Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Bezpieczeństwo / Wpadki i wypadki / 75-lecie mieleckiego przemysłu lotniczego – Piknik Jubileuszowy

75-lecie mieleckiego przemysłu lotniczego – Piknik Jubileuszowy

17 sierpnia 2013 r., od wczesnych godzin popołudniowych rozpoczęła się druga część przewidzianych na ten dzień uroczystości związanych z obchodami 75-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu. Tym razem był to zorganizowany przez PZL Mielec i Aeroklub Mielecki, przy współudziale Urzędu Miasta Mielca i Samorządu Województwa Podkarpackiego, Piknik Jubileuszowy, którego główną część stanowiły pokazy lotnicze historycznych i współczesnych statków powietrznych, które produkowanych w Mielcu. Tak więc na niebie tego dnia pokazały najsłynniejsze mieleckie produkty, m.in. samoloty: Lim, Bies, AN-2, Dromader, M28. Jedną z głównych atrakcji był występ słynnego wojskowego zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”. Nad lotniskiem w Mielcu pojawił się również śmigłowiec S-70i BLACK HAWK, produkowany w PZL Mielec.

Dzięki staraniom Aeroklubu Mieleckiego, koordynującego lotniczą część pikniku, mogliśmy zobaczyć występ Retro Sky Team – słowackiej grupy rekonstrukcyjnej, składającej się z ośmiu samolotów stylizowanych na maszyny z okresu II wojny światowej, które zainscenizowały walkę w powietrzu z elementami pirotechnicznymi. Dopełnieniem tego pokazu była inscenizacja działań wojennych prowadzonych na ziemi. Miłośnicy awiacji mogli też podziwiać kunszt m.in. mistrza świata w akrobacji szybowcowej Macieja Pospieszyńskiego czy Wiesława Ceny – wieloletniego pilota doświadczalnego mieleckich zakładów lotniczych. Równie widowiskowo wyglądał desant w wykonaniu mistrzów świata w skokach spadochronowych z WKS Wawel Kraków oraz członków mieleckiego aeroklubu. Wszystkie powietrzne występy fachowo komentował popularny dziennikarz i prezenter Tadeusz Sznuk, znany ze swojego zamiłowania do lotnictwa.

Oprócz pokazów w locie Aeroklub Mielecki przygotował wystawę statyczną zabytkowych szybowców i samolotów produkowanych w Mielcu, a także ekspozycję innych wyrobów mieleckiego przemysłu, m.in. legendarny samochód Mikrus, pojazdy Melex oraz elektryczny samochód ELV001. Odbyły się również pokazy modeli latających, zaś najmłodsi uczestnicy pikniku rywalizowali
w zawodach balonowych „Mały Gordon Bennett” i innych konkursach związanych z lotnictwem.

Po zakończeniu lotniczej parady miały miejsce wystąpienia oficjalne, podczas których głos zabrali: prezes PZL Janusz Zakręcki, prezydent Mielca Janusz Chodorowski, marszałek województwa Władysław Ortyl. Następnie wicewojewoda województwa podkarpackiego Alicja Wosik wręczyła ośmiu zasłużonym pracownikom Zakładu Złote Medale za Długoletnią Służbę przyznane przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Odznaczenia otrzymali: Anna Dudek, Józef Grzesik, Karol Kapinos, Jan Mazur, Kazimierz Pikula, Mieczysław Skrzypczak, Henryk Soboń, Stanisław Śmist.

Oprócz pokazów lotniczych organizatorzy jubileuszowego pikniku przygotowali wiele innych atrakcji. Kilkunastu animatorów prowadziło dla dzieci i dorosłych zabawy i konkursy  zręcznościowe. W strefie dziecięcej znajdowały także m.in. zjeżdżalnie, gigantyczne piłkarzyki i inne nadmuchiwane atrakcje, kolejka szynowa, a nawet… żyroskop. Najmłodsi uczestnicy pikniku mogli poznawać tajniki sztuki origami i rywalizować w konkursie na najdłuższą kolorowankę. W tym czasie ich rodzice sprawdzali swoją fachową wiedzę i umiejętności w quizach oraz zawodach sprawnościowych o tematyce lotniczej.

Entuzjaści nauki mogli odwiedzić namioty Politechniki Rzeszowskiej, Fundacji Wspierania Edukacji i programu Radiolatorium, w których prowadzone były unikalne prezentacje i doświadczenia naukowe. Strefę edukacji i nauki, zorganizowaną pod patronatem Regionalnego Programu Operacyjnego,  wypełniły unikalne eksponaty i eksperymenty związane z lotnictwem i aeronautyką, m.in. bezzałogowe aparaty latające, modele statków powietrznych i kosmiczny łazik. Przeprowadzane były także na żywo interaktywne doświadczenia pokazujące działanie praw fizyki, szczególnie tych, które są wykorzystywane w konstrukcjach lotniczych. Swoją działalność promowała Politechnika Dziecięca – projekt edukacyjny realizowany przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Kolejnym, już finałowym elementem pikniku była część artystyczna, którą rozpoczął występ mieleckiego zespołu rockowego Mr Pollack, który podczas pikniku po raz pierwszy zagrał na żywo kompozycję Black Hawk Song. Następnie zaprezentowała się grupa Chrząszcze, wykonująca przeboje zespołu The Beatles. Gwiazdą wieczoru i całego pikniku była Sylwia Grzeszczak, od kilku lat nieprzerwanie zajmująca czołowe miejsca na listach przebojów, laureatka konkursów ESKA Music Awards, VIVA Comet czy Superjedynki.

Piknik Jubileuszowy, który odwiedziło tysiące osób z Mielca i regionu, a także zapewne z dalszych części kraju, doskonale uświetnił 75-lecie istnienia przemysłu lotniczego w Mielcu. Był też przykładem współpracy kilku różnych instytucji, które PZL Mielec zjednoczył w jego realizacji, poza rozrywką i zabawą umożliwiając jednocześnie, promocję mieleckiego przemysłu lotniczego i lotnictwa, a także miasta Mielca i województwa podkarpackiego. Należy przy okazji zauważyć że obecny mielecki przemysł lotniczy, nadal dominuje jako wizytówka grodu nad Wisłoką i stanowi ważną część „Doliny Lotniczej”.

Inf. Włodzimierz Gąsiewski

Zdjęcia: Damian Gąsiewski, Włodzimierz Gąsiewski

 

Zobacz amatorski film – migawki z pokazów lotniczych

 

75-lecie przemysłu lotniczego w Mielcu – Piknik Jubileuszowy Lotnisko Mielec 17 VIII 2013 r.

Sprawdź również

40-letni mielczanin najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie

14.10.2024. Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 40-letni mieszkaniec Mielca. Mężczyzna podejrzany jest …