Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Fotogaleria / Wystawa: Oświetlenie. Historie wybrane

Wystawa: Oświetlenie. Historie wybrane

Od 9 lipca 2022 roku, aż do 25 lutego 2023 roku w Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” oglądać można czasową wystawę poświęconą historii oświetlenia. Przekrojowa ekspozycja będzie przedstawiać od prehistorii, aż do czasów PRL-u tematykę światła sztucznego.

Widzowie będą mogli przenieść się w czasy pradziejowe i zobaczyć jak wyglądało życie ówczesnych ludzi.  Na wystawie zrekonstruowana została nawet pradziejowa grota wraz z jej mieszkańcem. Nie zabrakło interesującego wątku rycerskiego oraz historii średniowiecznego zamku.

Prócz tego można poznać też powszechnie nieznane związki Ignacego Łukasiewicza z ziemią mielecką oraz poczuć się jak w dworze II poł. XIX wieku, oglądając wyposażenie wnętrz mieszkalnych tamtych czasów. Ekspozycje dopełniają liczne przykłady przepięknych lamp naftowych, elektrycznych oraz akcesoriów związanych z oświetleniem.

Interesującym wątkiem są też historie pierwszych funkcjonujących w Mielcu elektrowni oraz zaaranżowany pokój z czasów PRL-u.

Nie brakuje też licznych edukacyjnych kącików i niespodzianek dla najmłodszych. 

Zapraszamy do zwiedzania!

https://www.muzeum.mielec.pl/aktualnosc-556-wystawa_oswietlenie_historie_wybrane_w.html

Fot. W. Gąsiewski

Włodek Gąsiewski zaprasza do lektury swoich mieleckich i nie tylko publikacji:

BIESZCZADZKIE SZLAKI IKON /BIESZCZADY TRAIL OF ICONS/ DROGA DO ŁOPIENKI /THE WAY TO ŁOPIENKA/

„Mielec w fotografii ulicznej i słowie 20/21 – Mielec in street photo and the word 20/21”. Wydanie Mielec, czerwiec 2022. Tematem fotografii ulicznej są przypadkowe, odpowiednio uchwycone ujęcia życia ulicznego. Jest to dyscyplina z pogranicza reportażu oraz fotografii artystycznej… W albumie znalazło 130 ujęć w absolutnej większości rejestrujących ulice, ludzi, architekturę i przyrodę miejską. Podpisy i opisy słowne mają charakter liryczno-poetycki, w oszczędny, ale też i artystyczny sposób przekazujące nastrój pokazany na fotografiach. W związku z tym album może być zwięzłym zapisem dokumentalno-artystycznym z życia miasta Mielca z początku lat 20. XXI wieku. Publikacja jest po polsku i angielsku i może być pamiątką nie tylko miejscowych, ale też i wielu gości z zagranicy przebywających w Mielcu. Szukaj w mieleckich księgarniach oraz w internecie:

https://allegro.pl/oferta/mielec-w-fotografii-ulicznej-i-slowie-20-21-12254912139

V Kolumna III Rzeszy i kaci ziemi mieleckiej podczas okupacji niemieckiej – Rudolf Zimmermann i inni, nowa książka historyczna Włodka Gąsiewskiego

Sprawiedliwi i nie tylko ziemi mieleckiej i okolic – historie pomocy Żydom na tle strachu, obojętności i zdrady

Sprawdź również

Wieczór z operetką i musicalem

Arie operetkowe, hity musicalowe i piosenki z repertuaru Franka Sinatry rozbrzmiewały przez dwie godziny podczas …