Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Życie kulturalne / Artystyczny Wieczór Niepodległości w Wadowicach Dolnych

Artystyczny Wieczór Niepodległości w Wadowicach Dolnych

10 XI 2013 r. w Samorządowym Ośrodku Kultury i Rekreacji Gminy Wadowice Górne z siedzibą w Wadowicach Dolnych w powiecie mieleckim odbywały się uroczyste obchody odzyskania niepodległości przez Polskę. Wieczór zainaugurował montaż słowno-muzyczny w wykonaniu zespołu „Wadowiaczki”, działającego przy SOKiR w Wadowicach Dolnych pod kierunkiem Leszka Gruszeckiego. Na uroczystości przybyli m.in. ks. kan. Jacek Należny – proboszcz parafii w Wadowicach Dolnych, ks. Piotr Machnik – wikariusz parafii w Wadowicach Dolnych oraz ks. Bernard Budacz – wikariusz parafii w Wadowicach Górnych; radni powiatowi: Michał Deptuła i Stanisław Kagan; Stefan Rysak – wójt gminy Wadowice Górne z małżonką, Józefa Kozioł – sekretarz gminy wraz z małżonkiem; Agnieszka Pluta – skarbnik gminy wraz z małżonkiem; Janusz Piechota – przewodniczący Rady Gminy i radni gminni, sołtysi wsi gminy Wadowice Górne oraz licznie przybyli mieszkańcy gminy. Rolę gospodarza pełniła i prowadziła program – Zofia Midura – dyrektor SOKiR w Wadowicach Dolnych, która  dalszej części programu  wręczyła podziękowania i dyplomy Krystynie Ziembie, Ryszardzie Sajdak, Marii Serafin oraz Barbarze Nowak. Panie te reprezentowały gminę podczas „Targów przedsiębiorczości i produktów lokalnych LGD PROWENT – Wola Chorzelowska 2013”. Prezentowały one twórczość artystyczną gminy uzyskując III miejsce wśród gmin powiatu mieleckiego oraz części gmin województwa podkarpackiego.

Następnie Anna Maroń – prezes Stowarzyszenia „Jutrzenka”, które było współorganizatorem wieczoru, zaprosiła na degustację potraw w ramach propagowania zdrowej żywności  pod hasłem: „Zdrowe, bo tradycyjne”. Ta część spotkania odbyła się przy suto zastawionym staropolskim stole, gdzie dominowały potrawy regionalne, mięsne i wędliniarskie, sałatki i ciasta. Podany był też swojski chleb na zakwasie, a za przekąskę służyły kiszone ogórki. Do tego był jeszcze czerwony barszczyk, a dla dorosłych do degustacji nalewka regionalna.

Następnie po uczcie dla ciała, w ramach duchowej strawy wystąpił zespół teatralny Stowarzyszenia ,,Gracja" z Czermina, który przedstawił sztukę pt. ,,Diabeł na Podhalu''. Jest to historia dwóch zwaśnionych rodzin góralskich, która po różnych perypetiach za przyczyną diabła zaczyna dochodzić do zgody. Spektakl opracowała i wyreżyserowała Małgorzata Osika, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum w Czerminie. Dekoracje zaprojektowała i wykonała Janina Herchel wraz z członkiniami Stowarzyszenia Kobiet ,,Gracja'' w Czerminie. Panie z tego stowarzyszenia grają wszystkie role, w tym męskie. Prezesem stowarzyszenia ,,Gracja'' jest Józefa Śpiewak. Oprawę muzyczną przygotował Krzysztof Jagusiak, nauczyciel muzyki w Gimnazjum w Czerminie. Spektakl został dofinansowany przez Powiat Mielecki.

Na zakończenie wieczoru zaprezentował się jeszcze zespół „Positiv” prowadzony przez Martę Giża.

 

Inf. i fot.: Włodzimierz Gąsiewski

 

 

Wieczór Niepodległości w Wadowicach Dolnych

Sprawdź również

Zwycięstwo BezNazwy

Grupa Tańca BezNazwy, działająca w Domu Kultury SCK, nie próżnuje. Ledwo tancerki pod wodzą Joanny …