów);
5. Jacek Majcherkiewicz, Gorenice – wiersz „Krótka litania do łzy”, godło „Pigment” (12 punktów);
6. Helena Barszcz, Mielec – wiersz „Synowie moi”, godło „Topola” (11 punktów);
6.   Tomasz Kowalczyk, Lublin – wiersz „Droga do miłosierdzia”, godło „głoski do zabawy” ( 11 punktów);
6.   Ryszard  Mścisz, Jeżowe – wiersz „Wołanie o sytość”, godło „Ryan” (11 punk.);
w kategorii Polonia:
1. Danuta  E. Kosk-Kosicka, USA – wiersz „Liliowy bez”, godło „Lilak 5902” (46 punktów);
2. Tomasz Mielcarek, Anglia – wiersz „Teoria Wszystkiego”, godło „Schowany za drzewem” (32 punkty);
3. Maria Helena Pawlik, USA – wiersz „Przypadek”, godło „Makinga” (24 punkty);
4. Roksana Fiedziuszko, Grecja – wiersz „Równouprawnienie”, godło „Roksann” (20 punktów);
5. Krystyna Piątek-Krantz, USA – wiersz „Stary Tulipan”, godło „Sowa” (18 punktów);
6. Joanna Duda-Murowski, Niemcy – wiersz „Taniec ptaków”, godło „Koliber 2” (17 punktów);
6. Barbara Balas, Niemcy – wiersz „Ojczyzna”, godło „Topola” (17 punktów);
      Jury uznało, że nagrody główne – „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca Janusza Chodorowskiego otrzymują: Alicja Jurasińska w kategorii młodzieżowej i Maria Kuleszyńska Kozak w kategorii dorosłych.  Nagrodę „Senackiego Orła” w kategorii Polonia otrzymuje Danuta E. Kosk-Kosicka.  Pozostałe osoby (miejsca 2 do 6) z każdej kategorii otrzymują wyróżnienia, pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.
Pozostałe nagrody otrzymali:
    Laury „Nadwisłocza” – Anna Szykut godło „Totek”  za wiersz „Desiderium” – w kategorii młodzieżowej; Grażyna Draus,  Warszawa, godło „Spacerowicz” za wiersz „Smak pomarańczy” –
w kategorii dorosłych i Nina Grosser, USA, godło „Dama” za wiersz „Natural imitation” („Sztuczka natury) – w kategorii Polonia.
   Laury „Wieści Regionalnych” – Adrianna Kiełb godło „Greenfairytale” za wiersz „Jesień” – w kategorii młodzieżowej; Rafał Kasprzyk, Lublin, godło „Kapitalny” za wiersz „Pamięć” – w kategorii dorosłych i Danuta  E. Kosk-Kosicka USA, godło „Lilak 5902” za wiersz „Liliowy bez” – w kategorii Polonia.
     „Poetycki Exlibris” Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie – Filia w Mielcu – Dominika Gil za wiersz „Modlitwa o krzyż” w kategorii młodzieżowej, Ryszard Mścisz za wiersz „Wołanie o sytość” w kategorii dorosłych i Tomasz Mielcarek za wiersz „Teoria Wszystkiego” w kategorii Polonia. Nagrodę Publiczności w naszym Turnieju otrzymali: Magdalena Drozdowska
w kategorii „Młodzież”, Helena Barszcz w kategorii „Dorośli” oraz Roksana Fiedziuszko w kategorii „Polonia”.
    Wiersze, zebrane w tomiku opracowanym przez dr Włodzimierza Gąsiewskiego, Józefę Krasoń, Gertę Matuszkiewicz, Elżbietę Minorczyk i Józefa Witka, były z uczuciem czytane przez Elżbietę Witek, Jolantę Witek i Ryszarda Mścisza. Nagrodzony wiersz poetki z USA Danuta E Kosk – Kosicka odczytała sama, co umożliwiło przesłanie do Mielca nagrania, odtworzonego na telebimie.
    Pięknym nastrojowym urozmaiceniem był minikoncert zespołu „Hortus Musicus” kierowany przez Tomasza Nowakowskiego.
    Następnie prezydent Janusz Chodorowski podziękował organizatorom za zorganizowanie już siódmego mieleckiego spotkania miłośników poezji z kraju i zagranicy, które umożliwia wielu osobom podzielenie się z innymi ludźmi swoimi przeżyciami wewnętrznymi wyrażonymi w utworach lirycznych.
     Senator Władysław Ortyl pogratulował konsekwencji działania i powiedział, że jednym z zadań senatu jest opieka nad Polonią i dlatego trzeba umożliwić Polakom rozsianym po całym świecie wyrażenie swych przeżyć, przemyśleń, tęsknot poprzez utwory poetyckie. Również gorące słowa uznania przekazała dyrektor PBW z Rzeszowa Lucyna Brymora za mecenat imprezy, za pracę dr Włodzimierza Gąsiewskiego i mieleckich koleżanek oraz Józefa Witka dyrektora Biura Promocji UM, który od początku wspiera wiele działań organizacyjnych konkursu.
     Na zakończenie głos zabrała laureatka wybrana przez publiczność 87-letnia Helena Barszcz. Ze wzruszeniem krótko wspomniała niełatwe czasy młodości i tych, którzy zginęli podczas wojny. Wiersz „Synowie moi” ma głęboki wydźwięk patriotyczny, wynikający z osobistych przeżyć autorki. Pani Helena chciała pojechać do Smoleńska, lecz lekarz nie wyraził zgody na tak męczącą podróż, jej wiersz, podczas uroczystości katyńskich miał odczytać poseł Leszek Deptuła…
      Autorka przyjęła od zgromadzonych serdeczne gratulacje i życzenia zdrowia.
    Wreszcie przyszedł czas na rozmowy przy kawie i kolorowych przekąskach przygotowanych przez panie bibliotekarki. Wieczór upłynął w miłej, przyjacielskiej atmosferze, którą potrafiły wytworzyć gospodynie mieleckiej placówki.

W. Gąsiewski, B. Kowalczuk

Sprawdź również

FOTO-ZAGADKA – Mielec, którego już nie ma…

Co to za obiekt, który prezentujemy na zdjęciu powyżej? Jaka jest jego nazwa, gdzie zostało …