Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Chóralnie i organowo – koncert cecyliański

Chóralnie i organowo – koncert cecyliański

Chór Nauczycielski ZNP i SCK „Akord”, Dom Kultury SCK, Parafia pw. MBNP zapraszają mielecką publiczność na kolejny Koncert Cecyliański, który odbędzie się 20 listopada o godz. 19 w kościele pw. MBNP.

Chóralnie i organowo

Koncerty Cecyliańskie odbywają się w Mielcu od kilku lat z inicjatywy Chóru Nauczycielskiego ZNP i SCK „Akord”. Swoją nazwę koncert wziął od patronki śpiewu i muzyki kościelnej, św. Cecylii,  jednej z najpopularniejszych świętych męczennic początków chrześcijaństwa.

W mieleckim koncercie, który zdominuje muzyka chóralna w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego ZNP i SCK „Akord”, znajdzie się także czas na muzykę organową. Wystąpią: organista Piotr Michalik oraz pianista Mateusz Ozga.  Chórzystami dyrygował będzie prof. Grzegorz Oliwa.

W programie koncertu, który zainauguruje obchody 55-lecia Chóru „Akord”, znajdą się kompozycje: K. Jenkinsa, F. Haendla, W. Korcza, D. Wiseman’a, J.N. Lemmens’a, R. Vanghana Williamsa.

Organizatorami koncertu są: Chór Nauczycielski ZNP i SCK „Akord”, Dom Kultury SCK i Parafia pw. MBNP.

INFORMACJA O WYKONAWCACH

Piotr Michalik (ur. 1998) – organista. Ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie organów prof. dr. hab. Marcina Szelesta (2023), a obecnie jest doktorantem tej samej uczelni. Studiował również w klasie prof. Wolfganga Zerera oraz prof. Matthiasa Neumanna w Hochschulefür Musik und Theater Hamburg (Niemcy) w ramach programu Erasmus+ (2021/22). W 2014 roku ukończył Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie (klasa organów mgr. Wiesława Kaczora), a w 2018 ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. F. Chopina w Nowym Sączu w kl. organów mgr. Kamila Madonia (dyplom z wyróżnieniem).  W 2023 roku otrzymał wyróżnienie na VIII Akademickim Konkursie Organowym „Romuald Sroczyński in memoriam” w Poznaniu. Jest zdobywcą III miejsca na VII Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Bronisława Rutkowskiego (Kraków, 2019). W 2017 roku otrzymał wyróżnienie za najlepiej wykonany utwór J. S. Bacha na V Festiwalu Organistów Diecezji Tarnowskiej „CantantibusOrganis – Tarnów-Tuchów 2017”. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich, które prowadzili m.in. PieterDirksen, Jörg-Hannes Hahn, Tobias Horn, Olivier Penin, MonicaMelcova. Poza działalnością solową koncertuje także z orkiestrami i zespołami kameralnymi.

Chór Nauczycielski ZNP i SCK „Akord” powstał jako chór mieszany w 1969 roku. Cały czas bierze udział w wielu znanych projektach muzycznych: msze, kantaty, oratoria, festiwale muzyczne  w  Mielcu, Strzyżowie, Rzeszowie, Tarnowie, Dębicy. Od kilku lat wraz z zaprzyjaźnionymi chórami koncertuje min. z Włodzimierzem Korczem, Alicją Majewską, Olgą Bończyk, Łukaszem Zagrobelnym, a ostatni taki koncert oratoryjny „A kto się odda w radość” odbył w grudniu ub. r. w Filharmonii Rzeszowskiej. Chór od lat organizuje koncerty kolędowe i pasyjne w Mielcu oraz tworzy własne projekty muzyczne jakim był ostatni koncert pieśni lasowiackich  „Akord z przytupem”. W ostatnich dwóch latach koncertował między innymi w Paryżu, Pradze w Toskanii. Cyklicznie bierze udział w Mieleckim Festiwalu  Muzycznym wykonując min. „CarminęBurana”  Carla Orffa, „The Latin Jazz Mass” Martina Völlingera, „StabatMater” Johanna Mederitscha. Od 2024 roku rozpoczął współpracę z Mielecką Orkiestrą Symfoniczną. Zdobywca wielu prestiżowych nagród – 1-sze miejsca i złote dyplomy –  na festiwalach chóralnych w Polsce i zagranicą. Chór „Akord” nagrał 4 płyty z muzyką religijną i rozrywkową. Dyrygentem chóru od października 2018 r. jest Grzegorz Oliwa.                                               

Grzegorz Oliwa jest profesorem sztuk muzycznych, pracownikiem naukowym w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 1999 roku jest dyrektorem w Państwowej Szkole Muzycznej  I stopnia w Strzyżowie, a od 2006 roku regionalnym koordynatorem Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”.  W latach 1990-2002 był liderem grupy wokalnej „Fiat Singers” specjalizującej się w wykonawstwie muzyki gospel i spirituals.  Założyciel i dyrygent Strzyżowskiego Chóru Kameralnego, dyrygent Podkarpackiego Chóru Męskiego i Chóru Nauczycielskiego „Akord”. 

Od 2005 roku współpracuje z Włodzimierzem Korczem oraz Alicją Majewską.

p r o m o c j a :

Ikony pisane na ślub, chrzest, urodziny, imieniny i inne okazje

Sprawdź również

„Bliżej gwiazd” Oksany Miry Kulczyckiej

Mielecka publiczność ma od 17 stycznia możliwość obcowania ze sztuką znakomitej artystki, Oksany Miry Kulczyckiej. …