Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Wystawa szopek w Galerii ESCEK DK SCK

Wystawa szopek w Galerii ESCEK DK SCK

Wystawa Szopek Krakowskich jest już do dyspozycji zwiedzających w Galerii ESCEK Domu Kultury SCK. Jej zapowiedź wzbudziła duże zainteresowanie szkół z Mielca i powiatu mieleckiego. Piętnaście większych, mniejszych, kolorowych szopek zachwyca kunsztem wykonania i przywiązaniem do detalu. Budzi szacunek do – wymagającej niezwykłych umiejętności i cierpliwości – pracy jej twórców.

Podczas wernisażu wystawy, który odbył się 2 grudnia, o historii szopkarstwa opowiadała Anna Piera, pracownik Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Szopki krakowskie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa prezentujemy w Galerii ESCEK do 15 stycznia. Te wyjątkowe prace, zgłaszane w Konkursach Szopek Krakowskich na przestrzeni ostatnich 50 lat, są autorstwa wielokrotnych laureatów konkursu, m.in.: Dariusza Czyża, Antoniego Wołka, Stanisława Guńkiewicza, Romana Sochackiego, Bronisława Pięcika, Leszka Zarzyckiego.

Krakowskie szopkarstwo jest fenomenem kulturowym i artystycznym, wpisanym na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Historia szopkarstwa sięga XIX wieku. Podczas długich, zimowych wieczorów w podkrakowskich miejscowościach zrodziła się tradycja, która stała się fenomenem kulturowym i artystycznym nie tylko w Polsce, ale też na świecie. W martwym sezonie budowlanym cieśle i murarze tworzyli wyjątkowe instalacje. Niewielkie, łatwe do przenoszenia konstrukcje z czasem ewoluowały w strzeliste, wielopoziomowe i bogato zdobione budowle. Tradycyjnie były używane do odgrywania jasełek podczas kolędowania po domach. W drugiej połowie XIX wieku wykształcił się kanon szopek – były smukłymi konstrukcjami z jedną główną wieżą i dwoma bocznymi.

Charakterystyczne dla szopek krakowskich są elementy nawiązujące do zabytków architektury miasta takich jak kościół Mariacki, wawelska Kaplica Zygmuntowska czy Brama Floriańska. Nie brakuje wątków znanych z legend o Smoku Wawelskim czy Lajkoniku.

Niestety, tradycja szopkarska wymierała w czasach zaborów z powodu zakazów władz. Twórczego ducha szopkarzy udało się wskrzesić, kiedy to w 1937 roku ogłoszono pierwszą edycję konkursu szopek krakowskich. Od 1945 roku w konkursie spośród wielu zgłaszanych propozycji wyłaniane są te najwspanialsze.

Galerii ESCEK jest otwarta dla zwiedzających:

poniedziałek – galeria nieczynna; wtorek – od godz. 13.00 do 19.00; środa – od godz. 13.00 do 19.00; czwartek – od godz. 13.00 do 19.00; piątek – od godz. 13.00 do 19.00; sobota – galeria nieczynna; niedziela – od godz. 15.00 do 19.00

Informacje dla grup zorganizowanych, które mogą indywidualnie ustalić sobie dni i godziny odwiedzin (poza wyżej podanym harmonogramem). W celu ustalenia szczegółów odwiedzin w Galerii i zwiedzenia wystawy przez grupy zorganizowane, prosimy kontaktować się telefonicznie (17 787 50 13) lub mailowo (imprezy@kultura.mielec.pl) z Działem Organizacji Imprez i Wystaw Artystycznych Domu Kultury SCK.

Wernisaż poprowadziła Justyna Pomykała – Berached.

Wystawa czynna będzie do 15 stycznia 2023 r.Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Małgorzata Rojkowicz

p r o m o c j a

Włodek Gąsiewski zaprasza do lektury swoich mieleckich i nie tylko publikacji:

Włodek Gąsiewski, „moje okruchy Kantora od krakowskiej „Umarłej klasy” przez Hohenbach (Czermin), Schönanger, Mielec…”

Włodek Gąsiewski, Krystyna Gargas-Gąsiewska „Bieszczadzkie szlaki ikon – droga do Łopienki” wydanie drugie 2022

„Mielec w fotografii ulicznej i słowie 20/21 – Mielec in street photo and the word 20/21”. Wydanie Mielec, czerwiec 2022. Tematem fotografii ulicznej są przypadkowe, odpowiednio uchwycone ujęcia życia ulicznego. Jest to dyscyplina z pogranicza reportażu oraz fotografii artystycznej… W albumie znalazło 130 ujęć w absolutnej większości rejestrujących ulice, ludzi, architekturę i przyrodę miejską. Podpisy i opisy słowne mają charakter liryczno-poetycki, w oszczędny, ale też i artystyczny sposób przekazujące nastrój pokazany na fotografiach. W związku z tym album może być zwięzłym zapisem dokumentalno-artystycznym z życia miasta Mielca z początku lat 20. XXI wieku. Publikacja jest po polsku i angielsku i może być pamiątką nie tylko miejscowych, ale też i wielu gości z zagranicy przebywających w Mielcu. Szukaj w mieleckich księgarniach oraz w internecie:

https://allegro.pl/oferta/mielec-w-fotografii-ulicznej-i-slowie-20-21-12254912139

V Kolumna III Rzeszy i kaci ziemi mieleckiej podczas okupacji niemieckiej – Rudolf Zimmermann i inni, nowa książka historyczna Włodka Gąsiewskiego

Sprawiedliwi i nie tylko ziemi mieleckiej i okolic – historie pomocy Żydom na tle strachu, obojętności i zdrady

Sprawdź również

Wieczór z operetką i musicalem

Arie operetkowe, hity musicalowe i piosenki z repertuaru Franka Sinatry rozbrzmiewały przez dwie godziny podczas …