Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / „Jeszcze inne cienie” Jana Belcika w Mieleckim Towarzystwie Literackim

„Jeszcze inne cienie” Jana Belcika w Mieleckim Towarzystwie Literackim

W pierwszą wakacyjną sobotę 2 lipca 2022 r. w kamienicy „Łojczykówka” na mieleckiej Starówce został zaprezentowany tomik znanego krośnieńskiego poety, krytyka literackiego i animatora kultury Jana Belcika „Jeszcze inne cienie”. W spotkaniu wziął udział autor Jan Belcik oraz dr Aleksandra Smusz – która dokonała redakcji tomiku. Prezentacji – recytacji wierszy dokonywał Janusz Pacholec, a w przerywniku muzycznym zaśpiewali Anita Róg-Bindacz i Zbigniew Radłowski. Spotkanie prowadził Zbigniew Michalski prezes Zarządu Mieleckiego Towarzystwa Literackiego.

Po całym upalnym tygodniu nawet się ochłodziło specjalnie na to spotkanie, choć pewnie z powodu rozpoczętego sezonu ogórkowego zaszczyciło go niewielu sympatyków poezji. Warto odnotować jednak udział mgr Jolanty Strycharz – zastępcy Dyrektora Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu ds. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu czy Katarzyny Hudy – świeżo upieczonej członkini Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie, Beaty i Jerzego Szmalhoferów, Ryszarda Krupy oraz innych wiernych miłośników mieleckich spotkań literackich.

Prezentacja tomiku, a zwłaszcza jego autora Jana Belcika odbyła się w ciekawej konwencji rozmowy Aleksandry Smusz z poetą, która zadawała mu przemyślane pytania, stawiając często literackie tezy, ale też i prowokując do osobistych refleksji. Odpowiedzi mieleckiego gościa przeradzały się w ten sposób w swobodną literacką wymianę myśli, zwłaszcza że merytoryczne spektrum dyskusji rozciągało się od starożytnego Aureliusza do nowożytnego Miłosza. Były też i smutne akcenty dotyczące śmierci poety, któremu został zadedykowany jeden z wierszy. Autor także sam pokusił się o liryczną recytację, podobnie jak i Pani Aleksandra deklamując wiersz, któremu jako redaktor nadała muzyczne i rytmiczne brzmienie. W sumie mimo „ciężkiego” poetyckiego tematu w to letnie popołudnie, półtorej godziny zleciało bardzo szybko, a ci co nie byli, niech żałują…

Inf. i fot. dr Włodzimierz Gąsiewski

redaktor naczelny kwartalnika/rocznika „Nadwisłocze”

Włodek Gąsiewski zaprasza do lektury swoich mieleckich i nie tylko publikacji:

BIESZCZADZKIE SZLAKI IKON /BIESZCZADY TRAIL OF ICONS/ DROGA DO ŁOPIENKI /THE WAY TO ŁOPIENKA/

„Mielec w fotografii ulicznej i słowie 20/21 – Mielec in street photo and the word 20/21”. Wydanie Mielec, czerwiec 2022. Tematem fotografii ulicznej są przypadkowe, odpowiednio uchwycone ujęcia życia ulicznego. Jest to dyscyplina z pogranicza reportażu oraz fotografii artystycznej… W albumie znalazło 130 ujęć w absolutnej większości rejestrujących ulice, ludzi, architekturę i przyrodę miejską. Podpisy i opisy słowne mają charakter liryczno-poetycki, w oszczędny, ale też i artystyczny sposób przekazujące nastrój pokazany na fotografiach. W związku z tym album może być zwięzłym zapisem dokumentalno-artystycznym z życia miasta Mielca z początku lat 20. XXI wieku. Publikacja jest po polsku i angielsku i może być pamiątką nie tylko miejscowych, ale też i wielu gości z zagranicy przebywających w Mielcu. Szukaj w mieleckich księgarniach oraz w internecie:

https://allegro.pl/oferta/mielec-w-fotografii-ulicznej-i-slowie-20-21-12254912139

V Kolumna III Rzeszy i kaci ziemi mieleckiej podczas okupacji niemieckiej – Rudolf Zimmermann i inni, nowa książka historyczna Włodka Gąsiewskiego

Sprawiedliwi i nie tylko ziemi mieleckiej i okolic – historie pomocy Żydom na tle strachu, obojętności i zdrady

Sprawdź również

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz to wystawa, która z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie publiczności. Niezwykłe, żelazne rzeźby …