W dniu 15 sierpnia bieżącego roku 2020 obchodzimy 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej, nazywanej także „Cudem nad Wisłą”. Według historyków bitwa ta jest oceniana jako jedna z 18 najważniejszych bitew na świecie. Zadecydowała ona o dalszych losach Polski i Europy, chroniąc je przed nawałą bolszewicką i zalewem komunizmu.
Dzień ten jest dla Polaków jest dniem szczególnym, gdyż obchodzimy w nim także: Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, oraz Święto Wojska Polskiego.
W 1920 r. w czasie zagrożenia bolszewickiego – Polacy zaczęli się gorąco modlić. Episkopat Polski zaapelował do Ojca Świętego i episkopatów całego świata o „szturm do Boga” – o modlitwę za Polskę. Przy współudziale wiernych i władz państwowych dopełniono publicznego aktu zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusowemu połączonego z ponowieniem aktu obrania Maryi Królową Polski. Z poparciem marszałka Józefa Piłsudskiego wystosowano również petycję do papieża z prośbą o kanonizację bł. Andrzeja Boboli – którego uważano wówczas za jednego z trzech Patronów Polski. Po dokonaniu aktu kanonizacji odprawiano publicznie nowennę do Jego Imienia. WARSZAWA BYŁA NA KOLANACH – tak stwierdza pisarka Ewa Storożyńska. Na kolanach była także cała Polska. Organizowano całodobowe adoracje Najświętszego Sakramentu. Kto żyw i komu miły był Bóg i Ojczyzna padał wtedy na kolana , zanosząc do Boga swe gorące modły o nadprzyrodzoną pomoc. Biskupi wystosowali też apel do narodu. Jego owocem było 105 000 zgłoszeń do Armii Ochotniczej uformowanej przez gen. Hallera.
Jak się okazało, modlitwy zostały wysłuchane. Matka Boża po raz kolejny przyszła nam z pomocą. A działo się to w przede dniu i w dniu Jej Święta – Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – dokładnie 100 lat temu.
- W dniu 14 sierpnia 1920 r.w Ossowie pod Warszawą wczesnym rankiem na niebie ukazała się Matka Boża Łaskawa – patronka Warszawy i Strażniczka Polski. Zajaśniała w momencie natarcia Rosjan tuż nad polskimi oddziałami ochotniczymi ( złożonymi głównie z gimnazjalistów i studentów), które to zachęcał do walki ks. Ignacy Skorupka. Ten widok uwieczniony jest na obrazie Jerzego Kossaka. Na jej widok atakujący bolszewicy oniemieli, a potem – śmiertelnie przerażeni – zaczęli szybko uciekać .Wzięci do niewoli opowiadali później ,że „ widzieli księdza w komży z krzyżem w ręku, a nad nim Matkę Bożą”.
- W uroczystość Wniebowzięcia Matka Boża Łaskawa ukazała się na niebie po raz drugi. Stało się to około pierwszej w nocy w Wólce Radzymińskiej. Grozę zjawiska potęgowała asysta Matki Bożej. Towarzyszyły Jej oddziały przerażających skrzydlatych, konnych rycerzy zakutych w połyskujące stalowe zbroje. Na ten widok bolszewicy rzucili się do szaleńczej ucieczki.
Trzeba zauważyć, że publiczne Objawienia Matki Bożej na tak wielką skalę, nie zdarzyły się nigdzie na świecie, ani przed tym, ani potem.
Wyżej wspomniane objawienia i fakty są szczegółowo opisane w książce Małgorzaty Pabis i Henryka Bejdy pt. „Maryja mówi do Polaków”, oraz w książce Ewy Storożyńskiej pt. „ Matka Boża Łaskawa, a Cud nad Wisłą”
Chciałem jeszcze dodać, że pamiętam opowiadania naocznego świadka tych wydarzeń – nieżyjącego już Józefa Palucha z Tuszowa Narodowego, który potwierdzał jedno z tych objawień. Zaznaczał on, że nie wszyscy Polacy mieli łaskę, aby to widzieć. Objawienie Matki Bożej było skierowane do naszych wrogów.
W tym szczególnym dniu, w wielu miejscowościach Polski organizowane są patriotyczne uroczystości. W Tuszowie Narodowym odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy zawierającej nazwiska żołnierzy wywodzących się z terenu Gminy Tuszów Narodowy, którzy brali udział w wojnie 1920 r.
Kazimierz Tarapata (z Tuszowa Narodowego)