Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Zmarł Zbigniew Gajek legenda poligrafii

Zmarł Zbigniew Gajek legenda poligrafii

Zmarł Zbigniew Gajek (1957-2014) legenda mieleckiej współczesnej poligrafii

 

    Zbigniew Gajek urodził się 10 lutego 1957 r. w Bochni, jako syn Antoniego i Zdzisławy z domu Matus. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Niepołomicach, gdzie zdał maturę w 1976 roku. Następnie w 1977 roku ukończył Pomaturalne Studium Poligraficzne w Krakowie, po czym w latach 1977-1980 pracował w Akademii Ekonomicznej w Krakowie w komórce fotograficzno-poligraficznej. W tym czasie odbywał zasadniczą służbę wojskową.  W 1980 r. ożenił się ze Zdzisławą Borowiec z Pława k. Borowej. Z tego związku na świat przyszło troje dzieci: Monika, Ilona i Beata. W Pławie małżeństwo Gajków wybudowało dom jednorodzinny. W 1980 r. rozpoczął pracę w WSK PZL Mielec w zakładowej drukarni. W tym czasie drukował m.in. gazetkę „Solidarności” i inne druki związkowe.
W 1984 r. Zbigniew Gajek podjął pracę w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Sadkowej Górze k. Mielca, początkowo jako brygadzista, a następnie został awansowany na kierownika Spółdzielni. W 1993 r. zakończył tam pracę i rozpoczął własną działalność gospodarczą zakładając przy miejscu zamieszkania w Pławie Zakład Poligraficzny, początkowo pod nazwą Zakład Wyrobów Papierniczych. Pierwszą pracą jaką wykonał był druk miesięcznika „Wieści z Gminy” (nr 8(38) z 15 VIII 1993 r.), które już trzeci rok wydawał po sąsiedzku w Borowej Włodzimierz Gąsiewski. Następnie wykonywał różnorodne prace poligraficzne, m.in. zeszyty, druki akcydensowe, druki na zlecenie, plakaty, ulotki itp. Jesienią 1994 r. drukował dokumenty na VI Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, który odbywał się w Mielcu. Początkowo w zakresie komputerowych opracowań graficznych współpracował z sąsiedzkim wydawnictwem Włodzimierza Gąsiewskiego, a następnie ze studiem graficznym GRAFMARR w Mielcu, wchodzącym w skład Agencji Rozwoju Regionalnego MARR Mielec. Wówczas na szerszą skalę rozpoczął druk broszur i książek. Wkrótce też uruchomił swoje własne komputerowe studio graficzne. Jednym z pierwszych Jego wydawnictw była książka s. Barbary Salomei Czerskiej CSDP pt. „Ks. dr Adam Kopyciński – proboszcz w Gawłuszowicach”, sygnowana i datowana: Sandomierz 1999.
W tym samym 1999 r. wydrukował „Przewodnik Powiat Mielecki”, autorstwa Włodzimierza Gąsiewskiego. Firma Zbigniewa Gajka w tych latach rozwijała się bardzo dynamiczne i aby sprostać zamówieniom i przybliżyć się do potencjalnych klientów w 2003 r. Zbigniew Gajek wybudował drukarnię wraz ze studiem do składu komputerowego przy ul. Korczaka w Mielcu. Od tej pory wykonywał już pełen zakres usług poligraficznych, wykonując skład komputerowy i druk albumów, książek, kalendarzy, plakatów i wszelkich innych druków. Stale unowocześniał park maszyn drukarskich, komputerów, naświetlarek i innych urządzeń pomocniczych. Specjalizował się m.in. w druku książek i czasopism, wykonując zamówienia z Mielca i regionu, ale także z województwa podkarpackiego i całego kraju. Niejednokrotnie drukował też wydawnictwa zagraniczne, m.in. charytatywnie na potrzeby misyjne w Afryce, które organizował ks. Marian Midura. Dla wielu organizacji społecznych, szkół i parafii niejednokrotnie drukował po obniżonej cenie lub całkiem bezpłatnie. Pracował społecznie na rzecz przedszkola w Borowej oraz Szkoły Podstawowej w Pławie, gdzie uczęszczały jego córki. Znacznie wspierał jako sponsor I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego, które kolejno ukończyły jego trzy córki. Angażował się także w działalność społeczną, m.in. w 1989 r. był członkiem założycielem Towarzystwa Miłośników Gminy Borowa, w latach 90. był członkiem Rady Sołeckiej w Pławie oraz członkiem tamtejszej OSP. Został wyróżniony Srebrnym i Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Otrzymał także wiele podziękowań i dyplomów. Zawsze pracował bardzo dużo. Niemalże własnoręcznie przy pomocy rodziny wybudował dom, a następnie własną firmę. Dbał o rodzinę.  Był wzorowym mężem, ojcem i dziadkiem. Był uczynny i koleżeński dla sąsiadów, mieszkańców Pława, gminy Borowa oraz wielu innych z Mielca i okolic. Prywatnie nie miał zbyt wiele czasu na dodatkowe zajęcia. Od młodości pasjonowała go fotografia. Zajmował się także wideofilmowaniem. Lubił wędkować i jeździć na nartach. Cechowała go niezwykła skromność.
     Zbigniew Gajek w ciągu 21 lat swojej działalności stworzył najpierw w Pławie, a następnie w Mielcu niemalże centrum drukarsko-wydawnicze. W jego zakładzie powstało co najmniej kilkaset książek, w tym bardzo wiele poważnych wydawnictw naukowych, albumowych i historycznych. Niestety nie miał czasu na ich bieżącą dokumentację. Część z nich znamy i wkrótce będziemy publikowali ich tytuły i lata wydania. Niemniej jednak zwracamy się do naszych Czytelników, aby przesyłali nam informacje o różnorodnych drukach, jakie powstały w Zakładzie Poligraficznym Zbigniewa Gajka. W przyszłości powstanie z nich swoista bibliografia Jego Zakładu.
    Zbigniew Galek zmarł nagle 28 października 2014 r., a uroczystości pogrzebowe odbyły się 30 października 2014 r. w Kościele pw. św. Mikołaja w Borowej i zgromadziły  liczne rzesze Jego rodziny, sąsiadów, mieszkańców gminy Borowa, współpracowników i przyjaciół. W pogrzebie uczestniczył m.in. Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl, Wójt Gminy Borowa – Władysław Błażejowski oraz przedstawiciele władz powiatowych, wielu instytucji i firm. Nabożeństwo żałobne koncelebrowało w intencji Zbigniewa Gajka wielu księży, m.in. proboszcz borowskiej parafii ks. Stanisław Polek, poprzedni proboszcz ks. Józef Mróz, który wygłosił homilię, proboszcz parafii Ducha Świętego z Mielca ks. Waldemar Ciosek, kuzyn zmarłego ks. prof. Józef Stala, proboszcz z Pogórskiej Woli ks. Jerzy Borczewski, ks. Grzegorz Grzych z parafii św. Mateusza w Mielcu oraz księża z okolicznych parafii i Seminarium Duchownego w Tarnowie. Na prośbę rodziny zamiast kwiatów składane były datki na tacę przeznaczone na Hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej. Śp. Zbigniew Gajek został pochowany na cmentarzu parafialnym w Borowej.
    Wydawca i redaktor naczelny „Wieści Regionalnych” przez cały ten okres współpracował w ramach działalności gospodarczej, a także prywatnie i rodzinnie ze Zbigniewem Gajkiem.
Wraz z Jego śmiercią tracimy wspaniałego kolegę i partnera biznesowego. W związku z tym składamy szczere wyrazy współczucia Rodzinie śp. Zbigniewa Gajka. Cześć Jego pamięci!

Agencja Wydawnicza „Promocja”
Redakcja „Wieści regionalnych”
i rodzina Gąsiewskich
Źródła: Informacje własne,
J. Witek, Encyklopedia miasta Mielca. T. 3., Mielec 2009 r.

 

Sprawdź również

Spektakl „Zgrywusy”

Spektakl „Zgrywusy” w wykonaniu aktorów młodzieżowego Teatru „Magia” dobrze wypadł na scenie Domu Kultury SCK. …