Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Antykwariat wydawnictwa / Wydawnictwa / Wieści regionalne / Wieści Regionalne Nr 9/07 z 21 IX 2007 r.

Wieści Regionalne Nr 9/07 z 21 IX 2007 r.

W kolejną rocznicę pamiętnego września Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Ropczycach przygotowała dla mieszkańc&#243w, młodzieży i nauczycieli otwartą lekcję w ramach cyklu: „W cieniu historii Ziemi Ropczyckiej”, tym razem poświęconą działaniom wojennym w naszym regionie, a szczeg&#243lnie eksperymentom rakietowym na Podkarpaciu. Ta specyficzna lekcja historii odbyła się 14 września br. w sali widowiskowej ropczyckiego Centrum Kultury.
Dzięki tego typu spotkaniom organizowanym przez naszą bibliotekę, od kilku lat zbieramy nowe fakty o ludziach i wydarzeniach, poszukujemy pełnej prawdy o wielu zwycięstwach i bohaterach po to, by wpisać je w dzieje wojenne Ziemi Ropczyckiej.
Jednocześnie dążymy do tego, aby młodzież naszego powiatu z pietyzmem przechowała pamięć o tamtych wydarzeniach. Spotkanie 14 września 2007 w Centrum Kultury w Ropczycach prowadzili: Pan Zygmunt Jurasz – Nadleśniczy z Tuszymy, kt&#243ry jest bardzo mocno zaangażowany w poszukiwania rakiety V-2 na byłym, niemieckim poligonie w okolicach wsi Blizna i okolicach Mielca, Pan Władysław Tabasz – Prezes TPZR, autor wielu opracowań dotyczących działań wojennych w naszym Reginie.
Pan Adam Sikorski autor program&#243w poświęconych najnowszej historii „Było, nie minęło”, emitowanych w każdą sobotę w TV 3 , oraz Pan Andrzej Żylicz – Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Koło w Ropczycach, kt&#243ry odni&#243sł się do archiwalnych film&#243w wyemitowanych podczas spotkania. Om&#243wił także fakty, wydarzenia i zdjęcia zaprezentowane na spotkaniu.W otwartej lekcji historii uczestniczyli: władze samorządowe, młodzież ropczyckich szk&#243ł średnich oraz nauczyciele historii z całego powiatu. Grażyna WoźnyKierownik Działu Gromadzenia I Informacji Naukowej PiMBP w Ropczycach 22 września br. Adam Sikorski z ekipą filmową oraz kilkunastoma eksploratorami, m.in. z Krakowa, Rzeszowa, Lublina, Sędziszowa i Mielca przebywał w rejonie Blizny. Poprosiliśmy go wypowiedź. Oto jej fragment:
(…) Cała Polska żyje w tej chwili tą sprawą… Tak naprawdę jednak, to nie chodzimy za chwałą niemieckiego przemysłu zbrojeniowego, tylko za legendą polskiego podziemia, tych leśnik&#243w, wywiadowc&#243w… To jest po prostu dla nas sprawa pewnego honoru, bo kiedy w kolejnej książce, kt&#243ra ukazała się zupełnie niedawno nie przeczytałem ani słowa o ludziach stąd – 16 leśnikach, kt&#243rzy byli fundamentem tej ogromnej piramidy wywiadowczej. Jeżeli nie znalazłem ani słowa o oddziale Olka Rusina i tych partyzantach, kt&#243rzy tutaj działali, dając osłonę tym zwiadowcom, doszliśmy do wniosku, że pora odwr&#243cić te trendy. Znaleźliśmy wspaniałego partnera w osobie pana Zygmunta Jurasza, kt&#243ry tak się rozkochał w tych historycznych badaniach, że spokojnie może dzisiaj wystąpić z poważną naukową prelekcją na tematy rakietowe i oczywiście leśne.
Chcemy rozkręcić pewną spiralę zainteresowań lokalnych i te zainteresowania tu na miejscu rosną i myślę, że za dwa lata każda wycieczka, kt&#243ra będzie jechała w te okolice z pewnością skręci tu do rakietowego miasteczka w Bliźnie.
Na zdjęciu Adam Sikorski (w głębi) z członkami jego ekipy przy ruinach hali montażowej rakiet V2 w Bliźnie (tekst i fot. W. Gąsiewski)

Sprawdź również

Wieści Regionalne nr 1-2 (400-401) 28 II 2023 – bezpłatna wersja jpg i pdf

Strona 2 Paweł Pazdan dyrektorem szpitala Strona 3 Powstał „kosmiczny inkubator” Spotkanie opłatkowe Towarzystwa Gimnastycznego …