Tuszów Narodowy na historyczno-patriotycznej mapie Polski to miejsce szczególne. Tu urodził się Władysław Sikorski przyszły premier rządu RP i naczelny wódz i Wojska Polskiego na emigracji w latach 1939-1943. Rodzinna wieś generała więc miejscami pamięci, pomnikami i tablicami pamiątkowymi stoi. Także i 100. rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 r. była okazją do zamieszczenia i odsłonięcia kolejnego dowodu pamięci dla byłych mieszkańców gminy Tuszów Narodowy, którzy w 1920 r. licznie, ochotniczo wstąpili do Wojska Polskiego, aby bronić Ojczyzny i jej stolicy Warszawy przed bolszewicką nawałą. W sumie było ich 47 osób, w tym generał Sikorski, który najpierw dowodził Brygadą Poleską, a następnie V Armią, która od 12-13 sierpnia 1920 r. operowała w rejonie północnego Mazowsza, a jej skuteczne boje uniemożliwiły oblężenie Warszawy, a przede wszystkim rozcięły wojska wroga na pół i pognały uciekających bolszewików na wschód, biorąc ich tysiącami do niewoli. Liczny udział byłych galicyjskich chłopów, choć nie tylko, należy tłumaczyć m.in. apelem jaki wystosował do nich ówczesny premier Wincenty Witos oraz apele polskiego Kościoła. Niebagatelne znaczenie miał też silny ruch ludowy, zwłaszcza na Rzeszowszczyźnie.
Obchody 100.rocznicy zainaugurowała msza św. w miejscowym kościele parafialnym odprawiana przez proboszcza ks. Władysława Koniora oraz ks. Tadeusza Mazura – rodaka z Grochowego w tejże gminie, którego krewni byli ochotnikami żołnierzami i ich nazwiska zostały umieszczone na odsłanianej tablicy pamiątkowej. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Andrzej Rams – proboszcz sąsiedniej parafii w Chorzelowie, gdzie nota ben ochrzczony był Władysław Sikorski. Gospodarzem tuszowskich uroczystości był Andrzej Głaz – wójt gminy, przybyli też radni wojewódzcy w tym Jacek Kotula i Jan Tarapata oraz powiatowi: Andrzej Chrabąszcz oraz Kacper Głaz. Obecny był także zastępca komendanta WKU w Mielcu mjr Tomasz Mazur wraz z oficerami i żołnierzami Wojska Polskiego i pdins. Jacek Juwa – komendant powiatowy Policji w Mielcu. To Tuszowa przybył również dr Piotr Szopa – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie – fundatora tablicy. Na uroczystościach był również przewodniczący rady Gminy Tuszów Narodowy Waldemar Maziarz, byli też Paweł i Marek Tarnowscy, potomkowie przedwojennej rodziny ziemiańskiej z Malinia i Chorzelowa, grupy reknstrukcyjne oraz wiele innych osób.
Po odegrani i odśpiewaniu Hymnu Polski oraz wystąpieniach okolicznościowych nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej, jej poświęcenie oraz złożenie kwiatów. Na zakończenie głos zabrała przedstawicielka rodzin żołnierzy uwiecznionych na tablicy Ewa Światkowska, prawnuczka podpułkownika Jana Światkowskiego, która na tę uroczystość specjalnie przyjechała z Francji.
Mieszkańcy Tuszowa Narodowego będą mogli do końca września oglądać wystawę plenerową z biogramami i zdjęciami żołnierzy umieszczonych na tablicy. Do ich grona już w trakcie uroczystości dołączył jeszcze jeden nowo odkryty żołnierz z terenu gminy. Jego nazwisko, a także ewentualnych kolejnych żołnierzy zostaną dopisane wkrótce.
Załączamy foto-reportaż 100 zdjęć na 100-lecie Bitwy Warszawskiej, a także link do bezpłatnego pliku pdf artykułu autorstwa Włodzimierza Gąsiewskiego – „Generał Sikorski i jego rola w Bitwie Warszawskiej” oraz informację o kolejnej jego książce pt.: „Pamięć i świadomość, mielecka gimnazjalno-licealna lista katyńska”.
Inf. i fot. dr Włodzimierz Gąsiewski
Historyczne Nadwisłocze – Włodzimierz Gąsiewski, Generał Sikorski i jego rola w Bitwie Warszawskiej
http://promocja.mielec.pl/wlodzimierz-gasiewski-pamiec-i-swiadomosc-mielecka-gimnazjalno-licealna-lista-katynska-nowe-spojrzenie-na-historie-i-wspolczesnosc/