Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Historia i Kultura / Życie kulturalne / ,,Waszmość nigdy nie dasz wiary” czyli Narodowe Czytanie Fredry

,,Waszmość nigdy nie dasz wiary” czyli Narodowe Czytanie Fredry

Papkin

     Bóg z waszmością mój cześniku

     Pędząc cwałem na rozkazy

     Zamęczyłem szkap bez liku

     Wywróciłem ze sto razy

     Tak ze z nowej mej kolaski

    Gdzieś po drodze tylko trzaski

Zemsta, akt I scena 2

 

             Narodowe czytanie to  ogólnopolska akcja zainicjowana w 2012r przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Poprzez nazwanie  ,,narodowym” akcja ta zyskała swój powszechny

 i egalitarny wymiar. W zamiarze organizatorów ma na celu  nie tylko popularyzację czytelnictwa ale zwrócenie  uwagi na piękno języka  ojczystego  jak również przypomnienie wybitnych dzieł literatury polskiej. W roku ubiegłym była to twórczość Adama Mickiewicza a w tegorocznej akcji ,,Narodowego Czytania” zorganizowanego w dniu 7 września czytano utwory znakomitego komediopisarza  Aleksandra Fredry w jego 220 rocznice urodzin. Rynki i place miast oraz czytelnie bibliotek i  domów kultury zapełniły się Klarami, Podstolinami, Cześnikami , Papkinami, huzarami i Jowalskimi oraz innymi postaciami, które mogły powstać w genialnej wyobraźni Aleksandra Fredry.

             Należy podkreślić, że w przeddzień całej akcji Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził Podkarpacie a w tym również zamek Kamieniec w Odrzykoniu nieopodal Krosna w którym to w  przeszłości spór o mur graniczny, było prawzorem akcji Zemsty. Czteroaktowa komedia powstała na początku lat 30. XIX wieku i niebawem bo już 1834 r miała swoją prapremierę we Lwowie w teatrze Jana Nepomucena Kamińskiego. Przedstawione typy bohaterów a szczególnie ich zachowanie są charakterystyczne dla kultury sarmackiej. Wiele sentencji zapisanych w komedii weszło do powszechnego obiegu, np. Jeśli nie chcesz mojej zguby// krokodyla daj mi luby lub  Niech się dzieje wola Nieba! //Z nią  się zawsze zgadzać trzeba.       

              Wojewódzki Dom Kultury włączył się do  Narodowego Czytania zapraszając do tej akcji pracowników i sympatyków WDK. O godzinie 14.00 w Klubie Turkus zebrali się miłośnicy  twórczości Fredry wywodzący się z rzeszowskich szkół,  aktorzy teatru Maska, członkowie Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie oraz pracownicy  WDK. Pośród licznych fragmentów innych utworów w całości zaprezentowano Zemstę. Jedną spośród charakterystycznych  postaci tej komedii Papkina odczytał, Stefan M. Żarów członek Grupy Literackiej ,,Słowo” z Mielca.

             Tegoroczna akcja została zakończona wieczorem 9 września przez Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego podaniem autora na rok 2014,  zostały wybrane dzieła Henryka Sienkiewicza. Pisarza wyróżnionego nagrodą Nobla, którego twórczość przez pokolenia krzepiła  serca narodu polskiego.

 

Inf. Stefan Żarów, foto. arch.

,,Waszmość nigdy nie dasz wiary” czyli Narodowe Czytanie Fredry

Sprawdź również

Ferie z SCK Mielec

W tym roku wszystko jest inne, ograniczone do granic wytrzymałości. Inne będą też ferie dla …