Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Antykwariat wydawnictwa / Wydawnictwa / Wieści regionalne / Wieści Regionalne nr 5/07 z 12 V 2007 r.

Wieści Regionalne nr 5/07 z 12 V 2007 r.

Wieści Regionalne
nr 5/07 z 12 V 2007 r."Wśr&#243d ogrod&#243w i las&#243w"
…to tytuł 58 wystawy prac plastycznych członk&#243w Klubu Środowisk Tw&#243rczych Towarzystwa Miłośnik&#243w Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera w Mielcu i zbior&#243w naturalnych okaz&#243w przyrodniczych Nadleśnictwa Tuszyma. Ekspozycja ta poświęcona jest pamięci profesora Władysława Szafera wybitnego uczonego, botanika, mielczanina, inicjatora powstania Towarzystwa, kt&#243re po śmierci Profesora przyjęło Jego imię.
Swoje prace wykonane w r&#243żnych technikach artystycznych: obrazy olejne, akwarele, pastele, rysunek, rzeźby, korzenioplastyka, haft krzyżykowy, fotografie przedstawiające piękno Ziemi Mieleckiej, Przecławskiej i las&#243w Nadleśnictwa Tuszyma prezentowało 24 tw&#243rc&#243w zrzeszonych w KŚT i członkowie Koła Fotograficznego ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Wyszyńskiego w Tuszymie: Joanna Bator, Andrzej Bednarz, Jan Brożyna, Stanisław Czarnecki, Jan Drews, Krystyna Gargas-Gąsiewska, Justyna Gondek, Tomasz Gondek, Wiesława G&#243rak, Magdalena Hill, J&#243zefa Kardyś, Anna Kazana, Jerzy Kazana, J&#243zefa Krzak, Ryszard Laskowski, Marian Pietruszka, Tadeusz Płeszka, Lucyna Przebieglec, Halina Saj, Ryszard Świniuch, Małgorzata Wiech, Maria Zapolska, Zbigniew Wicherski, LŁukasz Wicherski i uczniowie z Koła Fotograficznego Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tuszymie: Ireneusz Augustyn, Arkadiusz Jędrychowski, Patryk Krupa i Jakub Moskal.
Zwiedzający zachwycali się pracami zgromadzonymi na wystawie, podziwiali talent artyst&#243w i niepowtarzalne piękno zakątk&#243w naszej okolicy. Niekt&#243rzy dopiero na tej wystawie zobaczyli na fotografiach rozkwitłe grzybienie w rezerwacie Bagno Przecławskie, a namalowane gniazdo jask&#243łek swoim naturalnym pięknem wzbudziło szczeg&#243lne uznanie oglądających.
R&#243wnież sielskie kwiaty polskich ogrod&#243w przyciągały uwagę zwiedzających, wzbudzając podziw dla kunsztu malarskiego artyst&#243w. Dużym uznaniem cieszyły się obrazy wykonane techniką haftu krzyżykowego oraz rzeźby w drewnie i korzenioplastyka. Dzięki wiernemu odtworzeniu las&#243w naszego nadleśnictwa widz miał wrażenie jakby osobiście wędrował po zielonych, leśnych zakątkach. Zdjęcia członk&#243w Koła Fotograficznego SP w Tuszymie dzięki wychwyceniu najciekawszych osobliwości przyrody uzmysłowiły wszystkim szczeg&#243lne bogactwo otaczającej przyrody.
Wielość i r&#243żnorodność dzieł prezentowanych na wystawie dowodzi o prężnie działającym środowisku Tw&#243rc&#243w z okolic powiatu mieleckiego zrzeszonych w KŚT, kt&#243rego Prezesem jest Pani Krystyna Gargas-Gąsiewska.
Wszystkim zainteresowanym polecam stronę www.tmzm.mielec.pl, gdzie znajduje się więcej informacji o Patronie Towarzystwa i działalności Klubu Środowisk Tw&#243rczych i TMZM w Mielcu.
Zbiory naturalnych okaz&#243w przyrodniczych nadleśnictwa ubogaciły i uzupełniły całą ekspozycję. Niekt&#243re okazy chrząszczy, motyli i innych "zwierzątek" trudno jest zobaczyć w naturze, podobnie przekroje gleb występujących na naszym terenie. Piękne poroża, wypchane okazy ptak&#243w, sk&#243ra z węża, nietypowe narośla na drzewach, stare narzędzia leśnik&#243w i inne autentyczne eksponaty przyrodnicze były oglądane z wielkim zainteresowaniem.
Imieniem profesora Władysława Szafera został nazwany rezerwat przyrody Buczyna na Płaskowyżu Kolbuszowskim w Przyłęku (znajduje się on na terenie las&#243w Nadleśnictwa Tuszyma). To o jego utworzenie tak bardzo zabiegał Profesor, by ochronić to skupisko leśne w stanie niezmienionym dla przyszłych pokoleń jako autentyczny fragment Puszczy Sandomierskiej. W związku z przypadającą w ubiegłym roku 120 rocznicą urodzin Władysława Szafera członkowie Towarzystwa i pracownicy Nadleśnictwa Tuszyma przy aktywnej wsp&#243łpracy Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tuszymie zapragnęli bliżej zapoznać wszystkich zainteresowanych z osobą i działalnością profesora Władysława Szafera.
W okazałej Sali Konferencyjnej Nadleśnictwa Tuszyma 20 kwietnia 2007 r. została zorganizowana wieczornica, na kt&#243rą licznie przybyli zaproszeni goście, członkowie TMZM, pracownicy nadleśnictwa, mieszkańcy Tuszymy i młodzież szkolna. Wśr&#243d gości przybyłych na wieczornicę był obecny: wicestarosta powiatu mieleckiego Pan J&#243zef Smaczny, prezes TMZM – Pan Jerzy Kazana, dyrektor SCK w Mielcu – Pan Marek Skalski, prezes KŚT – Pani Krystyna Gargas-Gąsiewska.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Tuszyma – Pan Zygmunt Jurasz zapoznał wszystkich zebranych z postacią Profesora Władysława Szafera, opowiadał r&#243żne szczeg&#243ły z Jego życia, nawet te rzadko publikowane. Te informacje uzupełnił jeszcze w swoim wystąpieniu Pan Jan Stępień, przypominając przesłanie, jakie pozostawił w roku 1968 prof. dr Władysław Szafer członkom Towarzystwa: "Zbierajcie ze znawstwem wszelkiego rodzaju zabytki i dokumenty przeszłości
i gromadźcie je w Mieleckim Muzeum Ziemi i Człowieka. Zbierajcie materiały dokumentalne o drewnianej architekturze i budownictwie regionalnym, zbierajcie stroje, pieśni i obyczaje ludowe, interesujcie się historią i prehistorią, dawną gospodarką ludzką na wsi i w mieście (…) Pamięć o przeszłości niech będzie w Waszym Towarzystwie harmonijna z myślą o teraźniejszości".
Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Tuszymie przygotowani przez Panią Barbarę Muniak przedstawili inscenizację pt. "Na ratunek lasom". Dzieci w pięknych i oryginalnych strojach leśnych zwierząt, "radziły" jak ochronić las przed szkodliwym i niszczycielskim działaniem człowieka. Obecni na wieczornicy goście gromkimi brawami nagrodzili występ młodych aktor&#243w, ich umiejętności aktorskie i wiedzę o lesie, a także duże zaangażowanie i ogromny wkład pracy nauczycielki, Pani Barbary Muniak przygotowującej przedstawienie.
Nadleśniczy Zygmunt Jurasz przedstawił metody edukowania młodzieży szkolnej o lesie i formy wsp&#243łpracy ze szkołami gminy Przecław. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuszymie Pani Maria Kozioł opowiadała zainteresowanym o wieloletniej wsp&#243łpracy szkoły z nadleśnictwem, o realizowaniu Programu Edukacji Leśnej pt. "LAS" i kolejnych zadań wynikających z planu wsp&#243łpracy z Nadleśnictwem Tuszyma. W ramach realizacji tego programu nauczyciele i uczniowie klas młodszych i starszych organizują wycieczki do las&#243w i rezerwat&#243w, organizują konkursy szkolne i międzyszkolne wiedzy o lesie i jego mieszkańcach, np. konkursy "Zielnik", piosenek o lesie, konkursy plastyczne, przygotowują inscenizacje o tematyce leśnej i ekologicznej prezentowane rodzicom i pracownikom nadleśnictwa.
Członkowie Koła Fotograficznego pod opieką nauczycielki J&#243zefy Krzak w czasie plener&#243w zwiedzają i fotografują okoliczne lasy, a potem prezentują swe zdjęcia na forum szkoły. Właściwie to poprzez swoją działalność realizują przesłanie prof. Szafera; fotografują "ginące piękno" Tuszymy i okolicy: drewnianą architekturę, krzyże i kapliczki przydrożne, stare, zabytkowe (niekiedy bardzo zniszczone przez czas) nagrobki cmentarne itp. obiekty.
Młodzież szkolna pod opieką nauczycieli poznaje i zapisuje historię swojej wsi, parafii, zapisuje słownictwo gwarowe, zbiera eksponaty do izby pamięci, opiekuje się cmentarzem wojennym w Białym Borze.
Prezes KŚT Krystyna Gargas-Gąsiewska zabierając głos podziękowała za staropolską gościnę ze strony nadleśniczego Zygmunta Jurasza, przedstawiła wieloletnią już wsp&#243łpracę między Klubem, a Nadleśnictwem Tuszyma, możliwość organizowania plener&#243w dla tw&#243rc&#243w i wystawiania swoich prac w Sali Konferencyjnej.
Sporym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się r&#243wnież prywatna kolekcja leśniczego Leśnictwa Przyłęk Jerzego Kurzawy. Zbiory eksponat&#243w gromadzone przez wiele lat z historii łowiectwa, rezerwatu Buczyna w Przyłęku i ochrony przyrody były wspaniałą lekcją historii o naszym regionie dla młodzieży szkolnej, uzupełnianą ciekawymi opowieściami Pana Jerzego Kurzawy.
Wszyscy uczestnicy wieczornicy zabierający głos byli zgodni, że profesor Szafer uczynił wiele, by rozpoznać florę i faunę Puszczy Sandomierskiej, opisać ją i zachować dla potomnych. Podkreślali też, że Profesor ma r&#243wnież godnych następc&#243w – leśnik&#243w, artyst&#243w, nauczycieli, kt&#243rzy przede wszystkim kształtują wrażliwość dorosłych i młodzieży na piękno natury, poszanowanie przyrody i przywiązanie do swojej, małej ojczyzny. Wyrazili też nadzieję, że wychowywane przez nich młode pokolenie w przyszłości wykaże się większą świadomością ekologiczną i troską o nasze środowisko naturalne.Każdy uczestnik wieczornicy otrzymał folder wystawy "Wśr&#243d ogrod&#243w i las&#243w" z opisem wystawy i informacją o Nadleśnictwie Tuszyma. Wiersz J&#243zefy Kardyś – poetki i malarki, członkini KŚT umieszczony r&#243wnież na folderze najbardziej oddaje cud odradzania się wiosennej przyrody.ZMARTWYCHWSTANIEA wydaje się
Że dopiero co Ziemia zmartwychwstała
W szarej koszuli i boso
A już bzy zapachem wszystkich odurzają
I jabłonie w swych gałęziach
Naręcza kwiat&#243w niosąKawał nieba upadł do ogrodu
Niezapominajek błękitnymi poduchami
Zaś w rodzące się wśr&#243d bryłek roślinki
Można gapić się całymi godzinamiTrwa cud stwarzania życia
Maleńka chwilka
Niby nic się nie stało
A spod grudki wyłania się zielony listek
To maleńkie nasionko zmartwychwstałoMam nadzieję, że dzięki zorganizowanej wieczornicy okoliczni mieszkańcy i wszyscy zwiedzający wystawę "Wśr&#243d ogrod&#243w i las&#243w" mieli okazję oderwać się od codziennych spraw, doznać wzruszeń estetycznych w kontakcie z dziełami rąk ludzkich inspirowanymi pięknem natury.
J&#243zefa Krzak

Sprawdź również

Wieści Regionalne nr 3-4 (402-403) 4 IV 2023 – bezpłatna wersja jpg i pdf

W numerze m.in.: Strona 1: Strona 2: Chóralny Koncert Pasyjny Strona 3: Wieści mieleckie i …