Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Budowlanych udali się do Słowenii

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Budowlanych udali się do Słowenii

35W dniach 18-23.04.2016 uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Budowlanych udali się do Osnovna Sola w Pivka w Słowenii na kolejną wymianę uczniowską. ZSB od września realizuje międzynarodowy projekt Erasmus+ „Building Resources and Innovation to Develop Global Education”, czyli – „Tworzenie zasobów i innowacji dla rozwoju edukacji globalnej” – „The Bidge – Most”. Aleksandra Popiołek, Łucja Pietrzycka, Natalia Giermata, Marta Misiewicz, Marzena Dul i Maria Rajpold, pod opieką Aliny Dziurgot i Joanny Balcerzak, podczas pobytu za granicą brały udział w licznych zajęciach z młodzieżą z ośmiu szkół europejskich: Wielka Brytania – Peterlee – Academy at Shotton Hall, Hiszpania – Albacete – Instituto de Educación Secundaria Leonardo da Vinci, Holandia – Castricum – Jac. P. Thijsse College, Chorwacja – Novi Marof  Osnovna škola „Podrute”, Włochy  – Sant’agata De Goti  – Istituto Di Istruzione Superiore “De Liguori’”, Norwegia  – Agotnes – Tranevagen ungdomsskule, Słowenia –  Pivka – Osnovna Sola Pivka..

Projekt ma na celu poznawanie się młodych ludzi poprzez umożliwienie im współpracy w różnych dziedzinach. Tematem tego spotkania było rozwijanie sprawności czytania, zarówno w językach ojczystych jak i w języku wspólnym dla uczestników spotkania, czyli angielskim. Podniesienie czytelnictwa wśród młodzieży oraz wykazanie atrakcyjności książek i zachęcenie do czytania to cele, jakie postawili sobie organizatorzy w Słowenii.

Uczniowie po zwiedzaniu szkoły w ramach poznawania się nawzajem przedstawili wykonane wspólnie filmy przedstawiające szkołę, miasto i region. Następnie „przełamując lody” mieli okazję poznać rówieśników z wszystkich uczestniczących w projekcie krajów w trakcie „Dnia Kultury”. Międzynarodowe grupy ćwiczyły pismo antyczne oraz poznawały inne alfabety, śpiewały „Odę do Radości” w kilku językach, poznawały hymny innych krajów, pisząc ich słowa w różnych językach, przygotowywały występy teatralne i taneczne, bawiły się w gry dziecięce z XI i XVI wieku, wycinały ze sklejki kontury państw, a następnie kleiły mapę Europy, gotowały europejskie potrawy, rysowały postaci z lektur i wiele innych. Drugiego dnia w szkole w Pivce odbyły się warsztaty muzyczne, literackie, kulinarne, taneczne, techniczne i warsztaty scenografii, a efekty pracy młodzieży były prezentowane na popołudniowym Dniu Kultury w formie pokazu tanecznego, występu scenicznego, degustacji potraw, prezentacji prac graficznych i technicznych w postaci mapy Europy z zaznaczonymi państwami projektu, czy też występu wokalnego. Szczególne miejsce w występach artystycznych mieli gospodarze ze szkoły w Pivce, które mogliśmy oglądać w występach pary tanecznej, grypy tanecznej cheerleaderek oraz w chórze i zespole wokalno-instrumentalnym oraz przedstawieniu kabaretowo- teatralnym. Było to niecodzienne wydarzenie, które relacjonowała słoweńska telewizja.

Ważnym wydarzeniem okazała się „Noc w bibliotece”, która tak naprawdę zaczęła się już popołudniu zajęciami w międzynarodowych grupach uczniów i nauczycieli z ośmiu państw. W zajęciach położono nacisk na ćwiczenie umiejętności lingwistycznych i literackich oraz artystycznych. Zajęcia były przeprowadzone ciekawymi metodami zachęcającymi uczniów do wykonywania tłumaczeń, mówienia, opowiadania, pisania w języku angielskim, a także malowania przetłumaczonych fraz. Po pracy w grupach uczestnicy spotkania posilili się pizzą, by kontynuować ćwiczenia językowe przy muzyce i zabawie. Po przygotowaniu sobie miejsca do spania rozpoczęła się noc czytania „w łóżku”. Włączając się w ogólnokrajową akcję Dnia Czytelnictwa w Słowenii i uczestnicząc w wielu warsztatach, poznając nowe sposoby i metody czytania, polecane przez innych ciekawe książki uczestnicy projektu spędzili bardzo ciekawie noc. Dodatkową atrakcją były zabawy (np. poszukiwanie skarbu), czytanie przy latarce i spanie w szkole we własnych śpiworach w międzynarodowym towarzystwie.

Ważne dla kontynuacji projektu Erasmus+ było spotkanie nauczycieli, na którym dyskutowano nad realizacją dotychczasowych i przyszłych punktów trzyletniego projektu. Nauczyciele również brali udział w zajęciach, czy to z młodzieżą, jak podczas Nocy w bibliotece, czy też w warsztatach metodycznych. Gospodarze zorganizowali dla gości bardzo atrakcyjne wycieczki do zamku w Lublanie, do światowej sławy Jaskini Postojna, czy na skocznię narciarską w Planicy, które pozostaną na zawsze w pamięci. Mielczanie także uczestnikami dziewiętnastowiecznej lekcji w Muzeum Szkolnictwa w stolicy Słowenii. Przebrani z odpowiednie mundurki, zarówno uczniowie jak i nauczyciele, pisząc na małych tabliczkach doświadczali dyscypliny surowego nauczyciela z epoki monarchii austro-węgierskiej. Młodzież miała także okazję pojechać nad Adriatyk z rodzinami goszczącymi ich w swoich domach.

Dodatkowym atutem była nieustanna konieczność posługiwania się językiem angielskim, co zaowocowało przełamaniem barier przed swobodnym mówieniem w tym języku. Mieszkanie u rodzin słoweńskich umożliwiło nawiązanie przyjaźni i pokazało serdeczność i gościnność Słoweńców.

Pobyt w międzynarodowym spotkaniu szkół projektu Erasmus plus dostarczył uczestnikom wielu nowych doświadczeń. Poszerzył naszą wiedzę geograficzną o Słowenii, jej kulturze, zwyczajach, zabytkach, gustach kulinarnych. Pogłębił wiedzę i umiejętności językowe, literackie, artystyczne, ale przede wszystkich bardzo zmotywował nas do nauki języka angielskiego.

Zbigniew Wicherski

Sprawdź również

„Bliżej gwiazd” Oksany Miry Kulczyckiej

Mielecka publiczność ma od 17 stycznia możliwość obcowania ze sztuką znakomitej artystki, Oksany Miry Kulczyckiej. …