Zespół Szkół Budowlanych wraz z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Niemieckiego zorganizował w dniu 15.04.2016 po raz dziewiąty Powiatowy Dzień Języka Niemieckiego w Mielcu. Uwieńczył on przeprowadzone konkursy języka niemieckiego, które odbyły się pod patronatem honorowym: Konsula Generalnego RFN w Krakowie, dr Wernera Köhler, Ambasadora Austrii w Polsce, dr Thomasa Buchsbaum, posła do Parlamentu Europejskiego pana Tomasza Poręby, posłanki na sejm pani Krystyny Skowrońskiej, posłanki na sejm pani Krystyny Wróblewskiej, Starosty Powiatu Mieleckiego, pana Zbigniewa Tymuły, Prezydenta Miasta Mielca, pana Daniela Kozdęby, którzy ufundowali atrakcyjne nagrody. Sponsorami nagród byli również: Instytut Goethego w Krakowie i ambasada Szwajcarii. Oprócz nagród rzeczowych i statuetek laureatki dwóch pierwszych miejsc wyjadą do Brukseli na zaproszenie eurodeputowanego Tomasza Poręby, a dwoje laureatów drugich miejsc będzie zwiedzać Sejm RP zaproszeni przez posłankę Krystynę Skowrońską.
Przybyłych na DJN gości, dyrektorów, nauczycieli i uczniów ośmiu szkół ponadpodstawowych oraz pięciu gimnazjów, powitała pani Alina Dziurgot – prezes mieleckiego koła Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego. Kolejno głos zabierali Starosta Zbigniew Tymuła, Joanna Duszkiewicz przedstawicielka pana eurodeputowanego Tomasza Poręby, Joanna Machaj reprezentująca posłankę Krystynę Skowrońską, Diana Kleparska reprezentantka posłanki Krystyny Wróblewskiej, prezydent Miasta Mielca, Daniel Kozdęba i dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych, Stanisław Starzyk. Wszyscy mówcy podkreślali znaczenie znajomości języków obcych i gratulowali zebranym uczniom i nauczycielom zaangażowania i osiągniętych sukcesów.
Impreza organizowana corocznie przez mieleckie koło Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego w Zespole Szkół Budowlanych wpisuje się w kalendarz przedsięwzięć edukacyjnych, w którym na różnych etapach uczestniczą wszystkie mieleckie szkoły średnie oraz większość gimnazjów z naszego powiatu.
Dzień Języka Niemieckiego stanowi zwieńczenie pięciu dwuetapowych konkursów skierowanych do różnych grup uczniów. Konkursy służące promocji języka niemieckiego oraz motywowaniu uczniów do jego nauki organizują już od kilku lat mieleccy nauczyciele, członkowie PSNJN – Monika Cisło, Alina Dziurgot, Marta Horeczy, Anna Kozioł, Antoni Rejman i Magdalena Sroczyńska. W szkolnych eliminacjach rywalizowało w sumie ponad 350 uczniów. Następnie najlepsi przedstawiciele każdej szkoły spotykali się, aby zaprezentować swoje umiejętności komunikacyjne i współzawodniczyć w różnych konkurencjach językowych. Laureaci tych konkursów odbierali na DJN w piątek zasłużone nagrody.
W 10.Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego dla Klas 2 o temacie „Święta” Najlepszymi licealistami okazali się uczniowie: 1. Totoń Karolina, 1 LO (opiekun Monika Cisło), 2. Kilian Kornelia z 2 LO (opiekun Małgorzata Laska) i 3 Trybulec Anna z 2 LO (opiekun Małgorzata Laska), natomiast w grupie technika 1. miejsce zajęła Gakan Katarzyna, ZS Radomyśl Wielki, (opiekun Jolanta Erazmus), 2. miejsce Adrian Rogala – ZSE (opiekun Bogusław Król) i 3. miejsce Jarosz Iwona ZS Radomyśl Wielki, (opiekun Jolanta Erazmus).
Dla dwóch laureatów 1 miejsca specjalną nagrodę – wyjazd do Brukseli – zafundował Eurodeputowany p. Tomasz Poręba.
Pani poseł Krystyna Skowrońska zaprosiła laureatów miejsc drugich do zwiedzania Sejmu. Osobne nagrody dla laureatów miejsc trzecich sponsorowała pani poseł Krystyna Wróblewska
Klasy pierwsze rywalizowały pisząc dyktando z języka niemieckiego. Pierwszy etap 6. Konkursu Ortograficznego Języka Niemieckiego dla klas pierwszych odbył się w szkołach, a drugi w środę w ZST. Organizatorem Konkursu Ortograficznego dla klas pierwszych powiatu jest pani Magdalena Sroczyńska z ZST. Mistrzami Ortografii Niemieckiej 2016 w Mielcu zostali w grupie Licea Ogólnokształcące: 1.Staśto Adrianna 3. Wyparło Weronika z II LO (opiekun Jan Świąder), a 2 miejsce zajęła. Zięba Julia I LO (opiekun Anna Kozioł), natomiast w grupie Technika: Tulik Michał, Kusek Paweł i Wilk Sebastian z ZST (opiekun Maria Zagórna)
Po raz drugi szkoły powiatu mieleckiego wzięły udział w 2. Ogólnopolskim Konkursie TURBOLANDESKUNDE, czyli wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego. Tegoroczna edycja konkursu dotyczyła wiedzy o Austrii. Po pisemnym etapie w poszczególnych szkołach, zwycięskie zespoły miały możliwość rywalizacji w formie ustnej w etapie regionalnym, wykraczającym poza powiat mielecki. Najlepszym zespołem okazała się grupa uczniów z 1 LO: Kamila Maślanka, Magdalena Labak i Emilia Kawka.
Patronat honorowy nad 6. Powiatowym Konkursem dla Gimnazjalistów objął oraz nagrody dla nich ufundował Prezydent Miasta Mielec, pan Damian Kozdęba. Konkurs ten przygotowany już po raz szósty przez nauczycieli języka niemieckiego I Liceum – Monikę Cisło, Annę Kozioł i Antoniego Rejmana cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli gimnazjów. W etapie szkolnym rywalizowało 164 uczniów z 9 gimnazjów naszego powiatu. Do etapu międzyszkolnego zakwalifikowało się 44 uczniów, którzy w swoich szkołach otrzymali najwyższą liczbę punktów – proporcjonalnie do liczby uczestników.
Tam wyłoniono laureatów. 1 Filip Burbano-Marek z Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim (op. Katarzyna Gorzelany), 2 Martyna Kulawiec z Gimnazjum Nr 2 w Mielcu (op. Katarzyna Hudela), 3 Kamil Duszkiewicz z Gimnazjum Nr 3 w Mielcu (op. Marta Horeczy i 3 Tomasz Karkosza z Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim (op. Joanna Cichoń)
Nagrodzono również zwycięzców konkursu na prezentację multimedialną: „Najpiękniejsze miasta niemieckiego obszaru językowego” dla gimnazjów zorganizowanego przez panią Martę Horeczy oraz pana Łukasza Szpik ZSO nr 1 w Mielcu. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów kulturą krajów niemieckojęzycznych, a co za tym idzie wzbudzenie motywacji do nauki języka niemieckiego, jako narzędzia do poznawania innych kultur, budowania wzajemnych dobrych relacji wśród młodego pokolenia i poczucia wspólnotowości w Europie. Konkurs miał zasięg powiatowy i przeznaczony był dla uczniów wszystkich klas gimnazjów znajdujących się na terenie powiatu mieleckiego. W gronie laureatów znaleźli się:
Miejsce 1 /ex aequo/ Działowska Klaudia. – Zespół Szkół w Przecławiu /opiekun: Łukasz Kopacz/ i Smolis Magdalena – Gimnazjum nr 3 w Mielcu /opiekun: Łukasz Szpik/, Miejsce 2 /ex aequo/ Majka Oliwia – Zespół Szkół w Przecławiu /opiekun: Łukasz Kopacz/ i Surowiec Victoria – Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Mielcu /opiekun: Łukasz Szpik/, Miejsce 3 /ex aequo/ Opaliński Wiktor. – Gimnazjum nr 3 w Mielcu /opiekun: Marta Horeczy/ i Rzeszutek Katarzyna – Gimnazjum nr 1 w Mielcu /opiekun: Anna Małodzińska-Witwicka/
„Deutsch ist ein Plus” – niemiecki to dodatkowy atut, podkreślają zgromadzeni z okazji Dnia Języka Niemieckiego uczniowie i nauczyciele nie mając wątpliwości, że warto uczyć się tego języka. Wymieniają wiele konkretnych korzyści, które przynosi jego znajomość. Podkreślają, że dobra umiejętność komunikowania się w językach obcych, w tym w języku niemieckim, otwiera szereg możliwości edukacyjnych i ułatwia start na rynku pracy. Ale jednocześnie wszyscy powtarzają: „Deutsch macht Spass” – czyli niemiecki sprawia przyjemność.
Doskonale pokazała to druga część imprezy, w której uczniowie zaprezentowali krótkie występy w języku niemieckim. Widzowie mogli obejrzeć zabawne scenki kabaretowe (ZSB), współczesną wersję baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach (ZSO nr 1 w Mielcu), posłuchać tradycyjnych i współczesnych utworów muzycznych ( II LO I LO oraz ZS im. Groszkowskiego) a nawet podziwiać pary tańczące walca wiedeńskiego (ZS w Radomyślu Wielkim). I wszystko po niemiecku!
Pozostaje mieć nadzieję, że uczniowie i nauczyciele w dalszym ciągu z ogromnym zapałem będą pracować nad doskonaleniem umiejętności językowych i że dostarczy im to jeszcze wiele satysfakcji.