Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Fotogaleria / Historyczne inscenizacje w Podborzu

Historyczne inscenizacje w Podborzu

Piknik Partyzancki (2)Inscenizacje wydarzeń z czasów II wojny światowej były głównymi atrakcjami Pikniku Partyzanckiego, jaki 1 maja przeprowadzony został w Podborzu.

Inscenizacje rozpoczęły sceny walk odwrotowych pododdziałów Armii „Kraków” z początku września 1939 r. Przypomniano zasadzkę na niemiecki patrol zwiadowczy, jaką 7 września zastawili polscy żołnierze w okolicach Zdziarca. Grupy rekonstrukcyjne, które zjechały do Podborza z różnych zakątków Polski, przypomniały także akcje żołnierzy placówki Armii Krajowej Radomyśl Wielki w czasie trwania „Burzy” na przełomie lipca i sierpnia 1944 r. Dokładnie były to udane ataki oddziału Zawierucha, dowodzonego przez por. Lucjana Woźniaka ps. „Grott-Szczerba”, na magazyny broni w lesie w Piątkowcu.

Organizatorzy nie zapomnieli o korzeniach imprezy, czyli upamiętnieniu alianckiego zrzutu lotniczego na placówkę „Wrona 411”, zrealizowanego w nocy 27/28 kwietnia 1944 roku w okolicach Podborza-Giełdy. W tym duchu przedstawiono  archiwalne audycje radiowe, pokaz zasobników zrzutowych wraz ze sprzętem dostarczanym drogą lotniczą dla podziemia, przelot samolotu z Aeroklubu Mieleckiego imitujący „lot zrzutowy” z bazy w Brindisi we Włoszech.

Na koniec przedstawione zostały dramatyczne wydarzenia z 23 kwietnia 1943 r. związane z pacyfikacją Podborza i spaleniem 23 domów przez Niemców. Była to kara za ukrywanie Żydów przez miejscową ludność.

Poza inscenizacjami odbył się również pokaz skoków spadochronowych, sprzętu radiowego i wojskowego – żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa prezentowali współczesne wyposażenie skoczka spadochronowego wojsk powietrznodesantowych. Były również wystawy historyczne.

Dla najmłodszych przygotowana została dmuchana zjeżdżalnia, pokazy modeli latających czy loty balonów na ogrzane powietrze. Na wszystkich czekała darmowa wojskowa grochówka.

Tegoroczna impreza, nad którą patronat ponownie objął rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej współfinansowana została ze środków gminy i powiatu, a jej organizatorami już tradycyjnie są: Gmina Radomyśl Wielki, Sołectwo Podborze, Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „RUSAL” z Mielca na czele z Łukaszem Skowronem, a także OSP Podborze i Zgórsko.

Krzysztof Babiarz
Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim

 

Sprawdź również

„Opowiem Ci o Sprawiedliwych”

„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” – projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwiz Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony …